Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göz Kuruluğu Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

0 248

Göz Kuruluğu Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?Göz kuruluğu,gözdeki nemin azalması sonucu meydana gelir.Bu yüzden kişi ya yeterli göz yaşı üretmez ya da gözyaşları yeteri kadar kaliteli olmayabilir. Göz kuruluğunun birçok sebebi olabilir. Göz kuruluğu kişinin normal hayatını olumsuz yönden etkiler. Göz kuruluğu şikayeti genelde bir göz de görülür.
Göz Kuruluğunun Belirtileri
– Gözde batma, yanma ve kaşınma
– Göz çevresinde bazen çapaklanma olabilir
– Dumanlı ve rüzgârlı havalarda bulanık görme
– Herhangi bir yazı okuduktan gözde bulanık görme ve yorulma
– Işığa hassasiyet artması
– Uzun bir aradan sonra lens kullanımında zorlanma
– Ara ara gözde sulanma
– Gün sonunda göz de kapanma hissi
– Gözde kaşıntı ve kızarıklık
Göz Kuruluğunun Nedenleri
Bilgisayar Kullanımı; her gün yoğun bir şekilde bilgisayar kullanırken göz kırpma eyleminin azalmasına neden olabilir. Göz kırpma sayısı azaldığından dolayı gözyaşı oluşmaz. Bundan dolayı göz kuruluğu oluşmasına neden olur.
– Nikotin; sigara içinde bulunan nikotin ve zararlı maddeler göz kuruluğuna neden olabilir.
– İlaç Kullanımı; her gün kullanılan tansiyon ilaçları, ınr gibi kimyasal ilaçlar göz kuruluğuna neden olabilir.
– Uzun süre sıcak ortamlarda kalmak; sıcakta fazla kalmak göz kuruluğuna sebep olur.
– Kadınların Menapoz Dönemleri; kırk beş yaş üstü kadınlar da sık sık göz kuruluğu olabilir.
– A vitamini eksikliği; bir çok vitamin eksikliği çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu vitamin eksikleri içinde A vitamini de bulunmakta. A vitamini eksikliği bir süre sonra göz kuruluğuna neden olur.
Göz Kuruluğu Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?Göz Kuruluğunun Tedavisi
Göz kuruluğu şikâyetleriniz başladığını fark etiğiniz an hemen bir uzman hekime başvurun. Kendi başınıza sağdan soldan duyulan ve tedavi yöntemlerini uygulamayın. Çünkü göz en hassas organlardan biridir.
Gözyaşı Damlası; göz kuruluğu şikayeti olduğunda ilk olarak doktora danışın. Doktorun önerdiği ilacı, kullanım talimatlarına göre kullanmaya özen gösterin. Doktorun önerdiği miktarda ilaç kullanıldığında en kısa zaman da göz kuruluğu şikayetlerinde kurtulmuş olabilirsiniz.

Göz Damlası ve Kremi; Göz kuruluğu ileri evrelerinde doktor önerileri doğrultusunda krem ve göz damlası kullanılmaya başlanır. İçerisinde yağ olan göz kremleri, gözleriniz kapatmanızı sağlar ve kuruluktan dolayı doğan hastalıkların oluşmasını engeller. Kullanılan kremler genelde sarımsı ve koyu renkli olabilir ve kullanıldıktan sonra da bulanık görmenize sebep olabilir. Bu tarz kremleri gece kullanmaya özen gösterin. Göz damlalarında doktorunuzun önerdiği zamanlarda kullanmanızda fayda var.
Bebek Şampuan ile Yıkayın; göz kuruluğuna alternatif tedavi yöntemlerinden biri de bebek şampuanıdır. Göz damlası ve kremlerin yanı sıra her sabah ve akşam bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonrası göz kuruluğunun geçmesine yardımcı olacaktır.

Bazı Yiyecek ve İçeceklerin Tüketilmesi; göz kuruluğu için özellikle Omega 3 yağ asidi bulunan yiyecekler sık sık tüketilmelidir. Bu yiyecekler, soya yağı, öğütülmüş keten tohumu, ceviz, somon, ton balığı, uskumru besinleri tüketmek göz kuruluğunun azalmasına yardımcı olur. . Bu yüzden kişi ya yeterli göz yaşı üretmez yada gözyaşları yeteri kadar kaliteli olmayabilir. Göz kuruluğunun birçok sebebi olabilir. Göz kuruluğu kişinin normal hayatını olumsuz yönden etkiler. Göz kuruluğu şikayeti genelde bir göz de görülür.

                                                                Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.