Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Muhasebe Bilgilerinin Kullanıcıları Kimlerdir?

0 5.969

Yöneticiler: Görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için işletmenin faaliyetlerine ilişkin mali bilgilere gereksinim duyarlar. Çünkü neyi, ne zaman, nasıl, niçin ve kimle yapacaklarını mutlaka bilmelidirler. Mesela; gelen-giden paralar, alınan-satılan mallar, personeller ve maaşları gibi bilgiler.

Muhasebe Bilgilerinin Kullanıcıları Kimlerdir?İşletme Sahipleri: Ekonomik gelişmeler ve işletme büyüme süreçleri kişilerin tek başlarına yetersizliklerini göstermektedir. Bunun için şirketlere gereksinim duyulmuştur. Dolayısıyla yönetimde özel bilgi ve beceri çok önemlidir ve yönetim ile işletme sahipliğinin ayrı kişilere verilmesi gereklidir. Yönetici başarısı, işletme mali güç ve karlılık, işletme ortağı olarak kalma kararı gibi kararlar için muhasebe bilgilerine bakılır.

Borç Verenler: Borç verecekleri işletmelerin borç ödeme gücü, karlılık durumu ve yatırım potansiyelini bilmeleri gerekir. Bu bilgiler ise muhasebeden alınır.

Personeller: İşletme personelleri de işletmenin durumunu yakından izlerler. Personel maaşlarının yükseltilmesi isteklerini açıklarken işletme faaliyet sonuçlarını görmek isterler. Bunun için muhasebe bilgilerine ihtiyaç duyarlar.

Devlet: Devlet işletmelerin karları üzerinden vergi toplar. Bunun için işletmenin gelir-gider, kar-zarar bilgileri gereklidir. Bu bilgiler muhasebeden alınır. Ayrıca devlet ekonomi politikaları belirleme, uygulama ve analiz işlemlerinde işletmelerin muhasebe bilgileri kullanılır.

Toplum: Ülke ekonomik yapısında işletmeler etkilidirler. Bilhassa büyük işletmelerin kararları genel ekonomiyi çok etkiler. Dolayısıyla toplum özellikleri sivil toplum örgütleriyle işletmelerin piyasa politikaları, istihdam durumları, üretim kararları gibi işletme yönleriyle ilgilenir. Gelecek, refah, ekonomik yapı ve duruma bağlı toplumun yapı ve halini etkileyen işletme faaliyetleri ile ilgilenirler.

Kaynakça:
Anadolu Üniversitesi – Genel Muhasebe – Şubat 2008

Yazar:Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku