Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Francis Bacon Kimdir?

0 351

Francis Bacon Kimdir?1561 yılında Londra’nın York House şehrinde doğmuş olan Bacon, soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çok iyi bir eğitim almıştır. Babası kralın mühürdarı, annesi ise 1. Elizabeth döneminde başbakan olan William Cecil’in bir akrabasıydı. 1573 yılında henüz 12 yaşındayken Cambridge, Trinity College’de eğitim hayatına başlamış ve Aristoteles felsefesine karşı sert bir tutum sergilemiştir. Bu düşüncesi sayesinde ilerleyen yıllarda modern düşüncenin kurucuları arasında büyük bir üstünlük sağlamıştır. Aristotelesçi felsefeye dayanan Skolastik düşünce sistemine yoğun eleştiriler getirmiş ve yeni bir düşünce dünyası kurmayı amaç edinmiştir.
1576 yılında hukuk eğitimi almak için Gray’s Inn’e başladı. Sonrasında İngiliz büyükelçisi sıfatı ile Paris’e gitti. Babası 1579 yılında ölünce okuluna geri dönerek yarıda bıraktığı hukuk eğitimini tamamladı. 1582 yılında avukat oldu. Sarayda hukuk danışmanı olarak görev yaptı. 1584 yılında parlamentoya katıldı. Kraliçeye ve devlet büyüklerine ülke sorunlarını anlatan mektuplar yazdı.
Tüm bunların yanında bilime yoğun bir ilgisi vardı. O dönemin bilim dallarının çoğu dünyaca ünlü filozof Aristo’nun eserlerine dayanıyordu. Aristo’nun çoğu düşüncesi o dönem geçerliliğini yitirse de, metodolojik olarak kullanımdaydı. Bilimsel gerçeğe bir takım otoriter argümanlar yolu ile ulaşılabileceğini savunan düşünce (alanında uzman kişilerin bir konu üzerinde yeterince fikir alışverişi yaparsa doğruya ulaşır) Aristotelesçi düşüncenin temelini oluşturuyordu. Bacon ise gerçeğe ancak gerçek dünyadan deliller ile ulaşılabileceğini savunuyordu. Bu türden fikirlerini Novum Organum isimli kitabında yayınladı. Bacon yaşadığı dönem itibari ile Rönesans’ın bariz şekilde yaşandığı, Ortaçağ yaşamında önemli gelişmelerin olduğu, Ortaçağ devletinin ulus devletlere parçalanmaya başladığı, ekonomide yeni gelişmelerin ortaya çıktığı, Kilisenin maddi gücünü yitirdiği bir zamana den gelmişti. Tüm bu gelişmeler onun felsefe ve bilim alanında yapmış olduğu çalışmalarda etkili olmuştur.

Francis Bacon Kimdir?Bacon siyasi alanda da başarılarını sürdürmeye devam etti. 1618 yılında İngiltere’nin en önemli mevkilerinden olan Lord Şansölyesi olarak seçildi. Mahkemelerin daha verimli çalışması ve bağımsızlığının güvence altına alınması için çalışmalar yürüttü. Rüşvet almış olduğunu parlamentoya itiraf edince cezalandırıldı. Parasal yaptırımlar uygulanarak mahkûm edildi. Kral onu sonradan affetse de bu durum onun siyasi hayatının sonu oldu. Hertfordshire Gorhambury’de evine çekilerek felsefe çalışmalarını burada sürdürdü. 9 Nisan 1626 tarihinde Londra şehrinde hayata veda etti.

Kaynakça:
https://www.turkedebiyati.org/bacon.html
Felsefe Dünyası, Sayı:30 (1999)

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.