Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dudak Temasıyla STD Kapabilir misiniz?

0 447

Bazı hastalıklar cinsel yolla bulaşırken (CYBH) bazıları ise dudak temasıyla da bulaşabilir. Dudak teması ile geçen hastalıklar arasında en yaygın olarak bilinen herpes simpleks virüsü (HSV) ve sitomegalo (CMV) virüsüdür. Öpüşmek, bir ilişkinin en heyecan verici kısımlarından biri olabilir. Ama aynı zamanda ilk kez birisiyle birlikte olursanız, öpüşmeyle geçebilecek hastalıklara karşı dikkatli olabilirsiniz. Bir STD’yi öpmekten alıkoymanın en iyi yolu, eşinizle veya partnerinizle doğrudan ve açık bir şekilde konuşmaktır. Bu incitici olsa bile, ancak sınırları erken ayarlamak enfeksiyondan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Uçuk

Herpes simpleks virüsü iki farklı şekilde olabilir:

HSV-1: Oral uçuk olarak da adlandırılan HSV-1 dudak temasıyla kolayca yayılabilir. Aynı zamanda yaygın bir virüs tipidir. 50 yaşın altındaki kişilerin yüzde 67’si vücutlarında bu virüsü taşımaktadır. En dikkat çeken semptom, ağız da veya cinsel organlardaki küçük beyaz veya kırmızı bir kabarcıktır. Salgın sırasında sızabilir veya akabilir. Virüsün aktif ve ağrılı olduğu dönemdeki birine dokunmak veya onu öpmek viral enfeksiyonu bulaştırabilir. Herhangi bir semptom olmasa bile virüs yayılabilir. HSV-1 tükürük veya virüsün ağıza dokunan kaplar gibi eşyaları paylaşılarak yayılabilir. Ancak HSV-1 ayrıca cinsel organlarını da etkileyebilir ve oral, genital veya anal seks yoluyla yayılabilir.
HSV-2: HSV-2 irüsü genital herpes olarak da adlandırılır. Enfekte olmuş bu virüs öpmekten ziyade oral, genital veya anal cinsel ilişkiden daha çok yayılan bir enfeksiyondur. Ancak ağızdan ağıza geçiş hala mümkündür. HSV-2 semptomları temel olarak HSV-1’inkilerle aynıdır. Ne HSV-1 ne de HSV-2 tamamen tedavi edilemez. Zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmadığınız sürece muhtemelen pek çok semptom veya komplikasyon yaşamazsınız. Aktif enfeksiyonlar için doktorunuz asiklovir (zovirax) veya valasiklovir (valtrex) gibi antiviral ilaçlar önerebilir.

Dudak Temasıyla STD Kapabilir misiniz?Sitomegalo Virüs

Sitomegalo virüs (CMV), tükürüğü enfekte olmuş birini öperek yayılabilecek virüslü bir enfeksiyondur. Aynı zamanda idrar, kan, meni ve anne sütünden bulaşabilir. STD olarak kabul edilir, çünkü sıklıkla oral, anal ve genital cinsel temas yoluyla da yayılır. CMV’nin belirtileri yorgunluk, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarıdır. CMV tedavi edilemez, ancak CMV’li birinin hiçbir zaman semptomu olmayabilir. Herpes gibi, CMV riskli bir bağışıklık sisteminiz varsa semptomlara neden olabilir. Doktorunuz HSV’ye benzer tedaviler önerebilir.

Frengi

Bakteriyel bir enfeksiyon olan sifiliz tipik olarak öpüşmeyle bulaşmaz. Daha sık oral, anal veya genital seks yoluyla yayılır. Ancak sifiliz, ağzınızda bakterileri başkalarına bulaştırabilen yaralara neden olabilir. Siz ve eşiniz öpüşürken dillerinizi birbirine değdirdiğinizde enfeksiyon riskinizi artırabilirsiniz. Çünkü kendinizi, eşinizin ağzındaki daha potansiyel olarak enfekte olmuş dokulara maruz bırakıyorsunuz. Sifiliz tedavi edilmezse ciddi veya ölümcül olabilir. Ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, lenf düğümü şişmesi, saç kaybı, vücut ağrıları, yorgunluk, anormal lekeler, sivilceler veya siğiller, görme kaybı, kalp problemi, nörosifiliz gibi zihinsel sağlık koşulları, beyin hasarı ve hafıza kaybı gibi şiddetli semptomları vardır. Frengi, penisilin gibi antibiyotiklerle erken tedavi edilebilirken, genellikle bulaşıcı bakterileri yok etmede başarılıdır. Herhangi bir uzun süreli komplikasyonları önlemek için sifiliz olduğunu düşünüyorsanız tedaviyi mümkün olan en kısa sürede başlamalısınız.

Dudak Teması ile Bulaşmayan Hastalıklar

Öpüşme yoluyla yayılamayan bazı yaygın STD’lere bulunmaktadır. Bu STD’leri şu şekilde sıralayabiliriz.
Klamidya: Bu bakteriyel STD, enfeksiyonu olan biriyle sadece korunmasız oral, anal veya genital seks yoluyla yayılır. Tükürük yoluyla bakterilere maruz kalamazsınız.
Bel soğukluğu: Bu başka bir bakteriyel STD olan hastalık sadece korunmasız seks yoluyla yayılır, öpüşmekten bulaşmaz.
Hepatit: Bu, genellikle cinsel temas veya enfeksiyonlu bir kişinin kanına maruz kalmak yoluyla yayılabilen, ancak öpüşmeyle bulaşmayan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer rahatsızlığıdır.
Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Bu korunmasız cinsel ilişki yoluyla yayılan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriler vajinaya girdiklerinde PID’ye neden olabilirler, fakat ağız yoluyla bulaşmaz.
Trikomonas: Bu bakteriyel enfeksiyon sadece korunmasız genital seks yoluyla, öpüşmeden, hatta oral veya anal seks yoluyla yayılır.
HIV: Bu öpüşme yoluyla yayılmayan viral bir enfeksiyondur. Tükürük bu virüsü taşıyamaz. Ancak HIV virüsü meni, kan, vajinal sıvı, anal sıvı ve anne sütü aracılığıyla yayılabilir.

Partnerinizle Paylaşmanız Gereken Hastalık Detayları Nelerdir?

STD’ler hakkında konuşmak zor, rahatsız edici bir konu olabilir. Eşinizle olgun ve verimli bir konuşma yapmanız için bazı ipuçları:
•Beklentilerinizi önceden ayarlayın. Eşinizin, ister yeni ister uzun zaman olsun, korunmasını istiyorsanız, söyleyin ve bu konuda kesin olun. Bu sizin vücudunuz ve eşinizin size nasıl seks yapacağınızı söylemeye hakkı yok.
•Doğrudan, açık ve dürüst olun. Önce test edilmeden veya korunma olmadan seks yapmaktan rahatsızsanız, bu konuda açık olun ve herhangi bir cinsel aktiviteye girmeden önce sınırları belirleyin. Bir STD’niz varsa, seks yapmadan önce önlem almaları için onlara haber verin.
•Hamile kalmayı düşünmüyorsanız, eşinizden korunmasını istemelisiniz. Prezervatif, diş barajları ve diğer koruyucu bariyerler yalnızca hamileliği önleme şansına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi hemen hemen tüm STD’lere karşı korur.
•Her şeyden önce, anlayışlı olun. Her ikinizin de STD olduğunu öğrenirseniz, eşinize ya da kendinize kızmayın. Hepsi yalnız seks yoluyla yayılmıyor, bu yüzden hemen sizi aldattığını veya sizden bir sır sakladığını varsaymayın. Bazı insanlar semptom eksikliği nedeniyle yıllar sonra STD’si olduğunu bilmemektedir, bu nedenle eşinizi güvenmek önemlidir.Dudak Temasıyla STD Kapabilir misiniz?
STD’lerin çoğu öpüşmeyle yayılamaz, bu nedenle yeni partnerle dudak temasına geçtiğinizde endişelenmeye gerek yoktur. Bu şekilde yayılabilen bazı STD’ler olmasına rağmen, birisini öpmeden önce bunun farkında olmak önemlidir, bu nedenle uygun önlemleri alabilirsiniz. İletişim çok önemlidir: Herhangi bir cinsel etkinliğe girmeden önce bu bilgileri eşinizle konuşun ve test edilmekten ya da eşinizden bir STD yaymadığından emin olmak için test edilmesini istemekten çekinmeyin. Bunun gibi açık tartışmalar seks ile ilgili endişelerin ve belirsizliklerin bir kısmını ortadan kaldırabilir ve deneyimi daha da tatmin edici hale getirebilir. Ve eğer bir STD’niz olabileceğinden endişe ediyorsanız, hemen seks yapmadan veya ilgili herhangi bir faaliyete katılmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Kaynakça:
kidshealth.org
cdc.gov
who.int
mayoclinic.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku