Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Francisco Pacheco Hayatı ve Eserleri

0 150

Francisco Pacheco Hayatı ve EserleriManiyerist ve Erken Barok sanat tarzlarında resim yapmakla tanınan Pacheco, Cadiz’in İspanya eyaletinde Sanlucar de Barrameda’da doğdu. Amcasının Katedral’de bir keşiş olduğu 1580 yılından önce Sevilla’ya taşındığı bilinmektedir. Burada, Pacheco, İspanyol ressam Luis Fernandez için çırak olarak çalıştı. 1585’te çıraklığını bitirdi ve yerel bir sokakta ressam olarak çalışmaya başladı.

1594 yılında, Maria Ruiz de Paramo ile evlendi. Bunu takiben, İspanyol din adamları, aristokrasi ve kraliyet gibi üst sınıflarının üyelerinden oluşan büyük bir müşteri oluşturmaya başladı. Pacheco, bir ressamın hak etmesi gereken haklara inanan biriydi. Bu nedenle, genellikle ressamların çalışmalarına vergi uygulaması gibi engelleyici olan bazı yasalara ve eylemlere karşı aktif olarak kampanya yürüttü. Kampanyasının bir kısmı, onu başka bir ünlü İspanyol sanatçı Juan Martinez Montanes ile bir anlaşmazlığa sürükledi.

Francisco Pacheco Hayatı ve EserleriPacheco, 17. yüzyılın ilk yıllarında Seville’deki en iyi ressam olarak tanındı. Ancak, Flaman ressamı Juan de Roelas’ın gelişiyle birlikte Pacheco kısa sürede gölgede kalmıştı. Bu nedenle Pacheco, bir yıl boyunca El Escorial ve Toledo’yu ziyaret ederek Madrid’e gitti. 1611’de Madrid’ten döndü ve Diego Velazquez ile çalıştı. Diego, Pacheco’nun kızı Juana ile evlendi.

Pacheco’nun resimlerinden bazıları, son derece büyük ve anıtsal bir eser olan ‘Son Yargı’ gibi Engizisyonun getirdiği kısıtlamaları gözler önüne seriyor, ancak konu çok hayalperest bir şekilde boyanıyordu. Pacheco, bu dönemde Seville’deki ününü yeniden kurmasına yardımcı olan birçok komisyon aldı. Mütevazi bir ressam olarak kabul edildi.

Francisco Pacheco Hayatı ve Eserleri1664’te Sevilla’da hayata veda etti.

Pacheco, küçük bir biyografi ile tamamlanmış, yetmiş resim içeren bir eser olan ‘Libro de los retratos’ adlı bir kitap yazdı. Bu çalışma Madrid’deki Kraliyet Sarayı’ndaki Lazaro Galdiano Müzesi ve Kütüphanesinde güvende tutuldu. Daha sonra ise 1884’te Joss Maria Asensio tarafından yayınlandı. Bunu takiben Pacheco, 1641’de tamamlanan ve 1649’da basılan ‘Arte de la Pintura’ (Resim Sanatı) adlı bir kitap daha yazdı. Bu kitap hâlâ İspanyol Barok sanatının en önemli koleksiyonlarından biridir. Francisco Pacheco’nın sanat çalışmalarına katkısı, günümüze kadar pek çok sanatsal hareketin tarihini tanımlamasına yardımcı olduğu için bugün hala hissediliyor.

En önemli eserleri:

Santa Isabel Manastırı, Mahşer, Doğada Melekler İsa’ya Hizmet Ederken, Son Karar, Yohakim ve Anna’nın Altın Kapıda Buluşmaları, Vaftizci Aziz John, Aziz Justa, Aziz Ines, Mesih ve Melekler ile Akşam Yemeği, Santa Rufina, Aziz Peter Celestine, Aziz Peter Nolasco Tarafından Tutsak Esirlerin Gemiden İnmesi…

Kaynakça:
https://www.spanish-art.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku