Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneş Kaç Yaşındadır ? Güneş Sistemi Hakkında Önemli Bilgiler

0 1.549

Güneş Kaç Yaşındadır ? Güneş Sistemi Hakkında Önemli BilgilerMuazzam gücünden dolayı güneşe, insanlığın tarihi boyunca eski Mısırlılardan antik Maya uygarlığına çok sayıda toplum tarafından bir tanrı olarak tapınılmıştır. Dünyadan yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıkta bulunan ve en yakın yıldız olan Güneş, akıl almaz boyutlardadır. Güneşin ekvatorunun çevresi, dünyamızın ekvatorunun çevresinin 109 katına eşittir. Güneşin kütlesi, tüm güneş sisteminin toplam kütlesinin % 99.8’inden fazlasını oluşturmaktadır. Dünyadan gördüğümüzün aksine, Güneş sabit değildir. Samanyolu Galaksisi çevresindeki yörüngesinde saniyede 220 kilometre hızla ilerliyor ve bu yolculuğu tamamlaması 225 milyon yıl sürüyor.

Güneş, güneş sistemimizdeki en eski nesnedir. Güneş sistemindeki diğer nesnelerin oluşumu, tüm gezegenler, ayları ve tüm asteroitler güneşe dayanmaktadır. Bilim insanları tahmini yaşını 4,5 milyar yıl olarak hesaplanmaktadır. Orta yaşlı bir yıldız olarak tanımlıyorlar. Güneş’in mevcut hidrojen rezervlerini 5 milyar yıl daha yakmayı sürdüreceği ve ardından 130 milyon yıl helyum yakmaya başlayacağı düşünülüyor. Bu dönemde, güneşin büyüklüğünde de artış olacağı ve üç yakın gezegeni (Merkür, Venüs ve Dünya) yutarak kırmızı bir dev haline gelmesi bekleniyor. 130 milyon yıl da tamamlandığında, güneşin içine çökerek beyaz bir cüceye dönüşeceği öngörülüyor.

Bilim insanlarının, 150 milyon kilometre uzakta bulunan ve yüzey sıcaklığı 5.800 K olan bir nesnenin yaşını nasıl tahmin edebildiği sorulabilir. Güneşin yaşını doğrudan ölçmek imkansızdır. Ancak, güneşin yaşını ya da çok daha uzaktaki yıldızların ve diğer gök cisimlerinin yaşını hesaplamak daha doğrusu yaklaşık tahminlere ulaşmak için dolaylı yollar kullanılmaktadır. Örneğin, bilgisayar ortamında, kronolojik gelişimlerine göre hazırlanmış güneş modellerinin benzer bir bileşime sahip olduğu hangi dönemlere karşılık geldiğine bakılmaktadır.

Güneşin yaşını tahmin etmek için kullanılan bir diğer yöntem, dünyada bulunan eski gök cisimlerinin (meteoritler) yaşlarının belirlenmesidir. Ay uzay programları sırasında astronotlar tarafından aydan alınan ay kaya parçaları, ayın yüzeyi milyonlarca yıldır değişmediği için güneşin yaşını tahmin etmek için de kullanılmıştır.

Kaynakça:
-A. Bonanno, H. Schlattl, L. Paternò, “The age of the Sun and the relativistic corrections in the EOS”. Astronomy and Astrophysics, (2008).
-K.J.H. Phillips, “Guide to the Sun”, Cambridge University Press, (1995).

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.