Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Guatemala Neresidir?

0 418

Guatemala Neresidir?Guatemala ya da resmi olarak Guatemala Cumhuriyeti olarak bilinen bu devlet Orta Amerika coğrafyasında bulunur. Dünyanın en önemli lokasyonlarından birinde yer alan bu ülke, bölge olarak Meksika, Belize, Honduras ve El Salvador’la aynı yerdedir. Guatemala bölgesinde kuzey ve batı hattında Meksika, güneybatıdan Pasifik Okyanusu, kuzeydoğuda Belize, doğuda Karayipler, güneydoğuda ise Honduras ve El Salvador ile sınırı bulunur. Görüldüğü gibi son derece farklı bir coğrafyada birçok ülke ile komşu olan Guatemala, ayrıca Pasifik Okyanusu ile de kıyısı bulunduğundan son derece önemli kabul edilir. Orta Amerika coğrafyasının en kalabalık ülke sıralamasında ilk 5’te yer alan Guatemala, 17 milyona yakın insanın yerleşik şekilde ikamet ettiği bir ülkedir. Guatemala, temsili demokrasiyi benimsemiş ülkelerdendir. Ülkenin birçok önemli şehri bulunur. Bunlar arasında en stratejik olanı hiç şüphe yok ki, Nueva Guatemala olarak dikkat çeker. Birçoklarının Guatemala City olarak ifade ettiği bu şehir, ülkenin birçok alanda merkezi konumundadır. Bu anlamda gerek siyasi gerekse de iktisadi ve kültürel olarak ülke için son derece önemli olan Guatemala City, adını da zaten doğrudan doğruya ülkeden almıştır.

Guatemala Neresidir?Orta Amerika’nın ince kara parçası nazara alındığında, bu hattın batısında yer alan Guatemala, bu anlamda Atlantik Okyanusu ya da Meksika Körfezi tarafına bakmaz. Uzun yıllar bölgede hüküm sürmüş olan İspanyolların güdümünde kalmış olan Guatemala, bu anlamda tam olarak Latin izlerini fazlasıyla taşır. Ülkede yaşayanların tamamına yakını Latin kökenlidir. Zaten ülkenin bir tek resmi dili bulunur bu da İspanyolcadır. Dönemim İspanyol İmparatorluğu, ülke içinde çok büyük bir hegemonya kurmuştur. Ancak diğer Latin ülkeleri gibi Guatemala da bu baskıcı ve de sömürgeci politikayla onurlu bir şekilde mücadele etmiş ve de nihayetinde 15 Eylül 1821 tarihinde bağımsızlık bildirisi yapılmıştır. İlk olarak İspanyol İmparatorluğu sonra ise, bölgenin bir diğer önemli ülkesi olan Meksika İmparatorluğu’ndan bağımsızlık elde edilip günümüz Guatemala devletinin temelleri atılmıştır. Her ne kadar demokrasiyi benimsese de yine de ülkede çok ciddi sorunlar mevcuttur. Ekonomik olarak bir türlü kalkınamayan ülke, günümüzde kişi başına düşen 4 bin Amerikan doları seviyelerindeki geliri ile son derece fakir bir ülke olarak dikkati çeker. Bölgede yer alan diğer irili ufaklı birçok devlet gibi Guatemala da fakir bir ülkedir ve de bu durumdan yüzyıllardır kurtulamamaktadır.

Guatemala Neresidir?Guatemala, Orta Amerika’da yer alsa da coğrafi olarak aslında Kuzey Amerika’ya bağlıdır. Bu da ülkenin Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ne daha yakın olması anlamına gelir. Ülke kapalı kutu gibidir. Birçok ülke vize uygular ve bu da vatandaşların ülkeden çıkışını oldukça güç bir hale getirir. Guatemala’ya Türkiye üzerinden doğrudan tarifeli bir sefer bulunmaz. Bu yüzden aktarmalı olarak seyahat edilmesi gerekir. Aktarmalar genel olarak Amerika kıtası üzerinden yapılır. Bölgeye çok sayıda tarifeli sefer düzenleyen havayolu bulunmadığından bilet fiyatları Türkiye üzerinden hareket edilmesi durumda son derece uçuk olabilmektedir. Guatemala’ya ulaşmak isterseniz ortalama olarak 20 saatlik bir aktarmalı yolculuğu göze alıp, hareket etmelisiniz. Ayrıca aktarmalı seyahatlerde vize uygulamalarına da dikkat etmelisiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.