Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi Luwak

0 408

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi LuwakBir çoğumuz için vazgeçilmez bir tiryakilik haline gelen, içmekten haz duyduğumuz kahve olmazsa olmazımız. Dünya üzerinde değişik aromalarla yapılan ve bir çok çeşitleriyle sayamayacağımız kadar çok olan kahve hayatımızın bir parçasıdır. Kahvenin, kararında içildiği zaman sağlığımıza da yüksek değerde faydası olduğunu, artık uzmanlar kabul ediliyor. Peki dünyanın en pahalı kahvesi nedir bir inceleyelim.Çok ağır işlemlere maruz kalan ve içe bilene helal olsun dediğiniz bu kahvenin kökeni Endonezya‘ya dayanıyor. Sadece burada yaşayan kedi ile aslangiller cinsinin ortasında yer alan, “Misk Kedisi” adı verilen bu canlı, kahve ismi olarak “Kopi Luwak” olan bu çekirdekleri yiyor. Bu kediler doğada çok kaliteli bir beslenme alışkanlığına sahip oldukları için kahve çekirdeklerinin ise sadece en kaliteli olanını bulup onları yiyorlar. Misk kedileri özel bir ortamda tutularak sadece bu iş için kullanılıyor. Misk kedisi ağaçlardaki en kaliteli Kopi Luwak kahve çekirdeklerini yiyor ve bir süre sonra sindirim işlemini tamamlıyor. Midesindeki asitler bu çekirdeği parçalayamaz hale kalıyor ve çekirdek yediği gibi dışarı çıkıyor. Üreticiler, dışkılarda ki çekirdekleri toplayarak kimyasala bazlı sularla dezenfekte ettiğini söylüyorlar. Misk kedisinin midesindeki asitler çekirdeği parçalayamaz ancak orada fermantasyon işlemini tamamlayan Kopi Luwak kahve çekirdekleri özel bir aromaya sahip oluyor.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi LuwakÇok zorlu ve zahmetli işlemlere tabi olan bu kahve yılda sadece 250-300 kilo kadar üretildiğini öğreniyoruz. Yok denecek kadar az üretilen bu kahve, dünya ülkelerine gram gram satılıyor. Meraklıları bu kahveyi bir kez içince hatta içmeden, kahve pişerken bile kokusuyla ve tadıyla mest olduğunu ve bağımlılık yaptığını söylüyorlar. Cesareti olan ve bir kez içince asla vazgeçilmediğini söyleyen bu kahvenin tutkunları için az sayıda üretilmesi hayal kırıklığı haline geliyor. Misk kedisi doğası gereği Endonezya’dan başka bir alanda yaşayamadıkları için orijinal Kopi Luwak kahvesi içmeleri doyumluk değil tadımlık hale geliyor. Bu iş için kullanılan kediler daha sonra doğal ortamlarına bırakıldığında, nedeni nedir bilinmez ama çok kısa bir süre içinde ölüyorlar. Hayvan hakları savunucuları, misk kedilerinin bu şekilde kullanılmasından haklı olarak hayli rahatsızlar ve her sene bunun için çalışma düzenliyorlar. Başka hayvanlarda da bu deney yapılmış ancak misk kedisinin dışındaki hemen bütün canlıların bu kahve çekirdeklerini sindirdiği için aynı sonuca varamadıklarını söyleyen üreticiler dünyada ki bu ilgiden hayli memnun gözüküyorlar.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi: Kopi LuwakAz üretildiği için bir kahve fincanı Kopi Luwak özel aromalı içeceğin satıldığı fiyatlarda hayli yüksek. Ülkemizde yeni tanınan ve kahve sevenlerin deneyimine sunulan bu içecek fincanı 250 lira dan başlayan fiyatlarla kahve sevenlere sunuluyor. İngiltere’de ise 125 pound gibi bir fiyat sizi karşılayabilir. İnternet de ve piyasada bu kahvenin sahteleri orijinal adı altında biraz daha düşük fiyatla satıldığı görülmüştür. Eğer orijinal bir Kopi Luwak kahvesi içmek istiyorsanız güvendiğiniz bir kahve dükkanından bunu temin edebilirsiniz.

Kaynakça:
https://www.sabah.com.tr/pazar/gurme/2009/05/10/icebilene_dunyanin_en_pahali_kahvesi

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.