Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Umberto Eco Kimdir?

1 465

Umberto Eco Kimdir?İtalya’da doğmuş olan edebiyat eleştirmeni, gazeteci, göstergebilimci, roman yazarı ve filozoftur. Entelektüel bir biçimde ele aldığı polisiye romanı Gülün Adı ile geniş bir takipçi kitlesi kazanmıştır. Göstergebilimin yazınsal teorileri, kurgusal olayları birleştirici bir etken olarak kullanılabileceğini iddia eden yazar, bu bilim dalının pratikte işlevselliğinin arttırılmasına vurguda bulunmuştur. Gündelik yaşantımızda karşılaştığımız bir çok fenomeni, düşünsel mecradan yazınsal bir mecraya taşıyan ve bunların teorik öğretisini pratiğe döken ya da kurgulayan kişi olarak bilinir. Ortaçağ analizlerde isabetli tespitlerde bulunmakta ve beş farklı dili ana diliymişçesine konuşabilmektedir.
Düşünsel anlamda Dedalus lakabı uygun görülen yazar, 1932 yılında İtalya’nın kasabası Alessandria’da doğmuştur. Babası muhasebeci Gulio, annesi Giovanna’dır. Çocukluğu kırsalda geçen Eco’nun bu döneminin yazılarına etkisi büyüktür. Hukuk okumasını isteyen babasını kırmak istemediği için olacak, hukuk okuluna yazılan Eko, bu bölümü yarıda bırakarak kendi ilgi alanlarına yöneldi. Torino Üniversitesi’nin Ortaçağ Felsefesi ve Edebiyatı bölümünde okumaya başladı. 1950li yıllarda entelektüel bir Katolik olarak nitelendirilen Eco, doktorasından sonra dinini sorgulamaya ve varlığını inkar etmeye başladı. Bu dönemde belli editörlük işleri yapan yazar, modern kültürü her fırsatta eleştirdi. Açık Yapıt adlı kitabında moderniteye dair kavramların geleneksel köklerini irdeleyerek, farklı bir bakış açısı ile okuyucularına sundu. 1962 yılının Eylül ayında Renate Ramge ile evlendi. 1964 yılında Milan’a yerleşerek, gelen teklif üzerine Görsel İletişim Profesörü olarak üniversitede ders vermeye başladı. Burada bulunduğu süre zarfında işaretlerin anlamlarına kafa yoran yazar, teorilerini 1968 yılında kaleme almaya başladı. 1971 yılında Bologna Üniversitesi’nde Göstergebilim profesörü olarak ders vermeye başlayan yazar, teorilerine en sağlam alt yapıyı burada oluşturdu.

Umberto Eco Kimdir?

1973 yılında gazete ve dergilere yazdığı makalelerini derleyerek bir kitap halinde yayınladı. 1980li yıllarda Çeşitli kitaplar yazan ve önceden yazmış olduğu kitaplarında ki düşünceleri daha bir belirgin hale getirerek okuyucuyla buluşturdu.
Pascal, Aristo, Heidegger gibi filozofların düşünsel öğretilerinden yola çıkarak algı yeteneğimizin ne kadarının bilişsel idrağa, ne kadarının dil bilgisine dayandığını açıklığa kavuşturmaya çalıştı. Kusursuz bir dilin olabiliritesi üzerine derinlemesine analizler yaparak gündelik hayatımızda kullandığımız dişlin ne şekilde daha iyi olabileceğine dair araştırmalar yaptı. 2000li yıllarda inanç sistemi üzerine yoğunlaşan yazar, yine mükemmel dili oluşturma yolundaki çalışmalarını sürdürdü. 1981 Anghiari Ödülü, 1981 Strega Ödülü, 1981 Viareggio Ödülü, 1982 MacLuhan Teleglobe Ödülü ve1982 Médicis Ödülü gibi birçok ödüle layık görüldü. İtalya Büyük Yıldızlı Şövalyesi unvanını kazandı. İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası aldı. Araştırmaları ile daha bir çok unvan ve ödüle layık görülen yazar hiç mi hiç kalemi elinden bırakmadı. Evinde oluşturduğu kütüphanede araştırmaya ve yeni düşünceler ortaya koymaya çalıştı.

Ortaya koyduğu çok yönlü düşünceler toplamından oluşmuş olan yapıtları birçok ödüle layık görülen yazarın evinde otuz binden fazla kitabı olan dev bir kütüphanesi vardır. Bir kızı ve bir oğlu olan saygın düşünür, edebiyatçı; eğitmenlik görevini uzun süre devam ettirdi.
Eserleri:
*Gülün Adı
*Alımlama Göstergebilimi
*Foucault Sarkacı
*Günlük Yaşam’dan Sanata
*Önceki Günün Adası
*Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti
*Avrupa Kültüründe Kusursuz Dil Arayışı
*Ortaçağı Düşlemek
*Yorum ve Aşırı Yorum
*Somon Balığıyla Yolculuk
*Yanlış Okumalar
*Beş Ahlak Yazısı
*Ortaçağ Estetiğinde Sanat ve Güzellik
*Açık Yapıt
*Zamanların Sonu Üstüne Söyleşiler
*Baudolino
*İnanç ya da İnançsızlık
*Kraliçe Loana’nın Gizemli Alevi
*Cecü’nün Yer Cüceleri
*Güzelliğin Tarihi
*Çirkinliğin Tarihi
*Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın
*Prag Mezarlığı
*Sıfır Sayı

Kaynakça:
https://www.turkedebiyati.org/umberto-eco.html
https://tr.wikipedia.org/wiki/Umberto_Eco

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. desi alarm diyor

    çok tşk ederim bilgi için

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku