Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kokulu Silginin Zararları

0 633

Kokulu Silginin ZararlarıEğitim hayatında en çok kullanılan araçlardan birisi olarak bilinen silginin,üretiminde kokulu,kokusuz silgiler kırtasiyelerde satılmaya devam etmektedir. Bu eğitimde ve yazma sanatında en çok kullanılan araçtır. Silgi kalemin eşidir. Yanlışı gördüğü anda ihtiyaç halinde kalemlikte bulundurulur. Yazı düzenleme ve silme işleminde kullanılan bu aracın nerede ve nasıl üretildiği merak konusu olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin renkli ve kokulu silgilere zaafı bulunmaktadır. Özellikle rengarenk ve mis gibi kokan silgiler çocuklarda bağımlılıklara yol açmaktadır. Küçük çocuklar için kokulu ve kimyasal renkler barındıran silgiler sağlıklarını ciddi oranlarda tehlikeye atmaktadır. Çocuğunuza kırtasiyeden alacağınız silgi,sağlık koşullarına uygun olmalı ,çeşitli testlerden geçmiş olmalıdır. Bu nedenle ucuz ve markası belli olmayan silgileri alarak çocuğun kimyasal maddelere maruz kalmasına izin vermeyiniz.Kokulu silginin birden fazla zararı bulunmaktadır. Bu zaralar ciddi hastalıklara,deri hastalıklarını ve çeşitli alerjilere hatta çocuğun küçük yaşta kansere yakalanmasına neden olabilmektedir.

Kokulu Silginin ZararlarıUzman araştırmalara göre silgi,boya ve benzeri kokulu içerikli kırtasiye ürünlerinde var olan tehlike günden güne artış sağlamaya devam ediyor.Bu konuda özellikle uyarılarda bulunan uzmanlar,özellikle velilerin okul hayatında çocuklara aldıkları birçok kırtasiye malzemelerinde ciddi oranlarda tehlike barındırdığını vurgulayarak,sağlığa aykırı olan ürünlerin katiyen almaması gerektiğini açıklıyor. Ciddi tehlikelere yol açan kokulu ve renkli silgiler küçük çocuklarda cilt kanserine,bağışıklığın kısa sürede çökmesine sebebiyet vermektedir. Kokulu silgilerde kimyasal maddeler fazlası ile mevcuttur.

Kokulu Silginin ZararlarıYapay renklendiriciler ve kullanılan parfümler aldatmaca olup,çocuğun aklını çelebilmektedir. Kokulu silginin zararları oldukça fazladır. Deride kaşınmalara yol açar. El ile kullanıldığında çocuk gözünü kaşırken ve elini ağzına götürürken istemeyen yaralar oluşur. Gözde kızarıklıklar oluşur. Hatta görme duyusu zarar görür. Çocuğun mikroplara karşı direnci zayıf olduğunda sürekli grip ve benzeri enfeksiyonlu hastalıkların içinde kendisini bulur. Silgide ki boya ellerine temas edeceğinde deri kanserine yakalanabilir. Kronik astım,nefes almada güçlükler yaşayabilir.Kas ve eklemlerde zayıflamalar meydana gelir. Kısacası kokulu silgiler sağlık açısından son derece zararlı ürünlerdir. Alacağını ürün kaliteli olmalı ve kesinlikle kokulu olmamalıdır. Bir de ucuz ürünler çocuğa alınmamalıdır. Ucuz ürünlerde ürünün nasıl yapıldığı belli olmaz. Farklı kanser üreten kimyasal renkler ve kokular hastalıklara sebebiyet verebilir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
öncesağlık.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku