Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hızlı Büyüyen Şehirler

0 462

Hızlı Büyüyen ŞehirlerOluşturduğumuz listedeki şehirler gezegende en tanınmış şehirler olmasa da, son yıllarda en hızlı büyüyen şehirler arasındadır. ABD araştırma merkezi olan Brookings Enstitüsü’nde 300’den fazla şehirde yapılan bir araştırma, en büyük ekonomik büyümeye sahip on kişiden beşinin Çin’de, dört kişinin Türkiye’de ve geri kalanının ise Dubai olduğunu göstermektedir.

Hızlı Büyüyen ŞehirlerFuzhou

Fuzhou, Fujian eyaletinin başkenti olup, Çin’in doğu kıyısında, Tayvan’dan sadece 249 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle, adanın Çin ile olan ekonomik ilişkisinden yararlanarak ilin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezi haline gelmiştir. Bir sanayi merkezi ve limanı olan Fuzhou, nüfusu 7.2 milyon kişi olup, GSYİH büyümesi % 8 civarındadır. Kimya, gıda ve tekstil alanında uzmanlaşmış bir sanayi merkezi olan Fuzhou ancak son yıllarda büyüme göstermiştir.

Hızlı Büyüyen ŞehirlerAnkara

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olup, 5 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu bölge, parlamentonun, bakanlıkların ve diplomatik delegelerin yer aldığı bölgedir. Ankara’yı en hızlı büyüyen şehirden biri haline getiren şey, ulusal ulaşım ağında stratejik olarak bulunan önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olmasıdır.

Altyapı ve inşaat alanındaki güçlü yatırımlar sayesinde genel olarak Türk şehirleri çok artıyor. Özellikle Ankara’daki imalat sektörü son birkaç yıldır istihdam ve sanayi alanında önemli bir artış yaşamıştır.

Hızlı Büyüyen ŞehirlerXiamen

3 milyondan fazla nüfusa sahip olan Xiamen, 2006 yılında Çin’in en iyi şehri ve 2011 yılında en romantik şehir olarak kabul edilen bu şehir, son yıllarda kişi başına GSYİH büyümesi artmış ve yaklaşık% 8.6 seviyelerinde yükselme göstermiştir.

Xiamen, Çin’in en büyük üretim merkezlerinden biridir ve geçen yüzyılda ülkenin en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir.

Hızlı Büyüyen ŞehirlerHangzhou

Hangzhou, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Zhejiang eyaletinin başkenti ve en büyük kenti olup kişi başına düşen GSYİH’ya oranı% 7, 2014’te ise% 3.3’lük bir artış yakalamıştır. Çin de ki en hızlı büyüyen şehirlerden olan Hangzhou, ticaret, finans ve meslek alanlarında büyük bir büyüme yaşıyor ve önemli bir elektronik ticaret merkezi haline gelmektedir. Bunun en açık örneği ise, Alibaba Group’un global karargahı olmasıdır.

Kunming

Dört milyondan fazla nüfusu olan Kunming şehri, kentin bahar şehri “Chuncheng” lakabını kazandığı bir iklime sahiptir. Kunming, kişi başına düşen GSYİH’ya oranı% 8,1, istihdam oranı% 2.9 olsa da, üniversitelerin merkezi olması ve Güneydoğu Asya için ulaşım ve turizm merkezi olması şehrin büyümesine katkı sağlamıştır. Bugün en iyi ekonomik performansa sahip ve dolayısıyla dünyada ki en hızlı büyüyen ülkelerden biri olan Çindir.

Hızlı Büyüyen ŞehirlerDubai

3 milyondan fazla nüfusa sahip olan Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinin en kalabalık şehirlerinden biridir. Kişi başına GSYİH büyümesi% 4.7 ve istihdam oranı% 4.5 olan ve en hızlı büyüyen şehirlerin listesinde yer almaktadır.

Dubai son on yılda ulaşım, ticaret, turizm ve profesyonel hizmetler için küresel bir merkez haline gelmiştir.

Bursa

En hızlı büyüyen şehirlerin sıralamasında bir sonraki şehir Bursa olup, otomotiv endüstrisinde son on yılda büyük ilerleme kaydetmiştir. Bursa, Türkiye’nin kuzeybatısında olup yaklaşık 4 milyon nüfusu ile ülkenin dördüncü en büyük şehridir.

Bu şehir, uluslararası düzeyde otomotiv üretiminin önemli bir merkezi olarak bilinmekle birlikte, Renault ve Fiat gibi çok uluslu şirketlerin varlığı Bursa da güçlü bir istihdam yaratmıştır.

İstanbul

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olup, ülkenin tarihi, kültürel ve ekonomik merkezidir. 14 milyondan fazla nüfusa sahip olan şehir, ülkenin ekonomisinin dörtte birini temsil edip, turizm, ticaret ve imalat sektörlerinde önemli bir istihdam sağlamaktadır.

Hızlı Büyüyen Şehirlerİzmir

İzmir, Türkiye’nin batı kıyısında yer alan , 4 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkenin üçüncü büyük şehrindendir.
İzmir, 17. yüzyıldan beri Akdeniz ve Ege Denizi’ne ulaşım sağlayan bir ticaret merkezi olup, hükümet, sanayi bölgelerinin tanıtımı için bu konumu kullanmıştır. Bu, yalnızca 2014 yılında en çok istihdam edilen şehir olan İzmir, 2009-2014 yılları arasında sağlamlığı ile gelişmesini sürdürmüştür.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-fastest-growing-cities/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.