Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0 523

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?İdrar yolunda enfeksiyon, günümüzde çok kişide meydana gelen yaygın bir hastalıktır. Doğru şekilde tedavi edilmediği sürece farklı sorunlara neden olabilir.
İdrar yolu enfeksiyonu, mesaneye kadar giden bakteriler sebebiyle meydana gelir. Sadece mesanede görülmesi sistit olarak adlandırılır. Ancak bu enfeksiyon sadece mesaneye zarar vermez üst idrar yollarını ve böbrekleri de olumsuz etkiler.
Bu rahatsızlık kadınlarda daha sık görülür. Ve ayrıca kadınlar hamilelik döneminde bakterilere karşı dirençsiz olurlar. Bu sebeple enfeksiyon hamilelik döneminde meydana gelirse bebeğe de zarar vermesi nedeniyle direk tedaviye başlanmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Cinsel organ bir takım bakterilere maruz kalır ve bu bakteriler idrar yolu ile mesaneye ulaşırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebilir. Bu bakteriler dışarıda tuvalet kullanma aracılığıyla cinsel organa bulaşabileceği gibi şimdi sıralayacağımız nedenler ile de meydana gelebilir.

-İdrar Yolunda Anormallik

Bazı bebekler idrar yolunda anormallik olarak doğarlar. Bu bebeklerde idrar olması gereken şekilde hareket etmez ve idrar yolunda birikir. Bu sebeple normal bebeklere göre enfeksiyon daha fazla görülmektedir.

-İdrar Yolunda Tıkanıklık

Böbrek taşları ve büyüyen prostat idrar yolunu tıkarsa idrar mesanede kalabilir. Bu durum enfeksiyon riskini oldukça arttırır.

-Bağışıklık Sistemi Sorunları

Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırırlar.

-Sonda Kullanımı

Bazı hastalıklar nedeniyle kişi idrarını kendi yapamaz ve sonda kullanmak zorunda kalır. Bu kişilerde enfeksiyona yakalanma riski normal kişilere göre daha fazladır.

-Bazı Doğum Kontrol Yöntemleri

Bazı kadınlar doğum kontrol yöntemi olarak spermleri öldüren ilaçlar kullanır. Bu kişilerde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimali artar.

-Cinsel Açıdan Aktiflik

Kadın ya da erkek cinsel açıdan fazla aktifse enfeksiyona yakalanma riski aktif olmayan kişilere oranla daha yüksektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

-Sık idrara çıkma
-İdrar sonrası tekrar idrar gelme durumu
-İdrar yaparken yanma hissi
-Karnın alt kısmında baskı hissi
-Karnın alt bölgesinde şişlik
-Karın bölgesinde genel bir rahatsızlık
-Bel kısmında ağrı
-İdrarın kanlı olması
-İdrarın bulanık olması
-Fazla ağır kokan idrar

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

İlk olarak mutlaka bir uzman doktora görünülmelidir.
Enfeksiyon olup olmadığını anlamak için yapılacak olan testlerin ilki idrar testidir. Ardından idrar kültürü yapılmaktadır ve bakteri türü belirlenmektedir. Sonrasında ise bakteriyi öldürebilen en uygun ilaç reçetelendirilir ve hastaya verilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi edildikten sonra tekrar kendini gösteren bir hastalık olduğu için kişiler koruyucu tedavi uygulamalı. Bu tedaviler C vitaminleri veya bağırsak florasanı düzenleyen reçeteli ilaçlar olabilir.
Bol bol su içilmelidir. Genital bölge temiz tutulmalıdır. Ayaklar sıcak tutulmalıdır. Kabız olmamaya dikkat edilmelidir.

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.