Güzelliğin Genetik Temeli Nedir?

Çekici bulunmanın, sosyal açıdan avantajlı olduğu tartışılır. Çalışmalar, diğer insanlar tarafından çekici bulunan kişilerin; daha iyi işlere girme, akademik olarak daha iyi performans gösterme ve daha fazla para kazanma olasılığının arttığını gösterdi.

Daha eski bir çalışmada, çekici olan bebeklerin çekici olmayanlara kıyasla, daha fazla bakım ve beslenme alma olasılıklarının olduğunu gösterdi. Bilimsel açıdan genetik zarlar adaletsiz şekilde çekici insanların lehine gözükürken, yüz güzelliğinin temelini oluşturan genlerle ilgili bilinenler çok azdır. Bu nedenle bir grup araştırmacı, yüz çekiciliği ile ilişkili herhangi bir gen olup olmadığını araştırdı. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde çalışan Dr. Lu, araştırmasını Plos Genetics dergisinde yayınladı.

Güzellik Genleri Cinsiyete Göre Nasıl Değişir?

Lu ve meslektaşları, yapacakları genetik analiz için 4,383 kişinin genetik verisini kullandı. Araştırmacılar gönüllülerden, kişilerin yıllık fotoğraflarına bakarak çekiciliklerini oranlamalarını istedi ve çekicilik skorlarını her bir kişinin genetik verileriyle karşılaştırdı. Analiz, bazı genlerin yüz çekiciliğiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bu genlerin rolleri cinsiyete göre değişiyordu.

Spesifik olarak kadınlarda; güzellikle ilişkili genetik varyasyonlar, vücut kütlesi ve yağ oranını düzenleyen genlerle de ilişkilidir. Erkeklerde güzellik genetik varyantları, kolesterol seviyesini etkileyen genlerle bağlantılıdır.

Daha önce yapılan çalışmalarda, kandaki kolesterol seviyesinin testosteron ve diğer steroid hormonların sentezinde rol oynayabileceğini gösterdi. Bu nedenle elde edilen sonuçlar, sadece yüz çekiciliğinin genetik temelini aydınlatmıyordu, aynı zamanda çekicilik ve çok sayıda insan özelliği arasındaki ilişkiyi de açığa çıkartıyordu.

Çok sayıda insan özelliğinde olduğu gibi, çekiciliği de belirleyen tek bir gen yoktur. Bunun yerine çekicilik büyük olasılıkla, her birinin ayrı zayıf etkileri olan çok sayıda genetik bileşen ile ilişkilidir.

Çalışmadaki Sınırlar

Yayının yazarları, çalışmanın sınırları konusunda da bilgi veriyor. İlk olarak örnek sayısı; ırk ve etnik açıdan homojen olmasının yanı sıra görece az miktardaydı. Katılımcıların hepsi Avrupa kökenliydi ve yaklaşık olarak aynı yaştaydılar. Araştırmacılar, bulgularını test etmek için daha farklı bir örnek grubu bulamadılar. Kompleks genetik özelliklerin çalışmalarında, bulguların farklı gruplarda da test edilmesi, kritik noktalardır.

Ayrıca bu konuda, henüz hala cevaplanmamış çok sayıda soru vardır. Yaşın, fiziksel vücut şeklinin, yüz ifadesinin ve makyajın çekicilik algısındaki rolü nedir? Sınıflandırıcı çiftleşmenin, çekiciliğin genetiği üzerine etkisi nedir? Simetri, ortalama ve seksüel açıdan dismorfik (şekil bozukluğu) özellikler gibi yüz tipiyle çekicilik arasında ortak ve farklı genetik özellikler nelerdir? Bu tür soruların cevabını keşfetmek, heyecan verici olacaktır. Yapılan çalışma; insan yüz çekiciliğinin genetik bileşenlerini tespit etmek için başarılı bir girişimdir.

Kaynakça:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324899.php

Yazar: Ayça Olcay

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar