Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İzmir’de Bilmediğimiz 5 Muhteşem Yer

0 855

İzmir'de Bilmediğimiz 5 Muhteşem YerTürkiye’nin 3. büyük şehri olan İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Gecesi gündüzü birbirinden güzel olan bu şehrin tatil beldeleri, tarihi ve turistik yerleri oldukça meşhurdur. İzmir merkez olmak üzere her ilçesinde her köyünde her plajında ayrı bir güzellik vardır.
İzmir’in tarihi İ.Ö. 3000 yıllarına kadar inmekte olup bu kadar eski bir tarihe sahip olmasından dolayı da birçok tarihi kalıntıyı bünyesinde barındırmaktadır.

Akdeniz iklimi hakim olan İzmir’de yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı. Dağların denize dik uzanmasından dolayı iç bölgelere kadar deniz havası girmekte. Bu durum tarımı olumlu etkiler ve çok bereketli toprakları vardır.
İzmir deyince akla Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Saat Kulesi, Antik kentler, Konak Vapur İskelesi, Kadifekale, Tarihi Asansör, Alsancak, Kordon boyu, İzmir plajları, İzmir Arkeoloji Müzesi, görülmeye değer dini yapıları, Egenin incisi ilçeleri ve herkesin bildiği turistik ilçe ve köylerinin yanında pek kimsenin bilmediği yerleri de vardır. Bunlar arasında dikkat çekici yerler şunlardır:

1- Sığacık: İzmir’e 45 km uzaklıkta olan bu köyde rüzgar uğultusu ön plandadır. Bu köyde kale içinde bulunan organik pazarda ev yapımı her türlü yiyeceği bulmak mümkün. Pazar günleri yoğun olan bu köylünün birbiri ile olan ilişkileri çok samimi, sevgi dolu. Gezmek, organik ürünler almak ve farklı bir köy görmek için gidilebilecek bir yer.

2- Taşköy: Eski Foça yolu üzerinde bereketli ve görülesi bir köy. Üzüm bağları, zeytin ağaçları olan bu köyde zeytinyağı, sabun üretiliyor. Mimarisi ile de ilgi çekiyor.

İzmir'de Bilmediğimiz 5 Muhteşem Yer3- Birgi Köyü: İzmir Ödemiş’e 10 km olan bu köyde Osmanlı İmparatorluğunun esintilerini bulmak mümkün. Ulu Camisi meşhur olup köy meydanında köyde üretilen sebze, meyveler ayrıca el işleri satılmaktadır. Ahşap Türk evleri, Çakırağa Konağı ve İmam-ı Birgivi medresesi görülmeye değer.

4- Balıklıova: İzmir Urla’ya bağlı bir köy. Bu köy bir balıkçı köyü olup gayet sakin ve huzurlu. Balık yemek için de tercih edilebilecek bir yer.

İzmir'de Bilmediğimiz 5 Muhteşem Yer5- Karaburun Köyleri: Hepsi birbirinden güzel Ege köyleri. Manzarası, koyları, plajları görülmeye değer.

Kaynakça:
https://gezgintech.com/izmirde-gezilecek-yerler-gezi-tatil.html
https://www.skyscanner.com.tr › Seyahat Haberleri

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku