Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İmplant Tedavisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?

0 346

İmplant Tedavisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?İmplant Tedavisi ; İmplant, bazı sebeplerden dolayı kaybedilen dişlerin yerine konulması amacıyla, çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Genellikle titanyumdan hazırlanan yapay diş köklerinde titanyumun tercih edilmesinin sebebi, hafif bir yapıya sahip olması, vücut dokuları ile etkileşime girmemesi ve aşınmalara karşı dirençli olmasıdır. Ayrıca yüksek doku uyumuna sahip olması başarı oranını arttırmaktadır.

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanabilir?

İster tek diş eksiğiniz olsun isterse hiç dişiniz olmasın farketmez. İmplant tedavisi oldukça geniş uygulama alanıyla problemlerinize çözüm olmaktadır. Dişlerini periodantal hastalık, çürük ya da başka sebeplerle kaybetmiş olan hastalara, çene sonundaki dişlerin eksik olmasından dolayı sabit protez yapılamadığı ve hareketli protezin tercih edilmediği durumlarda, dişetleri sağlıklı ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek kadar kemik bulunan hastalara, implant tedavisi uygulanabilir. Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış kişiler, gelişme çağındakiler, sigara kullanımı çok fazla olan kişiler, kontrol altında olmayan sistemik hastalıkları olan hastalar, İmplant tedavisi için uygun değildirler.

İmplant Tedavisi Nedir ? Nasıl Uygulanır ?İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Diş hekiminiz ağız içi muayenenizi yaptıktan sonra diş eksikliği olan bölgenin implanta uygun olup olmadığını belirler. Bölgenin tedaviye uygun olduğu tespit edildikten sonraki ilk aşama, ilgili bölgeye lokal anestezi uygulayarak diş etini dikkatlice kaldırmaktır. Daha sonra, önceden belirlenmiş olan kemik kalınlığına ve yüksekliğine göre İmplant yerleştirilir. İmplant diş yerleştirilerken, ortamın sterilizasyonu ve kullanılan malzemelerin kalitesi önemlidir. İmplantın kemik ile bütünleşmesi için belli bir süre beklenir. Yeteri kadar süre geçtikten sonra implantın üzeri açılır ve dişi taklit eden kısım yerleştirilerek protez için hazırlık yapılır. İmplant aşamaları uygulama süreci, uygulanacak İmplant sayısına ve uygulanacak bölgede ek işlem yapılıp yapılmayacağına göre değişmektedir.

İmplant tedavisi sırasında local anestezi uygulandığından ağrı ve acı hissedilmez. Tedavi sonrasında diş hekiminizin verdiği ilaçları düzenli olarak kullanarak süreci rahat geçirebilirsiniz. İlk birkaç gün sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, yumuşak ve besleyici gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Ağız bakımına dikkat etmek de oldukça önemlidir. Dişlerimizi günde iki kere fırçalamalı ve implant yapılan bölgeye diğer dişlerimizle aynı işlemi uygulamalıyız. Diş ipi ve arayüz fırçaları kullanarak bakteri oluşumunu azaltabiliriz. Ayrıca tedavinin takibi açısından belirli aralıklarla diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Yazar:Dilara Yeten

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku