Yüz Şekline Göre Makyaj Tavsiyeleri

Kadınların yaşantısında makyajın ne kadar vazgeçilmez olduğunu biliriz. Kadın güzelliğini makyaj ile ortaya serer. Bütün gözler üzerinde olsun ister. Çünkü kadınlar fark edilmeyi fazlası ile severler. Yüz şekline göre makyaj yapma daha estetik bir duruş yakalamanıza yardımcı olur. Bu nedenle yüzünüzün şekline göre değişik modeller ve makyajlar yaparak gerçek güzelliğinizi bu şekilde ortaya serebilirsiniz. Peki, yüz şekline göre makyaj tavsiyeleri neler merak ediyor musunuz? Bu yazımızda size en güzel bilgileri sunarak bu konuda başarılı fikirleri gün yüzüne çıkarttık. Hadi bakalım o halde bu muhteşem sırları öğrenelim. Bakalım bir kadın ne kadar doğru makyaj yaparak en güzel görselliği kazanıyor hep beraber öğrenelim.

Genelde kadınların yüzü 4 ayrı şekli alır. Bunlar üçgen, oval, kare ve köşeli kenardır. Ayrıca bu şekillerde uzunluk kısalık ve genişlikte söz konusudur. Bu yüzden bir kadının yüz şeklini dikkatli incelediğimizde farklı değişik parametlere bölebilir bunun en değişik noktası üzerinde konuşabiliriz. Peki, bu kadar fark yaratan bayanlar yüz şekillerine göre nasıl makyaj yapmalı buna en uygun hangi kıyafetleri giyerek A’dan Z’ye farklılık yaratabilirler bizde merak ettik ve bu konu hakkında genel bilgileri yazdık. İşe önce oval yüze sahip olanlardan başlayalım.

Oval Yüz: Eğer yüzünüz oval bir şekli alıyor ise yanaklarınız doğal olarak daha düzdür. Özellikle alnınız ve çenenizin birbirini eşit şekilde dengelediğini fark edersiniz. Bu yüzden oval yüze sahip olanlar makyaj konusundan diğer yüz şekillerine göre daha avantajlı sayılırlar Çünkü makyaj küçücük renkte kendini belli edecek, göz ve dudak çevresi belirgin şeklini alacaktır. Şimdi oval yüzler için nasıl makyaj yapılır bu konuda sizlere doğru bilgileri sunalım. Öncelikle makyaja başlamadan önce yüzünüzü süt kremi ile temizleyin. Bir parmak ucu kadar nemlendirici kremi cildin her tarafına masaj şeklinde yayınız. Nemlendirici krem her makyaj öncesi için gerekli bir bakım kürüdür. Daha sonra 5 dakika kadar beklemenizi kremin cilt üzerinde etkisini arttırmanızı istiyoruz. Bu sizin sonradan yapacağınız makyajın kalıcılığını ön plana serecektir. Oval yüzlü bayanlar abartılı makyajı katiyen sevmezler. Çünkü yüzleri çok ön plandan olduğundan bu fazlası ile sırıtacaktır. Bu yüzden gölgelendirme işini elmacık kemiklerine doğru yaparlar. Yanaklarına sürdükleri allık elmacık kemiklere doğru uzanır. Daha sonra hafifi bir göz makyajı ve etkileyici bir rimel sürerler. Far sürmeyi pek tercih etmezseler bile giyim şekline ve rengine göre az bir şekilde yapma ihtiyacı duyabilirler. Daha sonra pastel renk ruj ve çok koyu olmayacak şekilde dudak kalemi ile dudaklarını belirginleştirirler. Her şey az ve soft renkleri almıştır. Ama oraya muazzam bir güzellik çıkmıştır. Giyiminize göre hareket edebilir saç şeklinizi de makyajınıza göre tasarlayarak fark yaratabilirsiniz

Köşeli Yüz: Hem oval hem de köşeli yüzler değişik bir görselliği ele alır. Genelde bu yüze sahip olanların makyajı oval yüzlülere oranla biraz daha zordur. Yüz hatları biraz daha sert görünümlüdür. Bu tür yüzlerde daha yumuşak görünmek için kaliteli bir fondötene ihtiyacınız olacak. Krem fondöteni sürdükten sonra seçeceğiniz allığı elmacık kemiklerinize doğru uzatarak sürün. Bu sizin daha yumuşak ve estetik görünmenizi sağlayacaktır. Göz makyajına gelince ise kedigözü makyajı ya da eyeliner sürerek masum bir güzelliği ortaya çıkartabilir keskin ve çekik gözler ile can yakıcı görünebilirsiniz. En seksi kadın tipi yüzü köşeli olandır. Ve her zaman dikkat çekmeyi başarırlar. Ruj makyajı için ise her zamankinden daha soluk renkler kullanmak daha hoş görünmenizi sağlayacaktır.

Yuvarlak Yüzler: Yuvarlak yüze sahip olan birinin yapması gereken çene ve elmacık kemiklerini biraz daha ön plana çıkartmasıdır. Ten renginize uygun bir fondöteni sürerek cilt lekelerini gizleyebilirsiniz. Daha sonra göz makyajı üzerinde yoğunlaşmanız gerekecek. Özellikle göz ve kirpikler çok dolgun olmalı ve makyaj bu tür yüzlerde doyurucu bir kimliği ele almalıdır. Allığı elmacık ve çene yapına göre üçgen şeklinde sürmeniz sizi daha havalı gösterecektir. Ruj için isse canlı renkler kullanılabilir.

Üçgen Yüzler: Üçgen yüze sahip olanlar yüzünün çok küçük görünmesinden yakınırlar. Bu nedenle makyaj stiliniz elmacık kemiği ve çene yapısından başlayarak oval bir görüntüyü vermektir. Böylece yüz biraz daha dengede sağlanmış olur. Çok fazla abartılı makyaj üçgen yüzde çirkin görünür. Doğal makyajı seçmek daha etkili bir sunuma sizi hazırlar.

Uzun Yüzler: Uzun yüzlü kadınların en dert ettiği konu yüzünün uzun olmasıdır. Bu nedenle aha kısa olmasını sağlarlar. Bunun için etkili makyaj yaptırırlar. Eğer kendiniz başaramıyorsanız bir başkasından destek alabilirsiniz. Sıvı fondöten kullanımı doğru tercihtir Birde allık oval şekilde elmacık kemiğine doğru uzanırsa yüz biraz daha kısa ve doğal görünecektir. Çok fazla abartılı ruj yüzün daha uzun görünmesine neden olur. Şeffaf ruj sürülerek doğal görünüm sağlanmalıdır. Göz makyajı ise belirgin olmalıdır. Bunun dışında saç şekli ve giyeceği kıyafette yüzün kısa görünmesine neden olabilir.

Kalp Şekli Yüzler: Çok değişik ve hoş bir görselliği alan kalp yüzlü modeller bir bayanı çok sempatik gösterir. Bu nedenle her ne makyaj yaparsa yapsın hiçbir şekilde sıkıntılar yaşamayacak giyim ve tarzı ile olağanüstü güzelliği yakalayacaktır. Koyu fondöten ve doğal makyaj önerilmektedir. Bir bayan nasıl bir yüze sahip olursa olsun eğer makyajını yüzünün güzelliğine göre uygulayabiliyor ise bu onu olduğundan daha fazla güzel gösterecektir. Sizlere yüz şekillerine göre makyaj tavsiyeleri hakkında gerekli bilgileri sunduk. Şimdi yapmanız gereken acele etmeden en güzel şekilde doğru makyajı yakalamaktır.
Kaynakça:
bilgisayarmühendisleri.org
yasamtüneli.com
mynet.com

Yazar:Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar