Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; Soğan

0 298

Bir sebzenin en fazla ne kadar faydası bulunabilir? Soğan kaç tane hastalığa iyi gelebilir? Soğan genellikle kötü kokusu nedeniyle yenmekten kaçınılan ancak düzenli tüketildiğinde gribal enfeksiyonları iyileştirmekten ruh sağılığının korunmasına kadar birçok faydası bulunmaktadır.

Soğan Hangi Hastalıklara İyi Gelir ve İnsan Vücudunda Ne Gibi Görevler Üstlenir?

Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; SoğanSoğan, idrar yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara iyi geldiği bilinen ve içerisinde lif, B ve C vitaminleri, kükürt bulunan bir sebzedir. Yaz kış kolay bulunması sık tüketimini de kolaylaştırmaktadır. İçinde bulunan demir ve tiamin sayesinde kansızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca içinde bulanan doğal asitler sayesinde mide ve bağırsak hastalıklarını önleyici ve gaz giderici etkide bulunmaktadır. İçinde bulunan potasyum B ve C vitaminleri kalp sağlığını koruyucu etkide bulunmaktadır.

Forma girmek isteyen kişiler eğer soğanı düzenli tüketirlerse bu sayede daha kaliteli kilo kaybını sağlayabilecekleri belirtilmektedir. Güzel bir cilt görünümü ve cilt sağlığının korunması, kanserle mücadele gibi oldukça önemli görevler üstlenen soğan, kalp sağlığını korumak için olumlu etki sağlamanın dışında kalp hastalıklarına neden olabilecek serbest radikallere karşı da faydalı olmaktadır.

Soğanın bir başka etkisi sızma şeklinde meydana gelen ufak burun kanamalarını durdurmasıdır. Kanayan bölgeye bir parça soğan konması kanın durmasını sağlayabilmektedir veya soğanın solunması da aynı görevi görebilmektedir. Yüksek ateş ve öksürük kesmede de etki gösteren soğan, bal ve soğan suyu karışımı ile öksürüğü kısa süreli geçirmede fayda sağlayan bir doğal ilaçtır.

Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; SoğanYanık ve böcek ısırmalarına soğan suyu uygulandığında ilk başta yanma hissi vermesinin dışında bölgenin iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle arı sokmalarında oldukça etkili olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca soğan suyu yaraların temizlenmesinde kullanıldığında yaralı bölgenin iyileşmesine etki ederken bölgedeki mikropların kırılmasını da sağlamaktadır. Kanser hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi olduğu bilinen soğanın özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi oldukça yüksektir.

Soğanın damar sertliğini giderici etkisi olduğu belirtilirken bunun dışında şeker seviyesini dengelemede olumlu bir etki gösterdiği aynı zamanda kemik sağlığına da olumlu etkiler yaptığı bildirilen görüşler arasında yer almaktadır.

Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; SoğanAyrıca alerjik reaksiyonlara ve alerjik hastalıklara da iyi geldiği ifade edilen soğanın sinir sistemi üzerinde olumlu etki yaptığı, hafızayı güçlendirdiği belirtilmektedir.

Soğan bir doğal antibiyotik olmasının dışında, anti-bakteriyel özellik taşımakta ayrıca antiseptik etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Her gün bir soğan yemenin uyku problemine iyi geldiği ve kâbus görmeyi engellediği vurgulanan bir başka noktadır.

Soğan yaz kış salatalarda ve yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Birçok hastalığa faydalı olması sebebi ile sık tüketilmesinin yararlı olduğu vurgulanmaktadır. Özellikle kış aylarında gribe sık yakalanan kişiler için doğal bir antibiyotik olma özelliği göstermektedir. Kışın gribi atlatmada evde uygulanabilecek doğal tariflerden bir tanesi de soğan çorbasıdır. Karabiberle birlikte tüketilmesi vücut direncini arttırıcı etki göstererek gribal enfeksiyonun daha çabuk atlatılmasına katkı sağlamaktadır.

Mevsim sebzelerinden farklı birçok tarifi mutfağınızda kolayca uygulamanız mümkün olmaktadır. Ancak bu kadar çok faydası bulunun soğanın olumlu etkilerinden bahsettikten sonra bu sebzeden nasıl güzel ve lezzetli bir tarif çıkabileceğini paylaşmak yerinde olacaktır.

Soğan Çorbası Yapmak İçin Gerekli Malzemelerimiz:

-2 soğan
-2 yemek kaşığı tereyağı
-Yarım çay bardağı sıvı yağ
-5 bardak un
Göz kararı su

Soğan Çorbasının Yapılışı:

Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; SoğanÇorbanın birkaç farklı yapılış şekli bulunmaktadır. Soğanları haşlamak ya da yemek yapar gibi kavurmak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Ancak bu tarifte soğanları kavurarak nasıl bir soğan çorbası yapılacağı anlatılacaktır. Öncelikle soğanları halka halka ya da yemeklik şekilde doğruyoruz. Ardından 2 yemek kaşığı tereyağı ve yarım çay bardağı sıvı yağı da tencereye koyarak tenceremizin altını açıyoruz. Orta ateşte tereyağı eriyene kadar bekliyoruz. Ardından soğanlarımızı yağın içene atarak kavuruyoruz. Soğanlarımız kavrulduktan sonra 5 bardak unu tencereye ekleyerek kavuruyoruz. Unun rengi dönene kadar kavurup dilerseniz topaklanmaması için azar azar su ilave edip unu özeye özeye yeterli sıvılık seviyesine ulaşana kadar kavurabilirsiniz. Dilerseniz unu biraz su ile açtıktan sonra kullandığınız tencerenin büyüklüğüne göre göz kararı su ilave edebilirsiniz. Suyu ilave ettikten sonra topaklanmayı önlemek için mikserle çırpmanız gerekmektedir. Çırpma işlemini topak kalmayana kadar devam ettirmelisiniz. Ardından bir kepçe ile kaynayana kadar çorbayı karıştırmalı, kaynayınca altını kısmalısınız. Altını kıstıktan sonra çorbayı kısık ateşte 5 dakika daha kaynatıp ocağı kapatabilirsiniz.

*Griple Başa Çıkmak için Doğal Bir Seçenek; SoğanSoğan çorbası piştikten sonra tercihe bağlı olarak bir tutam kara birebir ister tencerenin üstüne isterseniz tabağınıza aldıktan sonra bir tutum karabiber serpebilirsiniz. Karabiber ve soğan bir arada daha güçlü bir etki oluşturarak grip ev soğuk algınlığını atlatmanızda aldığınız ilaçlara destek sağlayacaktır.

*Dilerseniz içine 1 havuç da ekleyip hem tadını güçlendirebilir hem de sırf soğan tadını almaktan hoşlanmayanlar için farklı bir sebze çorbası oluşturabilirsiniz. Bunun için havucu rendeleyerek soğanla beraber karıştırmalı ardından diğer işlemleri aynı şekilde uygulamalısınız. Tercihinize göre farklı kış sebzelerinin birleşiminden güzel bir tat oluşturabilir aynı zamanda vitamin bakımından da daha güçlü bir çorba yapabilirsiniz.

Kaynakça:
faydalarizararlari.com/soganin-faydalari
faydalari.com/kuru-soganin-faydalari
sifalibitkitedavisi.com/sogan-faydalari-nelerdir.html
hurriyet.com.tr/soganin-inanilmaz-faydalari-40054840
iyigelenyiyecekler.com/sogan-suyunun-faydalari

Yazar:Merve Özkan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.