Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ailede Kopukluk Nelere Yol Açar ?

0 283

Ailede Kopukluk Nelere Yol Açar ?Güzel bir ilişki sonrası başlayan evliliklerin sonrasında gelişen olumsuzlar,mutsuzluğa yol açar. Aile kavramı saygı ve sevgiyi gerektirir. Bunun sağlanamamasında kopukluklar oluşur. En çok bu durumdan çocuklar etkilenir. Boşanma sebeplerinin çocuklarda yarattığı etki büyüktür. Ailede kopukluk olması çeşitli nedenlere bağlı olur. Bunun başında şiddetli geçimsizlikler yer alır. Kavga,gereksiz kıskançlıklar,zararlı maddelerin kullanımı ve diğer nedenler bir ailede için tartışma konusu için yeterlidir. Eşler arasında geçimi sağlayamadıklarından,çocuklar bu durumun içinde ezilirler.

Ailede Kopukluk Nelere Yol Açar ?Psikolojik şiddete maruz kalırlar. Bu konuda sağ duyulu olmak ve bir aile olunduğunu unutmamak gerekir. Evlilikte aşılmayan problemler,ciddi kavgalara ,şiddete ve aşırı geçimsizliklere yol açar. Çocuk okul döneminde başarısız olur. Ders çalışmak istediğinde,derse aklını vermez. Sürekli onu yoran bu geçimsizlikler,onun hayatında da büyük eksikliklere yol açar. Bunun başında sevgi eksikliği gelir. Peki nedir sevgi eksikliği ? Çocuk bu eksikliği aldığında nasıl tepkiler verir. Aile kopuklu ve sevgi eksikliği bakalım bir çocukta nelere yol açıyor?

Ailede Kopukluk Nelere Yol Açar ?Sevgi eksikliği , kişinin yoğun bir şekilde kendini boşlukta hissetmesi demektir. Sevgi alamayan bir çocuk yarım büyür. Çevresine örnek bir model olamaz. Dışlanmış ruh hali,çekimserlik duruş ,yalnız kalmasına neden olur.

Arkadaş edinmede sıkıntılar yaşar. Sanki hiç kimsenin ona değer vermediğini,onu sevmediğini düşünür. Sevgi eksikliği en çok ailede kopuklukların olduğu dönemlerde yaşanır. Bunların başında anne ve babanın sürekli tartışması ve kavga içinde olması,babanın eve gelmemesi,annenin başka bir dünya da olması ve aşırı ilgisiz olması,çocukların evden kaçmak isteyişi ,sürekli endişe ve korkuların büyümesi aile kopukluğunun en büyük nedenlerindendir. Çocuk bundan etkilenmesi için ,öncelikle anne ve babanın boşanmaması ve bir arada olması gerekir. Bir arada sağlanan uyun,saygı ve sevgi yeterli olması gerekir.

Ailede Kopukluk Nelere Yol Açar ?Çocuklarının ruh halini düşünmeyen aileler,eşleri arasında çözemedikleri problemleri yüzünden,çocuklarını da kaybederler Çocuk büyüdüğünde,başıboş olur. Kimseyi dikkate almaz. Sürekli sinirli tavırların içinde bulur kendisini. Kısacası evlilikte yaşanan problemeler en çok çocukları derinden sarsıyor. Sağlıklı ve bilinçli bir nesil için aile kavramını bilerek yaşayın. Çözemediğiniz konularda uzmanlardan aile terapisi alarak,bu durumun düzelmesini sağlayın. Sağlıklı,mutlu günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmanhekim.com
mynet.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.