Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kışın Hasta Olmamak için Öneriler

0 277

Sonbaharın gelmesiyle soğuyan havalar beraberinde kış hastalıklarını da getiriyor. Değişen hava şartlarına alışmakta güçlük çeken bünyemiz yorgun düşüp değişen havalar karşısında grip soğuk algınlığı gibi hastalıklara tutulabiliyor. Kışa yaklaşırken malum hastalıklara kapılmamak için çeşitli tedbirler almamız gerekiyor. Peki kışın hasta olmamak için ne yapmalıyız?

Her Şeyden Önemlisi Doğru Beslenme

8832_saglikLif oranı yüksek tam tahıllı ürünlere ağırlık vererek beslenirken karbonhidrat, protein ve yağ oranını dengede tutmaya çalışın. Sadece kış aylarında yakalanması muhtemel hastalıklara karşı değil hayat boyu karşınıza çıkabilecek tüm hastalıklarla mücadele için sizin güç kaynağınız ve savaşçılarınız olan bağışıklık sisteminizi yoran sigara, alkol veya başka bir maddeden uzak durun. Bağışıklık sisteminize zarar veren maddelerden uzak dururken vücudunuzdaki savaşçıları güçlendirecek olan besinler almaya gayret edin. Mesela antioksidan oranı yüksek yiyeceklere yönelebilirsiniz. Antioksidan ise vücuda zarar veren serbest maddeleri tutarak yok eder. Soğan, dereotu, sarımsak, turunçgiller gibi ürünler antioksidan bakımından zengindir.

Yeterli Uyku

8832_duzenli_uykuGün boyu koşuşturan vücudumuz geceleri dinlenmek için istirahata çekilir. İyi bir uyku demek enerji dolu bir gün demek, dolaysıyla güçlü bir vücut demektir. Bağışıklık sisteminin yorgun düşmemesi için geceleri kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyarız. O yüzden düzenli bir uyku sağlığımızı daha iyi seviyeye getirecektir.

Açık Hava Yürüyüşleri Yapın

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız gün boyu şehrin kiri ve dumanına maruz kalıyorsunuz. Bu da sağlığınızı ciddi manada etkiliyor. Bununla mücadele etmek için bulunduğunuz yerdeki açık hava yürüyüş yerlerini değerlendirebilirsiniz. Haftada iki üç kez yapılmış olan bir açık hava yürüyüşü size iyi gelecektir.

Hareketsizlikten Uzak Durun

Masa başı bir işte çalışıyor veya gününüzün çoğu evde geçiyorsa hareketsizliğinizi yok edecek formüllere baş vurun. Evde yapabileceğiniz egzersizlerle gününüzü daha aktif hale getirebilirsiniz.

Lüzumsuz İlaç Kullanmayın

8832_beslenmeGenel olarak insanımız hasta olunca hemen antibiyotiklere baş vuruyor. Kısa süreli çözümler sunan antibiyotikler özellikle doktor tavsiyesinin haricinde keyfi olarak kullanılınca vücuda hastalıktan daha fazla zarar veriyor. Bağışıklık sisteminin hastalığa karşı direnç kazanmasını engelleyen antibiyotikler anlık bir şifa kaynağı olsa da uzun vadede hem antibiyotiği vücuttan atmak için uğraşan sindirim sisteminizi yoruyor hem de vücudunuzun askerlerini dirençsiz bir hale getiriyor.

Düzenli Egzersiz

Hareketsiz kalan bir vücutta metabolizma hızı düşüyor ve sonuçta hantallaşarak kilo alınıyor. Düzenli egzersiz ve beslenme daima vücudunuzu sağlıklı kılacaktır. Egzersizler sonucunda vücudunuz güçleniyor ve kuvvetlenen bağışıklık sistemiyle insanların bolca hastalandığı kış aylarına dirençli bir bağışıklık sistemiyle giriyorsunuz.

Gün İçinde Dinlenin

Eğer tempolu ve gün boyu durmaksızın çalıştığınız bir işiniz varsa biraz mola vererek dinlenin. İşlerinizi dinlenerek yaptığınızda gününüz daha aktif geçecek ve akşama daha dayanıklı olarak kavuşacaksınız. Yıpranmamış bir vücut da güçlü bağışıklık sistemini beraberinde getirdiği için dengeli bir çalışma temposu kış hastalıklarıyla mücadele etmek için işinize yarayacaktır.

Stresten Uzaklaşmaya Çalışın

Stres vücudun en büyük düşmanlarından ve bir hastalık kadar size zarar verebilir. Yoğun iş temposu veya günlük sorunlardan dolayı stresli bir yaşama sahip olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için stresinizi yönetmeye çalışın. Eğer stres sizi yönetirse düşünceler arasında boğulabilir ve sonuçta hiçbir şey yapmadan kendinizi yıpratabilirsiniz. Stresin sizi yönetmesi yerine siz stresinizi kontrol altına alın.

Pozitif Düşünün

Sağlıklı bir yaşam için dengeli bir hayatın yanında iç huzur da çok önemlidir. Bu yüzden hayatta pozitif düşünmeye çalışın. Pozitif düşünceler stresi kontrol altına almanıza yardımcı olacak. Stressiz bir hayat da beraberinde sağlık ve huzur getirecektir. Kışa huzurlu bir şekilde girerek muhtemel bütün hastalıklara meydan okuyabilirsiniz.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.