Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kış Mevsiminde En Sık Rastlanan Cilt Hastalıkları

0 238

Kış Mevsiminde En Sık Rastlanan  Cilt HastalıklarıKış aylarında havaların soğuk olması, aşırı rüzgar, hava kirliliği, uzun süre kapalı ortamlarda kalma, su tüketiminin az olması ve terleme gibi şikayetlerin olmaması bir çok cilt hastalıklarına neden olabilir. İlk zamanlarda cilt kuruluğu başlar. Sık sık nemlendirici kullanımının da pek bir yararı bulunmamakta. Cilt kuruluğu olarak başlar ve zamanla çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir. Cilt hastalıklarına neden olan diğer bir etken strestir. Kış mevsiminde güneş pek görememe bazen insanı depresif bir duygu yaratır. Kış mevsiminde en sık rastlanan cilt hastalıkları neler sıra ile onlardan bahsedelim.
•Seboreik Egzama; egzama bazen kronik bir hastalık olabilir. Yaşamış olduğunuz, stres, yiyecek, içecek ve çevresel faktörler gibi birçok etken cilt hastalıklarına neden olabilir. Kış mevsiminde sıcak su ile yapılan duş, soğuk ve kuru hava, rüzgar seboreik egzama cilt hastalığına neden olur. Seboreik egzamanın en çok şikayet yüz bölgesinde görülmekte. Yüz bölgesinde kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi şikayetler başlar. Bu durumda neler yapılabilir ondan bahsedelim. Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarıda dolaşmamaya dikkat edin. Yüzünüze düzenli olarak yağlı olmayan bir nemlendirici kullanın. Seboreik egzama cilt hastalığına, eczanelerde krem ve şampuanı gönül rahatlığı ile alıp kullanabilirsiniz. Krem ve şampuanı sık sık kullanmak zorunda kalırsanız bir cilt hekimine başvurun.

Kış Mevsiminde En Sık Rastlanan  Cilt Hastalıkları• Sedef Cilt Hastalığı; genellikle stresle oluşan kronik bir cilt hastalığıdır. Özellikle geçirilen grip sedef cilt hastalığını tetikler. Sedef hastalığı genellikle kış aylarında nükset etmektedir. Sedef cilt hastalığının en büyük şikayeti aşırı kaşıntı olmasıdır. Özellikle saç, diz ve dirsekte bu şikayetler yaşanmakta. Ciltte oluşan kabuklanmalar hastalığın ileri seviye de olduğunu gösterir. Böyle durumlarda yapılması gerekenler den bahsedelim. Sedef hastalığının bilinen ilk tedavi yöntemi güneş ışınlarıdır. Düzeli olarak her gün 15-20 dakika kadar güneş ışınlarından yararlanabilir. Uzun süre kapalı alanlarda çalışan kişilerin dinlenme aralarında temiz hava almaya ve güneş ışınlarını almaya dikkat edilmelidir.
• Ciltte Kaşıntı Hastalığı; Cilt de kaşıntı başlı başlına bir sağlık problemidir. Kış mevsiminde cilt de kaşıntı şikayetleri daha çok görülmekte. Şikayetlerin artmasının sebebi kış mevsiminde cilde kuruluğun artması ile oluşmakta.

Kış Mevsiminde En Sık Rastlanan  Cilt HastalıklarıKışın kullanılan ısıtıcılar, az içilen su, güneş ışınlarının az olması, stres ve geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile cilt de kaşındı meydana gelir. Böyle durumlar da aşırı sıcak su ile duş almayın. Hamam ve sauna kullanmayın. Özellikle kış mevsiminde duştan sonra nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bol bol su tüketin. Baharatlı yiyecekler yemeyin.
• Ciltte Pernio Hastalığı; pernio hastalığı soğukta kalma ile oluşan bir hastalıktır. Vücutta el, ayak, kulak, ve burun gibi vücudun uç kısımlarında damarlarda daralmaya neden olan beslenme bozukluğu cilt de pernio hastalığına neden olabilir. Bu hastalıkta vücudun uç kısımlarında kızarıklık hafif kabuklanma ve yanma şikayetleri olur. Soğuk kış günlerinde eldiven olmadan, yün çorap giymeden çıkmamaya dikkat edin. Kan dolaşımını engelleyen dar kıyafetler giymeyin.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.