Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

United Airlines Nasıl Bir Havayoludur?

0 392

United Airlines, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri siciline tescilli uluslar arası kimliğe sahip bir ticari havayolu şirketidir. Dünyanın en popüler havayolu şirketleri arasında yer alan United Airlines, ülkenin havacılığına çok ciddi anlamda bir katkı sunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin American Airlines ve Delta Airlines şirketlerinin ardından 3. sırada yer alan United Airlines, bu ilk iki havayolunun dünya çapında da ikinci sırada olması sebebiyle kendisi de doğrudan dünyanın en büyük ilk üç havayolu şirketi arasında yer almaktadır. Şirket merkezinin Amerika Birleşik Devletleri’nin İllinois eyaletinde bulunan Chicago şehrinde yer alan United Airlines, Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli markaları arasında yer alır. United Airlines, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç hatlar anlamında en aktif havayolu şirketleri arasında yer alır. American ve Delta Airlines’a nazaran United Airlines daha çok Amerikan iç pazarına hitap etmesiyle meşhurdur. Bunun haricinde United Airlines, ayrıca uluslar arası uçuşlar da gerçekleştirmektedir. Bakıldığı zaman United Airlines, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya, Ortadoğu ve Okyanusya’da bulunan ülkelere tarifeli seferler düzenlemektedir.

DUnited Airlines Nasıl Bir Havayoludur?ünyaca ünlü havayolu ittifakı olan Star Alliance da üye olan United Airlines, bu sayede ”Code-Share” uçuşları gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda United Airlines, Alman devi Lufthansa ve Türk Hava Yolları gibi önde gelen ticari havayolu şirketleri ile ortaklaşa uçuş gerçekleştirebilmektedir. Resmi olarak 6 Nisan 1926 tarihinde kurulmuş olan United Airlines, bu tarihten 5 yıl sonra resmi faaliyetlerine başlayarak ticari yolcu taşımacılığına start vermiştir. Bu anlamda 28 Mart 1931 tarihi itibariyle yolcu taşıyan United Airlines, 9 adet farklı destinasyonda hubu sahip olmasıyla da dünyada ilk sırada yer alır. Bakıldığında United Airlines’ın, Chicago, Los Angeles, Houston, New Jersey, San Francisco, Washington ve Japonya‘nın Tokyo şehrinde hubu bulunmaktadır. Bu da United Airlines gerek domestik gerekse de uluslar arası uçuş çeşitliliği imkanı sunmaktadır.

Dünyanın en büyük filolarından birine sahip olan United Airlines, toplam 742 adet ticari yolcu uçağına sahiptir. Bu da şirketi Amerikan ve dünya pazarında üçüncü sıraya kadar çıkarmaktadır. ”Fly the Friendly Skies” sloganına sahip olan United Airlines, filosunda bulunan 742 adet uçakla toplam iç ve dış hat olmak üzere 342 destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir. Şirket son zamanlarda kar marjını düşürse de yine de 2,5 milyar Dolara yakın yıllık cirosu ile birçok Havayolu şirketini geride bırakmayı başarmıştır. Dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan United Airlines, bünyesinde yaklaşık olarak 86 bin kişiyi istihdam etmektedir. United Airlines, piyasa değerinin yaklaşık olarak 20 milyar Amerikan Doları olduğu sanılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.