Georgia O’Keeffe Hayatı ve Eserleri

Dünya çapında eleştirmenlerden ve halktan beğeni toplayan ilk kadın ressamlardan biri olan Georgia O’Keeffe, 1887’de Sun Prairie, Wisconsin’de yedi çocuktan ikincisi olarak doğdu.

Sanat eğitimi almak için erken yaşta annesinden teşvik aldı ve yerel bir sanatçı olan Sara Mann’den suluboya dersleri aldı. New York Sanat Enstitüsü ve Chicago Sanat Enstitüsü’nde eğitim gördü.

1907 yılında Sanatçı-öğretmen William Merritt Chase ile çalışarak Sanat Öğrencileri Birliği’nde derslere katıldı.

Fotoğrafçı Alfred Stieglitz’e ait olan ve Avrupa avant-garde sanatının sergilendiği galeriye 291 eserle katıldı. İlk kez, Auguste Rodin ve Henri Matisse gibi popüler Avrupalı sanatçılarla tanıştı.

1908’de Chicago’da ticari bir amaçla sanatçı olarak görev aldı. Öğretmen olarak West Texas A & M Üniversitesi’nde sanat departmanının başına geçmeye karar verdi.

1912’de Virginia Üniversitesi yaz okulunda bir resim dersine katıldıktan sonra sanatına yeniden başladı. Onun öğretmeni, Alon Bement, sanatçı Arthur Wesley Dow tarafından büyük ölçüde etkilenen yenilikçi bir öğretim tarzıyla tanıklık etti. 1915’te Güney Carolina’daki Columbia Kolejinde öğretmenlik yaparken O’Keeffe, Dow’un sanat aracılığıyla kendini keşfetme teorisini denemeye başladı. Eğreltiler, bulutlar ve dalgalar gibi doğal formlar aldı ve onları şekiller ve çizgilerin etkileyici, soyutlanmış kombinasyonlarına basitleştiren küçük bir dizi kömür çizimi yaparak başladı. Bu diziyi tamamladıktan sonra, birkaçını 1916’da Alfred Stieglitz’in dikkatini çeken eski bir sınıf arkadaşı olan Anita Pollitzer’e gönderdi.

1924 yılında O’Keeffe, Strand’ın fotoğrafçılığından ve kameranın büyüteç lens gibi davranma yeteneğinden ayrıca Charles Sheeler’ın Precisionism’den derinden etkilendi. Aynı yıl Alfred Stieglitz ile hayatını birleştirerek dünya evine girdi.

1930’lar ve 1940’larda popülaritesi artmaya devam etti ve 1943’te Chicago Sanat Enstitüsü’nde, 1946’da ise Modern Sanat Müzesi’nde iki retrospektifle onurlandırıldı.

1949’da, Stieglitz’in ölümünden üç yıl sonra, O’Keeffe kalıcı olarak New Mexico’ya taşındı. 1950’lerde Santa Fe yakınlarındaki iki evinden biri olan Abiquiu’daki veranda duvarının ve kapısının mimari formlarını içeren bir dizi eser üretti. O’Keeffe, çalışmalarına ilham kaynağı olması için yoğun bir şekilde seyahat etti. 1970’lerde suluboya, kara kalem ve kil çalışmaları ile sanat üretmeye devam etti. Judy Chicago ve Miriam Shapiro gibi Feminist sanat akımının sanatçıları üzerinde güçlü bir etki yarattı.

1972 yılında, görme kaybına uğradı. O nedenle artık yağlı boya resim yapamaz oldu ancak 1984 yılına dek kalem ve füzen ile çalışmalarına devam edebildi.1976 yılında, bir sanat kitabı yazdı ve kendisi hakkında bir film yapılmasına da izin verdi.

1977’de Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Gerald R. Ford Amerikan vatandaşlarına verilen en yüksek onur ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı O’Keeffe’ye sundu. 1985 yılında da Ulusal Sanat Madalyası ile ödüllendirildi.

1986 tarihinde 98 yaşındayken Santa Fe’deki evinde vefat etti, cenazesi isteğine uygun olarak Pedernal Dağı üzerinde yakıldı ve külleri rüzgarda dağıtıldı.

Algılarına meydan okuyan ve kariyeri boyunca sürekli gelişen yenilikçi izlenimci görüntüler yaratan Amerikalı bir ressamdı. Yapıtlarındaki kesinlik ve sertlik bir anlamda Charles Sheeler ve Charles Demuth’un Presizyonist resimlerini andırmakla birlikte, biyomorfik biçimlere soyut bir güzellik katmadaki başarısıyla bütünüyle özgündü. Nesneleri derinliği olmayan bir mekân içine yerleştirerek erotik, psikolojik ve simgesel anlamlar yüklüyordu. Çalışmaları, büyütülmüş çiçekler, gökdelenler, kayalar, hayvan kafatasları ve New Mexico çöl manzaraları ile ünlüdür.

Kariyeri boyunca 2000’den fazla eser üretti. Santa Fe’deki Georgia O’Keeffe Müzesi, bir kadın sanatçıya adanan Amerika Birleşik Devletlerindeki ilk müze ve araştırma merkezidir.

En önemli eserleri:

Siyah Mesa Manzarası, Peder’in Geyik Kafatası, Brooklyn Köprüsü, İneğin Kafatası, Oryantal Haşhaş, Kırmızı Canna, Siyah İris, Yaşam Çiçeği, Mavi ve Yeşil Müzik, Jimson Weed, Yaz Günleri, Gölden, Beyaz İris, Nehirden, Radyatör Binası, Bulutların Üstünde Gökyüzü, Kara Haç, Lawrence Ağacı, Soyutlama, İris’in Işığı, Çiçekli Kırmızı Tepeler, Maggie’den Bir Ayçiçeği, İki Pembe Kabuk, Kırmızı ve Turuncu Çizgi, George Gölü’nde Sonbahar, Deniz Yosunu ve Pembe Kabuk…

Kaynakça:
https://www.georgiaokeeffe.net

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar