Her Yıl Kaybolan Göl: Oregon Gölü

8171_oregon (1)Hiç büyük bir su kitlesinin ardında kuru bir çayır bırakarak ortadan kaybolduğuna şahit oldunuz mu? Doğa ananın bizi şaşkına çevirmek için yaptığı tuhaf hilelerden biri de Oregon gölüdür. Amerika Birleşik Devletleri Oregon’da bulunan bu göl her yıl kaybolmaktadır.

Her kış Oregon’un Williamette Ulusal Ormanı’ nda tuhaf ve sıradışı bir şey gerçekleşmektedir. Portland’ ın 130 mil uzağında güneydoğu yönünde gizemli bir göldür. Bu gölün yaklaşık 3000 yıl önce oluştuğu söylenmektedir. Peki bu gölü bu kadar gizemli yapan nedir? Her yıl göl kaybolmaktadır ya da başka bir deyişle bir delik aracılığı ile boşalmakta ve yok olmaktadır. Gölün etrafını çevreleyen dağlardaki kar eriyip bu alanı tekrar su ile doldurana kadar geriye sadece bir çayır kalmaktadır. Bu nedenle bu göl “kayıp göl” olarak da anılmaktadır. Bu olay uzun zamandır bilim adamları için doğal ve gizemli bir doğa harikası olmuştur.

8171_lava-tubeYukarıda belirtildiği gibi, bu gölde bulunan su yaklaşık 6 feet (1.8 m) genişliğindeki bir delik aracılığı ile yer altına kaybolmaktadır ve her bahar-yaz aylarında göl yeniden ortaya çıkmaktadır. Bu büyülü gösteri için aslında bir lav tüpü olan bu deliğe teşekkür etmeliyiz. Çalışmalar ve bu konuda üretilen teoriler açık bir lav tüpünün göldeki suyu emdiğini, gölü kurumuş ve çorak bıraktığını iddia etmektedir. Oregon yüksek dağlara ve aktif volkanlara ev sahipliği yapan bir bölgedir.

Lav Tüpleri:

Lav tüpleri bir patlama sırasında yanardağdan lavları drene etmek için oluşturulmuş, Dünya’nın yüzeyinin altında bulunan tünel benzeri yapılardır. Üst kısımda akan lav soğuyup sertleşmektedir ancak alt kısımdan akan lav sıcak kalmaktadır ve sertleşen lavın içinden akmaya devam etmektedir. Bu olay lav tüplerini oluşturan jeolojik bir özelliktir. Geride kalan tünel açılmak ve bir çukur oluşturmak eğilimindedir. Bu tünelleri boyutu bir çöp kutusundan içinde rahatça yürüyebileceğiniz bir metro büyüklüğüne kadar değişebilecek bir aralıktadır.

8171_450-475592812-narrow-lavaGeçmişte bu deliği otomobil parçaları gibi her türlü değişik cisimle doldurma çalışmaları olmuştur. Ancak bu girişimler doğal sürece müdahale edildiğinden ve yakındaki bölgelerde sel oluşumuna sebep olabileceği gerekçesi ile artık onaylanmamaktadır.

Peki, gölde bulunan su delikten geçtikten sonra nereye gitmektedir? Bu durum hala bir sırdır ve üzerinde hala çalışılmaya devam ediliyor. Bu göl yaklaşık 12.000 yıl önce biçimlendirilmiş volkanik bir kayanın üzerinde yerleşmiştir. Volkanik kaya üzerinde atmosfere kaçan gazlar sebebiyle oluşmuş gözenekler ve çatlaklar oluşmuştur. Kaybolan gölden çok da uzak olmayan başka bir göl olan “Balık Gölü” de sıcaklık yükseldikçe kurumaktadır. Ancak bu göldeki su bir düden aracılığı ile hızlıca kaybolmak yerine, volkanik kayadaki deliklerden yavaşça emilmektedir

Bu göl doğa ananın bize sunduğu mucizelerden bir tanesidir. Doğada bunun gibi bir çok mucizenin var olduğundan ve daha pek çoğunun gelişeceğinden eminiz. Doğa ana bizi her gün şaşırtmaya devam etmekten hiç yorulmuyor!
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/oregon-mystery-why-a-lake-disappears-every-year.html

Yazar:Tülay Arsoy

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar