Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İncir Döneri Nedir?

0 416

resim-173Ülkemizde kuru incir üretimi dünya geneli üretiminde birinci sıradadır. Öyle ki; dünya genelinde kuru incir üretiminin yaklaşık %50-55’i ülkemizde yapılmaktadır. 2014-2015 sezonunda (15 Ekim 2014 – 1 Ekim 2015) 55.856 ton kuru incir ihracatı gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde kuru incir üretimi bakımından %80’lik üretimle Aydın ili ilk sırada gelmektedir. İncirin bilinirliğini artırmak, sahip olduğu ihracat rakamlarını yükseltmek ve korumak amacıyla inciri içeren yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. İncir döneri de bu kapsamda Aydınlı bir firma tarafından üretilen bir üründür.

Demir, kalsiyum, fosfor açısından zengin bir gıda olan incirin Eylül-Ekim aylarında hasadı yapılmaktadır. Hamilelerde ve çocuklarda vitamin eksikliğinden ortaya çıkan hastalıklar ve kansızlığa iyi gelmektedir. Bunların yanında kandaki kolesterol seviyesini düşürmekte, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlemektedir. Diğer taraftan potasyum bakımından zengin olması sayesinde kemik hastalıklarına karşı etkilidir.

Çiftçiler tarafından toplanan incirler ağaçtan veya metalden yapılan yastıklara veya karton tenekeler üzerine serilerek 2-4 gün süresince güneş altında bekletilerek kurutulur. Kurutma işlemi incirin depolama süresini arttırdığı gibi besin maddesi (birimde) içeriğini de arttırmaktadır.

İncirler işleme alınmadan önce aflatoksin test odalarında incirler, UV ışınla, aflotoksin içeriği bakımından test ediliyor. Aflotoksin tespit edilenler ayıklanıyor. Aflotoksin bakımından temiz çıkanlar yıkanıp ve temizlenerek incir kazanlarda pişirilir. Ardından tahtalara dökülerek incir döner haline getirilmektedir. İncir döneri incirin kabuktan arındırılmış iç kısmının, Antep fıstığı, portakal aroması ve susamla karıştırılıp demir çubuğa sarılmasıyla elde edilmektedir. İçeriğindeki maddelerden de anlaşıldığı gibi bir çeşit cezeryedir. Aralarındaki fark; cezeryenin ana maddesi havuç olup, incir dönerinin ana maddesi kuru incirdir. Bu şekilde oluşturulmuş incir döneri, ince şekilde kesilip rulo haline getirilerek paketlenmektedir. İncir döneri paketler halinde satılmaktadır. Çeşitli boylarda paketleri mevcuttur.

Kaynakça:
www.haberturk.com
www.trthaber.com

Yazar:Çiğdem Aydın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.