Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Güneşten Koruyan Besinler

0 211

Yazın cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için genellikle güneş kremi kullanma tercih edilir. Oysa bazı gıdaları tüketmeye dikkat edilerek güneşin bu zararlı etkilerinden korunmakta mümkündür. Bu sağlıklı yiyecekleri diyete eklemek, yanma ve cilt kanseri geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Gıdaların bu SPF veya güneş koruyucu faktör yönü, bazı antioksidan bileşiklerin varlığı ile ilgilidir. Bitkiler ısı, ışık, hava, nem ve zamana maruz kalma nedeniyle kendi hücrelerini erken yıkımdan korumak için kendi dokuları içinde antioksidanlar üretir.
Bu bitki kaynaklı antioksidanların çoğunu tükettiğinde, bu doğal ajanlar cilt hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki hücrelere koruma sağlamaktadırlar. Bazı yiyecekleri tüketilerek, özellikle de parlak renkli yiyecekler seçilerek bu koruma sağlanabilir. Güneş ışığından kaynaklanan UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmak cilde verir verir ve bu gıdaları tüketmek bu zararı azaltmaya yardımcı olabilirler. Bu yazıda güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olacak bazı gıdalar hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Hangi Besinler Güneş Toleransını Artırır?

Güneşten Koruyan BesinlerVücudun güneş hasarına karşı doğal savunması güçlendirilmek istiyorsa, bazı gıda içeriklerine dikkat etmek gerekir. Güneş toleransını artıran gıdalar içerikleri şunlar olmalıdır:
• İyi doymuş yağlar
• Omega-3 yağlı asitler
• Likopen, beta-karotin ve E vitamini gibi antioksidanlar
Bunun yanında tüketilmesinde kaçınılması gereken bazı gıdalar olduğu da göz ardı edilmemelidir. Bu gıda içerikleri şunlardır:
• İşlenmiş gıdalar
• Şeker
• Sebze yağları
Bu, elbette bu gıdaları diyetten tamamen çıkarılması anlamına gelmemektedir. Sadece mümkün olduğunca az yemeye çalışılmalıdır, yani ölçülü alımına dikkat edilmelidir.

Güneşten Koruyan Bazı Gıdalar

Güneşten koruyan ve SPF içeriği yüksek olan gıdaları diyete eklemek güneşin zararlı etkilerinden korunmaya ve zararı azaltmaya yardımcı olabilir. Elbette bunun yanında en kesin yol güneşin dik vurduğu zamanlarda mümkün olduğunca bu ışığa maruz kalmaktan kaçınmaktır. İşte güneşin zararlı etkilerini azaltan bazı gıdalar:
Renkli biber
Çok güzel ve çok tatlı görünen kırmızı, sarı ve turuncu biberler, karotenoid adı verilen doğal pigmentlerle renklendirilir. Bu antioksidanlar vücutta A vitaminine dönüşür ve cilt hücrelerini çevreleyen ince lipit (yağ) tabakasının tahribatını engelleyerek cilt hücrelerini korumaya yardımcı olur. Bu yüzden bunları tüketmek özellikle yaz aylarında cilt dostu olarak tanımlanabilir.
Sarı yaz kabağı
Sarı yaz kabağı parlak rengini koruyucu karotenoidlerden almaktadır ve tüketmek güneş savunması sağlamaktadır. Mümkün olduğunca küp şeklinde, salata ve yemeklere katmak bu yararlarından faydalanmak için tavsiye edilmektedir.
Olgun kırmızı domates
Doğal antioksidan pigment likopen olgun kırmızı domateslere karakteristik kırmızı renk verir. Bu antioksidan, prostat bezine koruma sağladığı ve prostatın genişlemesi olarak da bilinen iyi huylu prostat hiperplazisi olan BPH vakalarını azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ve bu gıdalardaki diğer antioksidan bileşikler gibi likopen de cilt hücrelerini güneşe maruz kalmaktan korumaktadır.
Karpuz
Likopen konusunda karpuz tüketilmesi en çok önerilen kaynaklardandır. Karpuzlar da kırmızı renklerini bu pigmentten alırlar. Yaz geldiğinde ve güneş ısındığında ve parladığında, cilt hücrelerini soğutmak için karpuz tüketilmesi tavsiye edilir. Yaz ayında pratik ve kolay bulunabilirliği ve fiyatı sayesinde herkesin ulaşabiliyor ve tüketebiliyor olması ayrıca büyük bir avantajdır.
Yeşil çay
Yeşil çayın bilinen ve kanıtlanmış birçok sağlık faydası bulunmaktadır. Kardiyovasküler fonksiyonu geliştirir, anti-kanser aktivitesini gösterir, bağışıklık sistemini destekler, vücudu detoksifiye eder, kilo kontrolüne yardımcı olur ve ayrıca cilt hücrelerini UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmaktan korur. Gizli içerikler olan Polifenol kateşinler adı verilen antioksidan bileşikler süper güçlü savunma sağlamaktadır. Her gün yeşil çay içmek tavsiye edilen bir alışkanlıktır.
Kakao
Güneşten Koruyan BesinlerÇok abartılı gibi dursa da belki de sudan sonra tüketilebilecek en sağlıklı madde olan kakaodur. Bu gıda maddesi birçoğu güçlü bir şekilde antioksidan ve cilt koruyucu olan 712 bileşik içeren nihai süper besindir. Kakaodaki flavanoller kalp için derin koruma sağlar, kalp krizi, inme ve yüksek tansiyon riskini büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Ancak aynı bileşikler cilt hücrelerini zırhlamaya yardımcı olur. Kakao ile ilgili haberler her geçen gün daha iyiye gitmekle beraber gerçek bitter çikolatayı yemek bütün organik kakao tüketmek tavsiye edilmektedir.
Yaban mersini-kızılcık- böğürtlen
Yaban mersini, siyah kuş üzümü, acai, kızılcık, böğürtlen ve mürverlerin ortak noktası nedir biliyor musunuz? Hepsi antosiyaninler olarak bilinen güçlü mor pigmentler bakımından zengindir. Bunlar, doğanın tüm koruyucu bileşiklerin en güçlüleri olabilir, birçok kronik ve dejeneratif hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur ve mükemmel SPF koruması sağlar. Bu meyveleri yemek çok lezzetlidir ve genel olarak herkesin beğenisi almışlardır.
Zerdeçal kökü
Bu sarı kök, üstün antienflamatuar aktiviteye sahip olan, bağışıklık sistemine yardımcı olan, beyni güçlendiren ve cildi koruyan kurkumin adı verilen son derece faydalı bir bileşik içerir. Zerdeçaldan gelen kurkumin çok popüler bir anti-enflamatuar ilaçtır. Zerdeçalı yiyeceklerin üzerine serpebilir, onunla pişirebilir veya kurkumin takviyeleri kullanılabilir.
Fin balığı
Kalbe karşı mükemmel koruma sağladığı kanıtlanmış omega-3 yağ asitleri de cilde koruma sağlar. Bu ajanlar genel sağlık ve refah için gereklidir ve ayrıca cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Balık yağından elde edilen omega-3 yağ asidi takviyeleri de alınabilir.
Tatlı patates
Likopene benzer şekilde beta-karoten, meyve ve sebzelerde bulunan ve güneş hasarına karşı koruyan ve turuncu renklerini veren bir başka pigmenttir. Tatlı patateslerin neredeyse tüm sebzelerden daha fazla beta-karoten vardır. Mor tatlı patatesler, kozmetik kremlerde UV korumasını arttırdığı gösterilen (ve lezzetlidir ) daha yüksek miktarda siyanidin ve peonidinlere, antioksidan pigmentlere sahiptir.
Brokoli ve yapraklı yeşi bitkiler
Yeşillerden bahsetmişken, brokoli birçok kişinin tükettiği listesinin başında olmayabilirler, ancak güneş hasarını önlemek ve hatta onarmak için harikadırlar. Beta-karoten yanı sıra, birçok yeşillik yüksek seviyelerde folik asit ve A, C ve E vitaminleri içerir. Brokoli, özellikle filizler, cilt kanseri riskini azaltan bir bileşik olan iyi bir sülforafan kaynağıdır.
Nar
Güneşten Koruyan BesinlerNarların tonlarca antioksidan içerdiği iyi bilinmektedir ve dermatolog Howard Murad’a göre, cildin güneş koruyucu özelliklerini yüzde 25 artırabilir ve bazı bilim adamları kanser hücrelerinin büyümesini inhibe edebileceklerini bildirmektedir.
Keten tohumu
Keten tohumu tüketilirse, muhtemelen keten tohumunun birçok sağlık yararından faydalanılmış olunur. İyi bir omega-3 kaynağıdır ve kansere karşı koruyabilecek antioksidanlar olan birçok lif ve lignana sahiptir.
Hindistan cevizi yağı
Şüphesiz, hindistancevizi yağının mükemmel cilt nemlendiricisi, saç kremi ve çok yönlü mucize etkisi olduğu bilinir. Bunun yanında aynı zamanda bir ton sağlık faydası vardır. Güneş toleransına yardımcı olan orta zincirli yağ asitleri ve doymuş yağ bakımından yüksektir. Hindistan cevizi yağı, bitkisel veya diğer yemeklik yağlar için de mükemmeldir Çok sayıda ev yapımı güneş kreminin bir bileşenidir ve düşük SPF güneş kremi elde etmek için cilde bile direk sürülebilir.
Badem
E vitamini için en iyi kaynaklardan biri bademdir. Bir çalışma , günde sadece 20 badem yiyen katılımcıların UV ışığına maruz kaldıklarında badem çeken meslektaşlarına göre daha az güneş yanığı olduğunu bulmuştur. Badem ayrıca cildi UV hasarına karşı koruduğu bilinen bir flavonoid olan yüksek seviyede quercetin içerir.

Bazı yiyeceklerin güneşin zararlı ışınlarından korunması, bu gıdaları tüketerek daha sonra bütün gün güneş altında kalınabileceği anlamına gelmez. Bu gıdaları tüketmek güneşe maruz kalınırsa, cildi içeriden dışarıya korunması için vücutta çalışan doğal antioksidanlarının koruyucu aktivitesine sahip olunacağı anlamına gelir.

Kaynakça:
https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/eat-your-sunscreen-10-nutrient-rich-foods-will-increase-your-sun-tolerance-0147872/
http://www.medicinehunter.com/9-sun-protective-foods

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.