Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İskoçya’ya Ulaşım: Edinburgh Havalimanı

0 383

İskoçya'ya Ulaşım: Edinburgh HavalimanıEdinburgh Havalimanı,

Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Birleşik Krallık’ın sınırları içinde yer alan İskoçya’da bulunan bir uluslararası hava meydanıdır. Söz konusu hava meydanı ülke içinde yer alan en önemli şehirlerden olan Edinburgh’da bulunur. Şehir hem İskoçlar hem de adanın tamamı anlamına gelen Britanyalılar için son derece önemlidir. Ülkeye ya da başka bir ifadeyle İskoçya’ya başkentlik yapan Edinburgh, bu anlamda ülkenin en önemli şehri olarak adlandırılır. Her ne kadar şehir, bir diğer İskoç şehri Glasgow kadar büyük olmasa da yine de ülke içinde ikinci sırada yer alır ve bu anlamda son derece önemli kabul edilir. Bu ikinciliğe sebebiyet veren temel sebep nüfus dağılımıdır. Bu dağılıma göre ülke içindeki en büyük nüfus yoğunluğu Glasgow şehri ve de çevresinde yer alır. Edinburgh ise bu sıralamada ikinci olarak göze çarpar. Yine de durum böyle olsa da ülke genelindeki ulaşım trafiği nazara alındığında bu anlamda Edinburgh’un İskoçya’ya her anlamda merkezlik ettiği görülür. Söz konusu şehir, gerek Birleşik Krallık gerekse de İskoçya açısından en önemli hava meydanları arasında yer alan Edinburgh Havalimanı’na ev sahipliği yapar. Bu da şehrin şöhretini daha da artırır. Bazı alanlarda Glasgow’un gölgesinde kalan Edinburgh, sahip olduğu hava meydanı ile bu şehri geride bırakır. Bu anlamda Edinburgh Havalimanı, şehir için son derece önemli bir prestij kaynağıdır.

Ülkenin en işlek hava meydanı olma özelliğini haiz olan Edinburgh Havalimanı, Birleşik Krallık geneli nazara alındığı vakitse, ilk altı içersinde yer alır. Her yıl ağırladığı yolcu sayısı anlamında çok ciddi bir artış yaşadığı gözlemlenen Edinburgh Havalimanı, çift hanelerle artış yaşamaktadır. Bu da gerek Birleşik Krallık gerekse de İskoçya için son derece önemli kabul edilen bir mesele olarak karşılanır.

İskoçya'ya Ulaşım: Edinburgh Havalimanıİskoçya’nın devlet kurumları tarafından kontrol edilen bu hava meydanı, tam olarak bir kamu iştirakidir. Devlet eliyle işletilen Edinburgh Havalimanı, ülkenin güneydoğu hattında yer alır ve de bölgede yer alan birçok şehre çok kolay bir ulaşım imkanı sunar. Bu da doğal olarak hava meydanının çok yoğun bir şekilde kullanılmasına bir fırsat sağlar. Daha önce de dediğimiz gibi ülkenin en hızlı yolcu artışı yaşayan birkaç hava meydanı arasında yer alan Edinburgh Havalimanı, 13 milyona yakın yolcuya düzenli olarak hizmet verir. Son yıllara baktığımızda Avrupa’da en çok yolcu artışı yaşayan 10 hava meydanı arasında kendisine yer bulan Edinburgh Havalimanı, yüzde 11,1’lik yolcu trafiği artışı ile oldukça dikkat çekici bir noktaya ulaşmıştır. Bu da doğal olarak hava meydanına olan ilginin de artmasına yardımcı olmuştur.

İskoçya'ya Ulaşım: Edinburgh HavalimanıHer yıl 123 bin ticari yolcu uçağının iniş kalkış yaptığı bu hava meydanı, bu alanda da ciddi bir artış yaşamıştır. Yolcu trafiğinde yaşanan artış teker koyan uçak sayısında da gözlemlenmiş ve de yüzde 6’lara varan bir ivmelenme kayıtlara geçmiştir. Bölgeye ulaşmak isterseniz bu durumda Türk Hava Yolları’nı tercih etmeniz yeterli olacaktır. Türk Hava Yolları bölgeye düzenli olarak tarifeli seferler düzenlemektedir. Ortalama seyahat süresi 4,5 saat civarındadır. Dilemeniz durumda bölgeye aktarmalı olarak da seyahat edebilirsiniz. Bu anlamda birçok havayolu şirketi tarifeli sefer düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.