Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Taktikleri

0 4.620

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma TaktikleriÖğrenime henüz yeni geçmiş çocuklar,birinci sınıfta zorluklar yaşayarak okumaya geçerler. Veliler ve öğretmenler başta zor süreçli bir durum yaşarlar. Okuma-yazma etkinliği tamamen geliştiğinde,çocuk artık okuyup yazma kıvamına geldiğinde her şey eskisinden daha kolay olacak ve sıkıntılar hafifleyecektir. Birinci sınıfın 2.döneminde çocuk artık okumaya başlar. Ama yavaş ve heceleyerek geçer bu dönemi. 3 ay yaz tatillerinde velilerin en çok yapması gereken durum,çocuğu fazla ihmal etmemeleridir.Oyuna çabuk dönen çocuk,okumada gerilikler yaşayabilir. Bu durumun olmaması için günde en az bir konu başlığında çocuğa kitap okutmak ve okumasını hızlandırmak gerekir.

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Taktikleri2.sınıfa geçtiğinde artık normal ders işleyecek,okuduğunu anlayacak ve soruları çözerken zorluk çekmeyecektir. Okumanın en büyük faydası,çocuğun anlama kabiliyetinin artması ile gelişir. 2. sınıfa giden bir çocuk yavaş yavaş okumada hızlanır. Hatta öğretmenlerin genelde yaptıkları taktik,dakikada kaç kelime okuduğunu hesaplamak olur. Evde çocuğunuza sadece günde bir saatinizi ayırarak çok çalışkan olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nasıl mı olur ? işte çocuğa okuma alışkanlığı kazandıracağınız basit ve etkili yöntemler…

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma TaktikleriOkuldan gelen çocuk haliyle ders yorgunluğu yaşayacaktır. İlk aşama ona hemen yüklenmemek olmalıdır. Kıyafetlerini çıkartıp,hemen ellerini yıkamasını isteyin. Daha sonra,yemeğini yemesini sağlayın. Sağlıklı gıdalar alması,gelişim çağındaki bir çocuk için oldukça önemlidir. Abur cubur vererek doymasını sağlamayın. Daha sonra oyun oynaması için bir iki saat ona fırsat tanıyın. Enerjisini oyun ile atan çocuk ,daha sonra sizi dinlemek isteyecektir. Belirlediğiniz sabit bir saat ,çocuğun okuma saati olsun. Her gün bu saatte kitap okuması gerektiğini çocuk beynine empoze etsin. Bu alışkanlık haline gelecek,çocuğun istekli kitap okumasına katkıda bulunacaktır. Şiddet ve baskı ile çocuğun ders yapmasını sağlamak ,onun okul hayatında daha fazla başarısız olmasına neden olur. Sadece bununla kalmaz çocuğun kendine olan özgüveni de azalır. Bu durumda başarılı olmak istediğiniz çocuk ,isteksiz ve tembel olur.

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma TaktikleriÇocuğunuza Kitap okumasını Sevdirin,ödüllendirin !

Motivasyon başarının yarısıdır. Ara sıra motive edici sözler,çocuğun sevincini arttırır. Çocuk nasıl öğretmeninden bir yıldızı ödül olarak görüyorsa ,anne ve babalarının yaklaşımını ve tatlı sözlerini de ödül olarak görecektir. Başarılı olması için ona sevdiği bir şeyi alacağınızı söyleyin. Ama bunu kazanması için şart koşun. Bu şekilde size inanacak ve sizin sözünüzden katiyen çıkmayacaktır.

İlkokul 2.Sınıf Çocuklarına Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Taktikleri

Başarı sonrası çocuğa verdiğiniz sözü tutmalısınız. Eğer tutmazsanız bir daha size güvenmeyecek ve inanmayacaktır. Okuma ve çalışma isteği kırılacaktır. Çocuklarınıza yaklaşım şekliniz,onun üstün başarıları elde etmesine yardımcı olur. Davranış modeli öğretmende olduğu kadar,ailelerde de son derece önemlidir. Çocuk sizin hareketlerinizi takip ederek ,düzelecek,söz dinleyecektir. Çocuğunuza ilgi ve sevginizi ihmal etmeyin. Bazı eksiklikler çocuğun erken yaşta psikolojisinin bozulmasına neden olur. Mutlu ve başarılarınız daim olsun.

Kaynakça:
eğitim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku