Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hamilelikte Karpuz Tüketmenin 12 Faydası

0 349

Hamilelik ile birlikte, dokuz ay boyunca yiyecek istekleri, ruh hali değişimleri, fizyolojik şikayetlerde dâhil olduğu üzere zorluklar ortaya çıkmaktadır. Hamilelere yapılan tavsiyelerden arasında en çok bilinenlerden bir tanesi düzenli olarak meyve tüketimidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tüketimi güvenli olan ve olmayan çok sayıda meyve vardır. Karpuz, tüketilen güvenli meyvelerden bir tanesidir. İşte hamileler için karpuz tüketiminin 12 faydası:

Yaz ayı meyvelerinden biri olan karpuz, tatlı ve sulu bir meyvedir. Lezzeti kadar susuzluğu giderdiği içinde tercih edilen bu lezzet olan karpuz, muhteviyatında, % 92 su bulundurmaktadır. Yaz sıcağında harareti gidermek için en iyi seçeneklerden biri olan bu meyve, lifli bir yapıya ve gevrek bir tada sahiptir. Bu yaz meyvesi, A, C, B6, magnezyum ve potasyum gibi mükemmel bir temel besin kaynağıdır. Karpuz aynı zamanda midede yer kaplayan yüksek lif içerir. Bu meyvenin tohumları kıtır kıtır ve tamamen yenilebilir.

Hamilelikte Karpuz Tüketiminin Sağlığa Faydaları

Bu sulu ve tatlı meyvenin sağlığa birçok faydası vardır.

Faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir;
1. Sindirimi kolaylaştırır: Karpuz, mide ve yemek borusu için çok rahatlatıcıdır. Hamile kadınlar, asitlik ve mide ekşimesi gibi çeşitli sindirim sorunlarından mustariptir. Karpuz bu sorunları hafifletmeye yardımcı olan ve anında rahatlama sağlayan serinletme özelliklerine sahiptir
2. Ayak ve ellerde şişliği azaltır: Hamilelikte ödem, ayaklarda ve ellerde hafif şişlik, çok Hamilelikte Karpuz Tüketmenin 12 Faydasıyaygındır. Su içeriği yüksek olan karpuz damarlardaki ve kaslardaki tıkanmaları azaltır ve böylece ödemlerin önlenmesine yardımcı olur.
3. Sabah şikayetlerini azaltır: Sabahları tüketilen karpuz, güne çok ferahlatıcı, yatıştırıcı ve hafif bir başlangıç sağlar. Aynı zaman da hamilerle görülen sabah bulantısını önleyen beslenme ve enerji verici özellikler içerir. Hamile bir kadının güne bir bardak taze karpuz suyu ile başlaması tüm bu şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olur.
4. Susuz kalmayı önler: Hamilelik sürecinde su kaybını önlemek için bol su tüketilmesi tavsiye edilir. Dehidrasyon erken kasılmalara neden olabilir ve erken doğuma neden olabilir. Karpuz, % 90’dan fazla su içerdiğinden dolayı karpuz tüketimi su kaybını önlemenin harika bir yoludur.
5. Kas kramplarını azaltır: Hamilelik sırasında, bir kadının vücudu çok çeşitli değişiklikler yaşamaktadır. Ekstra ağırlık ve hormonlar kasların ve kemiklerin ağrımasına neden olur. Herhangi bir biçimde karpuz tüketmek, vücudun bu değişikliklerle daha iyi baş etmesine yardımcı olur ve kas kramplarını giderir.
6. Ciltte pigmentasyonu önler: Birçok hamile kadın ciltte yaşanılan pigmente probleminden mustariptir ve bu şikayetleri endişe verici olabilir. Karpuz bağırsak hareketlerini sağlıklı tutar, yemeğin sindirimini kolaylaştırır ve bu da cilt dokusunu olumlu yönde etkiler. Ayrıca vücudun çeşitli yerlerinde oluşan cilt pigmentasyonu vücudun düzenli temizliği ile en aza indirgenebilir.
7. Bağışıklığı sistemini geliştirir: Hamilelikte beden iki can için efor sarf etmektedir. Sağlık konusunda herhangi bir şikâyeti göz ardı etme, doğmamış çocuğun büyümesini ve gelişimini doğrudan etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak karpuz tüketmek, Hamilelikte Karpuz Tüketmenin 12 Faydasıbağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu meyve kırmızı renginden sorumlu bir antioksidan olan likopen içerir, bu da preeklampsi şansını yüzde 50 azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, hamilelik sürecinde bağışıklık sistemi performansında yaşanacak olan azalma bir düşüş görebilecek olan bağışıklığı artırmada önemli bir rol oynar.
8. Kabızlığı önler: Kabızlık hamilelik sırasında sık görülen bir sorundur. Karpuz rahatsız bağırsak hareketlerini yok etmek için güvenilir bir tedavi yöntemidir. Dışkı oluşumunu teşvik eden lif bakımından oldukça zengindir ve su içeriği, geçiş yolunu temizleyerek bağırsaklar için baskı oluşturur.
9. Döküntüleri yatıştırır: Hamilelik aynı zamanda daha fazla vücut ısısına sebep olarak ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden olabilecek ısı döküntülerine neden olur. Karpuz, yüksek nemlendirme gücü ve soğutma özelliği ile bu döküntüler için mükemmel bir çözümdür. Bu yaz meyvesi ayrıca cildin kalıcı kuruluğunu önler, cildi nemlendirir ve 7 gün 24 saat boyunca ciltte oluşan döküntülerin giderilmesine yardımcı olur.
10. İdrar yolu enfeksiyonu tedavileri: Hamileliğin erken evrelerinde, birçok kadın idrar yolu enfeksiyonundan (İYE) şikâyet eder. Hamilelikte uygun ilaçları kullanamama durumu göz önüne alındığında idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir çözüm sunar. Hamilelikte dönemindeki idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için karpuz test edilmiş ve başarılı olmuş bir doğal tedavi yöntemidir. Bu sulu meyve, yüksek su içeriği ve antibakteriyel özellikleri sebebi ile harika bir enfeksiyon önleyicidir. Bu şekilde karpuz durgun bakterilerin idrar yolundan akmasına yardımcı olarak hamile kadınların sürekli ve ağrılı idrara çıkmalarının önüne geçer.
11. Sağlıklı bir görüş sağlar: Karpuzda bol miktarda A vitamini olan antioksidan beta-Hamilelikte Karpuz Tüketmenin 12 Faydasıkaroten de bulunur Bu şekilde hücrelerde ciddi hasara neden olabilecek serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur. A vitamini ayrıca gözün dış katmanını (kornea) korumaya yardımcı olduğu için sağlıklı bir görme ile de ilgilidir ve ayrıca sağlıklı bir optik sinir iletimini kolaylaştırır.
12. Fetus kemik oluşumunu destekler: Karpuz, özellikle doğmamış bebeğin sağlıklı kemik gelişimi ile doğrudan bağlantılı mineraller olan kalsiyum ve potasyum bakımından da yüksektir. Bu yüzden hamile kadınlar için günlük karpuz tüketimi fetüs kemik gelişimi için önemli bir faktördür.

Kaynakça:
Parents.com
Momjunction.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku