Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stockholm Nasıl Bir Şehirdir?

0 334

SStockholm Nasıl Bir Şehirdir?tockholm, İskandinavya coğrafyasının önde gelen ve aynı zamanda da Avrupa Birliği üyesi olan İsveç’in başkenti ve en önemli şehridir. Kuzey ülkeleri nazara alınacak olursa, bölgenin en popüler şehri olan Stockholm, ülke ekonomisinin de bel kemiğini oluşturmaktadır. Son derece modern bir yapıya sahip olan Stockholm, yaklaşık olarak 1 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin yasal sınırlarını hesaba katacak olursak bu rakam yaklaşık olarak 2 milyon civarındadır. Stockholm, İsveç’in başkenti olması hasebiyle de ülkenin siyasi merkezidir. Ancak bunun yanı sıra ülkenin ekonomik merkezi de olan Stockholm, ülke ithalat ve ihracatının büyük bir çoğunluğunun gerçekleştiği bölge olarak da karşımıza çıkmaktadır. Baltık Denizi’ne kıyısı olan bu şehir, bölgenin en turistik şehri olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu, Stockholm şehrinin bulunduğu alanda M.Ö. 6. Y.Y. ait izlere rastlanmıştır. Bu da bölgenin Taş Devri zamanından beri insan varlığının görüldüğü bir yer olduğunu açığa çıkarmıştır.

Stockholm, çevresinde irili ufaklı 17 adet adacık bulundurur. 11 adet ilçesi de bulunan Stockholm, ilk modern yerleşim izlerini 1200’li yıllarda almıştır. Sosyo-kültürel yapının oldukça yüksek olduğu Stockholm’de kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 70,000 dolar civarındadır ki, bu ülkenin ortalamasının çok üzerindedir. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında kabul edilen Stockholm, 1912 yılında Yaz Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra, çok kültürlü bir yapıya da sahip olsan Stockholm’de hemen hemen herkes anadil seviyesinde İngilizce konuşabilmektedir. Ülkenin kültürel, siyasal, ekonomik ve medya merkezi de olan Stockholm, aynı zamanda da dünyaca ünlü spor tesislerine de sahiptir. Şehirde modernize edilmiş birçok stadyumun yanı sıra tenis kortları da mevcuttur. Ayrıca bölgenin en gözde eğitim kurumlarının da yer aldığı Stockholm şehri, sahip olduğu üniversiteler ile birçok uluslar arası projede de yer almayı başarmıştır.

Ülkenin çok gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahip olduğunu vurgulamalıyız. Şehirde bir noktadan bir noktaya giderken size, birden fazla alternatif sunulabilmektedir. Bunların başında metro, otobüs ve kepler gelmektedir. Şehir aynı zamanda bir açık hava müzesi mahiyetindedir ki, hemen hemen şehrin her köşesinin tarihi bir hikayesi vardır. 1950 yılında açılmış olan Stockholm metrosu, şehrin tüm müzeleri ile bağlantılı bir rotaya da sahip olmasıyla ünlüdür. Ayrıca metro istasyonları da bir Rus metrosunun istasyonları kadar olmasa da sanat galerisinden farksız bir yapıda tasarlanmıştır. Bu anlamda sadece metro ile seyahat etmek dahi sizi mutlu etmeye yetebilir. Şehir aynı zamanda İsveç Kraliyet Ailesi’ne de ev sahipliği yapan saray ve kaleleriyle de ünlüdür. Drottningholm Sarayı bunlar arasında en popüler olanıdır. Aynı zamanda şehir bir adet uluslar arası havalimanını da bünyesinde bulundurmaktadır. Bu anlamda şehre ortalama olarak birçok uluslar arası havayolu şirketi tarifeli uçuşlar düzenlemektedir.

Kaynakça:
Scandanavian Cities 2016

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.