Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vietnam’ın Başkenti : Hanoi

0 257

Vietnam'ın Başkenti : HanoiHanoi,

Asya ülkelerinden Vietnam’a bağlı bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yerleşim yeri ülkenin aynı zamanda başkentidir. Başkent olması nedeniyle, ülkenin en zengin ve de önemli şehri olan Hanoi, bu anlamda çok dikkat çekicidir. Oldukça küçük bir ülke olan Vietnam, çok çalışkan bir topluma sahiptir. Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi burada da üretim her şeyden önce gelir. Avrupa ülkelerinin günlük çalışma saatlerinin çok üzerinde bir süreler çalışma ile meşgul olan Vietnamlılar, ürettikleri ürünlerin neredeyse tamamına yakınını, başkentleri de olan ve aynı zamanda da iktisadi ve de idari merkezleri olan Hanoi üzerinden pazarlarlar. Bu pazarlama aslında Hanoi merkezli nakliye ile başlar. Bu anlamda şehir son derece önemli bir yere sahiptir. Ülkenin her anlamda merkezi olan Hanoi, her ne kadar başkent olsa da nüfus bağlamında ülke genelinde ilk sırada yer almaz. İlk sırada yer alan başka bir Vietnam şehri olsa da yine de Hanoi, sahip olduğu nüfus ile ilk ikide yer alır. Aslında bakıldığında büyük bir nüfusa sahip olan şehir, yine de ilk sırada yer almaz. Çok eski topraklar arasında yer alan bu kent, Vietnam kültürünün çok önemli örneklerine rastlanılabilecek özellikte olduğundan, çok sayıda da turist çeker.

Çok köklü bir geçmişe sahip olan Hanoi, binlerce yıldır bölge halkının en önemli kentlerinden biri olmayı başarmıştır. Bin yılı aşkın süredir parçası olduğu Vietnam’a da yüzyıllar boyunca her anlamda merkezlik yapmış olan Hanoi, günümüz Vietnam’ı öncesinde de çeşitli ülkelere ev sahipliği yapmış olan Hanoi, Vietnamlıların atalarının kurduğu Nguyen’e ve de Fransızlar sömürgesinde yer alan Indochina’ya da merkezlik etmiştir. Bugün Sosyalist Vietnam’ın kuzey hattında yer alan Hanoi, ülkenin dünya açılan yüzü konumundadır. 1010 yılında resmi olarak kurulmuş olan bu şehir, 2 Eylül 1945’le yasal olarak Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin için başkent olarak belirlenmiştir. Ülkenin en kalabalık şehirlerinden olan Hanoi’nin günümüzde ulaştığı nüfus, 16 milyon seviyelerindedir.

Vietnam'ın Başkenti : HanoiŞehrin nüfusu 16 milyonlara ulaşsa da 7 milyonluk kesim şehrin sınırları dahili olarak kabul edilen merkez bölgesinde yerleşik olarak yaşar. Ülke için son derece önemli olan Hanoi, iktisadi anlamda ülkeye çok büyük bir girdi sağlar. Aşağı yukarı 27 milyar Amerikan dolarına ulaşmış olan yıllık geliri ile Hanoi, çok sayıda Vietnam vatandaşına istihdam sağlar. Özellikle de ucuz işgücünün bol olduğu bu ülke, birçok Avrupa ve de Amerika merkezli uluslararası şirketlere kalkınmaları ve de daha da zenginleşmeleri bağlamında imkan sunar.

Çok büyük spor giyim markaları ve de elektronik üreticileri bu ülkeden bulunan ucuz işgücü imkanından son derece iyi bir şekilde istifade eder. Bu da şirketlerin doğal olarak karlılığını artırır. Üretilen ürünler, Hanoi üzerinden adreslerine ulaştırılır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.