Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Günlük Hayatta Kullandığımız Parolalar Ne Kadar Güvenli ve Kimler Tarafından İnceleniyor?

0 229

Günlük Hayatta Kullandığımız Parolalar Ne Kadar Güvenli ve Kimler Tarafından İnceleniyor?Teknolojinin hız kesmeden ilerlediği günümüzde,güvenlik konusu hepimizin en büyük sıkıntısı. İnternet kullanıcıları olarak;özellikle fatura işlemlerini ve bankacılık işlemlerini sanal ortamda gerçekleştiren kullanıcılar bu konuda oldukça sıkıntılı. Güvenlik problemi internet ortamında hiçbir şekilde tam olarak sağlanamıyor. En küçük bir açıkta tüm bilgileriniz ya da gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler bir başkası tarafından görülebiliyor ya da kendi hesabına aktarılabiliyor.

Günlük Hayatta Kullandığımız Parolalar Ne Kadar Güvenli ve Kimler Tarafından İnceleniyor?En önemlisi belirlediğiniz parolalar ne kadar güvenli ve kimler tarafından tuşlanıyor?İnternet ortamında kullandığınız parolalar yani şifreleriniz çevrimiçi durumda oldukça güvensiz haldedir. Bu konuda izin verme yöntemi ve daha uzun parolalar sizleri biraz olsun güvenli konuma getirebilir. ABD‘de bulunan bir şirket parola güvenliğini en üst düzeye çıkarmak amaçlı bir proje sunmuş. Şirketin geliştirdiği bu yazılım sayesinde parolalarınız güvenli bir şekilde sizlerin kontrolüne geçiyor.

Nasıl mı?
Yazılım parolanıza bir güvenlik katmanı ekliyor.Parolanızı girdiğiniz andan itibaren bu yazılım sizlerin bilgilerini otomatik olarak sisteme kaydediyor. Coğrafi konumunuz, bulunduğunuz ortam ve parolanızı neye göre belirlediğiniz şeklinde… Onay tuşuna bastığınız an da tüm bilgileriniz web sunucusuna gönderiliyor. Yazılım parolanızın ne kadar güvenli ve bilgilerinizin ne kadar uygun olduğunu sisteme kaydediyor.

Günlük Hayatta Kullandığımız Parolalar Ne Kadar Güvenli ve Kimler Tarafından İnceleniyor?Peki bu bilgiler nedir?
Bu sizlere bağlı örneğin günün belli saatlerinde internete giriyorsunuz,bu saatler sizin için sabit. Diyelim ki;saat 13.00 ve 15.00 arası çalışma saatiniz ve bu saatler dışında internette bulunmuyorsunuz. Bilgilerinize bu şartları ekliyorsunuz.Bu saatler dışında parolanız doğru girilse bile sistem bunu engelliyor ya da tam bilgilerinizi ortaya koymuyor. Bir aksilik oldu ve bu saatlerden daha farklı bir saatte internette bulunmanız gerekti bu durumda yine şifrenizi giriyorsunuz fakat tam bilgileri göremiyorsunuz ne yapmanız gerekiyor? Bu gibi bir sorunla karşılaştığınızda sistem zaten sizlere küçük bir uyarı veriyor ve daha önce girdiğiniz bilgileri onaylamanızı ve konumunuzu belirtmenizi istiyor yani sizin dışınızda birisinin bu parolayı girse bile asla bilgilerinize ulaşamayacağı ve bir uyarı alarak listeye kaydedileceği güvencesi sizlere sunuluyor.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.