Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Prebiyotik ve Probiyotikler Ne Demektir? Aradaki Fark Nedir ?

0 4

Probiyotikler, sağlığımız için yararlı olan canlı bakteri ve mayalardır. Bakteri dendiğinde genel olarak aklımıza hastalığa neden olan şeyler gelmektedir. Yalnız vücudumuz bakterilerle doludur ve bu bakterilerin bazısı kötü iken bazı bakteriler de da iyidir. Probiyotikler ise çoğunlukta iyi ve yararlı bakteriler olarak bilinmektedir.

 

Probiyotikler vücudumuzda özellikle de sindirim sistemimiz de doğal olarak bulunan bakterilerdir. Özellikle de bazı yiyeceklerin arasında ve tamamlayıcı ürünlerde de probiyotikler yer almaktadır. Prebiyotikler ise, bazı hastalıkların önceden önlenmesinde oldukça yararlıdır. Hastalığın seyrini ve tedavi sürecini daha net bir şekilde belirler ve hızlı cevap vermesine olanak tanır.

 

Prebiyotiklerin başında öncelikle soğan gelir. Daha sonra sarımsak, iri yer elması, lif içeriği bakımından zengin lif olan muz,kivi ve ananas gelir.Sebzelerde ise en çok tercih edilen gıdalar, tam tahıl ürünlerdir. Daha sonra bunu tamamlayan vücudun ihtiyaç deposu olan kurubaklagillerdir.

 

Kolondaki mikroorganizmalar kısa zamanda bakteriyi dışa atar ve bakteri üremesi olgusu devam etmez. Bu besinler sayesinde alınan gerçek vitaminler ve posalı sağlıklı sebzeler ve diğerleri, mide ve ince bağırsakta görevini en iyi şekilde tamamlamaya devam eder. Daha önce sindirilemeyen prebiyotikler bu sayede kolon mikroflorasınca doğal olarak fermente edilir ve açığa çıkan metabolitler sayesinde mikroflora için önceden enerji kaynağı oluşturur. Bu durum sağlıklı sindirim ve bağışıklık sistemi için oldukça önem taşımaktadır. Prebiyotiklerin fermantasyonu ile açığa çıkan ürünler ayrıca konak için de yararlı olabilmektedir.

 

Probiyotiklerin Faydaları

Günümüz de hekimler tarafından, özellikle sindirim sorunlarına destek olması için tavsiye edilmektedir. Probiyotiklerin sindirimde ki rolü son derece büyüktür. Bilindiği üzere sindirim sistemi iyi ve kötü bakteriler arasında güçlü ve sağlıklı bir vücuda ihtiyaç duymaktadır. Kötü beslenmek, yetersiz uyku, stres, yoğun antibiyotik kullanımı ve bir çok çevresel etmen bu kötü bakterilerin daha çok olmasına neden olabilir. Sindirim sistemi sağlıklı olduğunda ise fayda sağlamayan bakteriler, vücutta ki toksinler ve diğer kimyasallara karşı kendisini koruyabilir.

Probiyotikler Ne İşe Yarar

Elbette burada söz konusu olan bütün kötü bakterileri yok etmek değildir, dengeyi sağlamaktır. Dengesizlik durumunda kas ağrıları, ishal ve yorulmak gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Yani probiyotik bedenin daha iyi çalışması için gerekli olan iyi bakteri ve kötü bakteri dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Yani son derece yarar sağlayan bir göreve sahiptirler.

Kaynakça:
uzmandiyetisyen.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.