Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evde Batık Tırnak Tedavisi!

0 928

Batık tırnaklar, gerçekten de çok acı verici ve rahatsız edici bir problemdir. Ancak maalesef her 2 kişiden birinde görülmektedir. Bu yöntemle, doktora gitmeden batık tırnaklara çözüm bulabileceksiniz!

1. Ayaklarınızı, ılık / sıcak suya sokun. Su ne kadar sıcak olursa o kadar iyidir. Ayaklarınızı bu suda 15 – 30 dakika bekletin. Bu günde iki kez uygulayın.

Yapılan bu düzenli ayak banyosu ayak tırnaklarınızı yumuşatır ve olası enfeksiyonları engeller. Sonrasında ayaklarınızı antibakteriyel sabunla yıkamalısınız.

tirnak-kesme_fb8b54c2-529f-4c51-b375-f24b3fbee5a3_1

2. Banyodan önce, batık tırnaklarınızı kolayca çıkarabilmek için gerekli pedikür aletlerinizi hazırlamalısınız. Bunlar: Tırnak makası, pedikür makası, pamuk

3. Banyo sonrası, ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Yuvarlak şekilde kesilen tırnaklarda batık olma riski artmaktadır.

4. Steril bir iğne ucu ile yada steril olan sivri bir uç ile, batık olan tırnağınızı yavaşça kaldırın ve boşluk kısma küçük bir parça pamuk yerleştirin. Tırnağınızı çok fazla zedelemeden pamuğu yerleştirin ve pamuğu fazla itmeyin. Pamuğu batık tırnağın olduğu boşluk kısımdan daha ileriye iterseniz enfeksiyon riski oluşabilir. Bu durumu önlemek için pamuğa bir miktar Teramisin yara merhemi sürebilirsiniz. Pamuğu yerleştirdikten sonra, ayak parmağınızı gazlı bez ile sarın. Tabi gazlı bez ile sardıktan sonra ayağınızın gün boyu çorap ve ayakkabının içinde olduğunu ve terleyeceğini unutmayın.

5. Eğer ayağınızda enfeksiyon oluşursa, örneğin ayak parmağınızda renk kırmızı ve koyu maviye yakın bir renk oluştuysa enfeksiyon oluşmuş demektir ve bu durumda yapılabilecek en doğru şey doktora giderek uygun enfeksiyon için uygun tedaviyi almaktır.

bs-bant-batik-tirnak-uygulamasi

6. Evde olduğunuz süre boyunca ayaklarınızın hava almasını sağlayın, en azından geceleri uyurken çoraplarınızı çıkararak ayaklarınıza nefes aldırmalısınız.

7. Günde bir kez, ayak parmağınızı kontrol edin ve pamuğunuzu yenileyin. Bu şekilde pamuğunuzu yeniler ve hijyenik bir uygulama yaparsanız, sadece iki haftada batık tırnaklarınız tarihe karışacak ve yerine yeni ve sağlıklı tırnaklar çıkmaya başlayacaktır.

NOT: Batık tırnak iltihabını önlemek için, bir dilim limonu ayak tırnağınızın üstüne koyun ve bir sargı bezi ile sarın ve gece boyunca parmağınızda tutun. Limonun içerdiği asit, enfeksiyonu durdurmaya yardım edecektir.

Kaynakça:
http://www.healthyfoodteam.com/here-is-how-to-cure-an-ingrown-toenail/#sthash.FoFP7faC.dpuf

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku