Günlük Hayatta Kullandığımız Parolalar Ne Kadar Güvenli ve Kimler Tarafından İnceleniyor?

Teknolojinin hız kesmeden ilerlediği günümüzde,güvenlik konusu hepimizin en büyük sıkıntısı. İnternet kullanıcıları olarak;özellikle fatura işlemlerini ve bankacılık işlemlerini sanal ortamda gerçekleştiren kullanıcılar bu konuda oldukça sıkıntılı. Güvenlik problemi internet ortamında hiçbir şekildetam olarak sağlanamıyor. En küçük bir açıkta tüm bilgileriniz ya da gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerbir başkası tarafından görülebiliyor ya da kendi hesabına aktarılabiliyor.

En önemlisi belirlediğiniz parolalar ne kadar güvenli ve kimler tarafından tuşlanıyor?İnternet ortamında kullandığınız parolalar yani şifreleriniz çevrimiçi durumda oldukça güvensiz haldedir. Bu konuda izin verme yöntemi ve daha uzun parolalar sizleri biraz olsun güvenli konuma getirebilir. ABD’de bulunan bir şirket parola güvenliğini en üst düzeye çıkarmak amaçlı bir proje sunmuş. Şirketin geliştirdiği bu yazılım sayesinde parolalarınız güvenli bir şekilde sizlerin kontrolüne geçiyor.

Nasıl mı?
Yazılım parolanıza bir güvenlik katmanı ekliyor.Parolanızı girdiğiniz andan itibarenbu yazılım sizlerin bilgilerini otomatik olarak sisteme kaydediyor. Coğrafi konumunuz, bulunduğunuz ortam ve parolanızı neye göre belirlediğiniz şeklinde… Onay tuşuna bastığınız an da tüm bilgileriniz web sunucusuna gönderiliyor. Yazılım parolanızın ne kadar güvenli ve bilgilerinizin ne kadar uygun olduğunusisteme kaydediyor.

Peki bu bilgiler nedir?
Bu sizlere bağlı örneğin günün belli saatlerinde internete giriyorsunuz,bu saatler sizin için sabit. Diyelim ki;saat 13.00 ve 15.00 arası çalışma saatiniz ve bu saatler dışında internette bulunmuyorsunuz. Bilgilerinize bu şartları ekliyorsunuz.Bu saatler dışında parolanız doğru girilse bilesistem bunu engelliyor ya da tam bilgilerinizi ortaya koymuyor. Bir aksilik oldu ve bu saatlerden daha farklı bir saatte internette bulunmanız gerekti bu durumdayine şifrenizi giriyorsunuz fakat tam bilgileri göremiyorsunuz ne yapmanız gerekiyor?Bu gibi bir sorunla karşılaştığınızda sistem zaten sizlere küçük bir uyarı veriyor ve daha önce girdiğiniz bilgilerionaylamanızı ve konumunuzu belirtmenizi istiyor yani sizin dışınızda birisinin bu parolayı girse bileasla bilgilerinize ulaşamayacağı ve bir uyarı alarak listeye kaydedileceği güvencesi sizlere sunuluyor.

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar