Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Türkler Gürcistan’da Banka Hesabı Açabilirler Mi?

2 2.709

Türkler Gürcistan'da Banka Hesabı Açabilirler Mi?Gürcistan, çok uzun yıllar boyunca bir dönem Türkiye’nin de komşusu olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçası idi. Ancak 1920’lerde Çarlık Rusya yerine kurulan ülke, özellikle II. Dünya Savaşı’yla beraber dünyanın süper güçlerinden biri haline gelmiştir. Gerek Kafkas gerekse de Asya kıtasında sahip olduğu topraklarıyla dikkat çeken Sovyetler, içlerinde Gürcistan’ın da bulunduğu çok sayıda ülkeyi kendi çatısı altında bulunduruyordu. Ancak bu hegemonya 1991 yılında dramatik bir şekilde son buldu ve nihayetinde Sovyetler Birliği diye bir ülke kalmadı. Gürcistan ve birçok irili ufaklı ülke bu sayede bağımsızlık elde etti. Türkiye ile karasal manada sınırı kalmayan bir Rusya Federasyonu kuruldu. Bu sayede Türkiye, yeni kurulan Gürcistan’la kuzeydoğuda komşu olmuştur. Gürcistan, halihazırda Türkiye’nin ilişki açısından en iyi geçindiği ülkelerin başında gelir. Gerek Türkiye gerekse de Gürcistan aynı coğrafyada çok iyi ikili ilişkiler kurulması bağlamında önemli çabalar sarf etmiştir. Ülkeler arasında var olan vize kısıtlamaları ortadan kaldırılmış ve bu sayede gerek ticaret gerekse de turizm alanında sıkı bir işbirliğine girişilmiştir. Türkiye, Gürcistan için bölgede yer alan önde gelen ülkelerdendir. Türkiye özellikle inşaat alanında Gürcistan’a çok büyük katkı sağlamakta ve çok sayıda Türk müteahhit bölgede faaliyet göstermektedir.

Türkler Gürcistan'da Banka Hesabı Açabilirler Mi?Çok yakın ikili ilişkilere sahip olan bu ülkeler arasında kimlikle dolaşım avantajı da getirilmiş bu sayede pasaporta gerek duyulmaksızın Türk vatandaşları Gürcistan’a, Gürcü vatandaşlar da Türkiye’ye seyahat edebilmektedir. Aslında Gürcistan, bir bakıma birçok uluslararası kurumla ilişkilerini sıkı tutma gayretindedir. Özellikle de Avrupa Birliği ile kurulmak istenen anlaşma ile Türkiye’nin de bölgede köprü vazifesi görmesi beklenmektedir. Son yıllarda yapılan yasal güncellemelerle beraber vizesiz seyahatin de kapılarını açmayı başaran Gürcüler, Avrupalılar tarafından takdir edilmiştir. Özellikle de bankacılık alanında kendini geliştiren Gürcistan, çok sayıda Avrupa Birliği vatandaşına Gürcistan kapılarını süresiz olarak açmıştır. Bu sayede bir Alman vatandaşı, Gürcistan’da herhangi bir süre kısıtlamasına tabi tutulmaksızın dilediği süre boyunca ikamet edebilir. Türkler için henüz böyle bir uygulama söz konusu değilse de yine de kimlikle seyahat etme avantajı sağlanmıştır. Ayrıca Türkler de tıpkı Alman ve diğer Avrupa Birliği vatandaşları gibi Gürcistan’da oturumları olmasa dahi banka hesabı açma hakkı sahip olmuştur. Bu anlamda eğer Gürcistan’da banka hesabı açma fikrini varsa, herhangi bir oturum şartı aranmaksızın banka hesabı açabilirsiniz. Bunun için sahip olmanız gereken tek şey yasal geçerliliği devam eden bir pasaporta ya da kimliğe sahip olmaktadır. Birçok banka siz hesap açarken kimlik ibrazını kabul etse de pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız sizin için daha iyi olacaktır.Görüldüğü gibi Gürcistan, ülkenin ekonomik anlamda canlanması için elinden geleni fazlası ile yapmaktadır. Başka bir değişle Gürcistan kapılarını dünyaya ardına kadar açmıştır. Olurda banka hesabı açmanız gereken bir durum olursa size en yararlı olabilecek birkaç banka adı vermek isabetli olacaktır.

Türkler Gürcistan'da Banka Hesabı Açabilirler Mi?-Gürcistan Bankası (Bank of Georgia),
-Özgürlük Bankası (Liberty Bank ”Georgia”),
-Basis Bank ve TBC de ülkenin önde gelen bankalarındandır. Bankada hesap açarken Gürcü bankacıların birçoğu düzgün İngilizce bilmediğinden, yanınıza Gürcüce ya da Rusça bilen birini almanız sizin yararınıza olacaktır. Hesap açma işlemi en fazla 30dk sürmektedir. Size tavsiye ettiğimiz bankalar arasında Bank of Georgia, hesap işletim ücreti olarak 5GCL alır. Ancak hesap açarken herhangi bir ücret ödemezsiniz. Hesap işletim ücreti aylık kesilir.

Kaynakça:
https://transferwise.com/gb/blog/opening-a-bank-account-in-georgia

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. ahmet diyor

    evet konuyla ilgili yardımcı olabilecek mi var mı”

  2. Bugra diyor

    Turkiye`de paypal kapandigindan dolayi gurcistanda paypal ve banka hesabi acmak istiyorum halen daha gecerli mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku