Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göteborg Nasıl Bir Şehirdir?

0 836

Harbour_A09742_photo Kjell HolmnerGothenburg ya da Göteborg olarak telaffuz edilebilen bu şehir Avrupa Birliği üyesi İsveç’in en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. İsveç’in en güzide ve en turistik şehirlerinden biri olan Göteborg, aynı zamanda ülkenin en büyük ve en gelişmiş ikinci şehri konumundadır. Bunun yanı sıra Kuzey Ülkeleri arasında yer alan şehirler içinde en büyük 15’inci şehir olma özelliğine sahiptir. Göteborg İsveç’in Batı Sahili’nde yer almaktadır. Şehrin merkezi olarak kabul edilen bölgede yaklaşık olarak 543 bin kişi yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bunun yanı sıra şehrin sınırları dahilinde kabul edilen alanlarda yaşayan insan sayısı ise yaklaşık olarak 975 bin kişi civarındadır. Dünya’nın en güzel şehirleri arasında kabul edilen Göteborg, her yıl yaklaşık olarak nüfusu kadar ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin mimarisi tipik İskandinav mimarisi olması ve Avrupa’ya oldukça yakın bir mesafede bulunması sebebiyle turistlerin uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Şehrin mazisi sanılan aksine çok da eskiye dayanmamaktadır. Göteborg’un keşif tarihi olarak 1621 yılı gösterilmektedir. Bu tarihte Kral Gustavus Adolphus tarafından keşfedilmiş olan Göteborg, kısa süre içersinde bölgenin en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüşmüştür. Keşfi sonrasında denizcilik alanında oldukça önemli bir pozisyona kavuşan Göteborg, günümüz itibariyle İsveç’in yanı sıra Kuzey Ülkeleri’nin en önemli liman şehri arasında kabul edilmektedir. Göteborg, İsveç’in başkenti Stockholm sonrasında ülkenin en önemli sanayi şehri olma özelliğine de sahiptir.

julstaden_goteborgDünyaca ünlü otomobil üreticisi olan Volvo’nun da doğduğu yer olan Göteborg, bu sayede dünya otomobil pazarında da hatırı sayılır bir üne sahip olmayı başarmıştır. Göteborg, Avrupa’nın en güzide şehirleri arasında yer almasının yanı sıra aynı zamanda da bir öğrenci şehri olması nedeniyle yılın her sezonunda ciddi bir hareketliliğe sahip olmuştur. Şehrin iki adet dünyaca ünlü eğitim kurumu bulunmaktadır. Bunlar; Göteborg Üniversitesi ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi’dir. Bu üniversitelerde İsveç ve İskandinav öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda Avrupa Birliği ve uluslar arası öğrenci de eğitim almaktadır. İsveç’te eğitimin ücretsiz olması buraya olan ilgiyi artırsa da bu üniversitelerde okuyabilmek için belli bir düzeyde eğitim seviyesine sahip olmak gerekmektedir. Göteborg, aynı zamanda bir spor cennetidir. Şehrin 3 büyük kulübü vardır ve bunlar İsveç Süper Ligi’nin önde gelen kulüpleri arasında kabul edilmektedir. Bu kulüpler; IFK Göteborg, BK Haecken, Örgryte IS’tir. Bunun yanı sıra şehrin Avrupa çapında iki adet de hentbol kulübü bulunmaktadır. Bunlar ise, Redbergslids IK ve Frölunda HC’dir. Göteborg dünya çapında bir altyapı ve ulaşım sistemine sahiptir. Şehirde iki adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanlarından en meşhuru Göteborg City Airport’tur.

Bunun yanı sıra şehirde her yıl Göteborg Uluslararası Film Festivali düzenlenmektedir. Bu festivali her yıl yaklaşık olarak 155,000 izleyici ziyaret etmektedir. Okyanus ikliminin hakim olduğu Göteborg’da kışlar oldukça soğuk ve yazlarda ılık geçmektedir. Bölgede bugüne kadar ölçülmüş en yüksek sıcaklık değeri 33,8 santigrat derece olmuştur. Bunun yanı sıra en düşük değer ise -26 santigrat derece ile Ocak ayında ölçülmüştür. Şehir özellikle sahip olduğu kanallarıyla meşhurdur.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku