Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Odyometri Nedir?

0 497

Odyometri Nedir?Odyometri, işitmenin ölçülüp fonksiyonlarının değerlendirilip sonucunu öğrenmeye yönelik yapılan teste denmektedir. İşitme kaybı genelde yaşla birlikte gelmektedir fakat heme hemen tüm yaş gruplarında görülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, 50 yaşın üzerindeki insanların en az % 30 unda işitme kaybı görülmekte ve en az % 40’ın üzerindeki kişiler de bu sorunu deneyimlemektedir. İşitme kaybının test edilmesinin yolu odyometri kullanmaktır.

Odyometri sınavı, işitme işlevinizin ne kadar iyi olduğunu test etmektedir. İç kulağın işlevi ile ilgili hem ses yoğunluğunu hem de tonunu, denge sorunlarını ve diğer sorunları test etmektedir. İşitme kaybının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktor testi bir odyolog tarafından yapılmaktadır. Ses yoğunluğu ölçüm birimi desibel’dir. Sağlıklı bir insan kulağı fısıltı gibi sessiz sesleri duyabilir. Bunlar yaklaşık 20 desibeldir. Uçak motoru gibi yüksek ses 140 ile 180 desibel arasındadır. Bir ses tonu saniyedeki siklüslerle ölçülür. Ton için ölçüm birimi Hertz’dir (Hz) Düşük bas tonları yaklaşık 50 Hz ölçülür. İnsanlar 20 ile 20,000 Hz aralığında sesleri duyabilmektedir. İnsan konuşması genellikle 500 ile 3,000 Hz aralığındadır.

Odyometri Nedir?Amaç
Ne kadar iyi duyulabildiğini belirlemek için odyometri testi yapılmaktadır. Bu, rutin bir taramanın parçası olarak veya gözle görülür işitme kaybına yanıt olarak yapılmaktadır.

İşitme kaybının ortak nedenleri şunlardır; doğum kusurları, kronik kulak enfeksiyonları, anormal bir kemik büyümesi, kulaktaki yapıların düzgün çalışmasını önlediğinde ortaya çıkan, otoskleroz gibi kalıtsal koşullar, kulakta yaralanma, iç kulak hastalıkları, yüksek seslere düzenli maruz kalma, kulak zarı yırtılması, kulakta hasar.

Uzun süre yüksek seslere maruz kalınması işitme kaybına neden olmaktadır. Bir rock konserinde duyduğunuz 85 desibelden yüksek sesler yalnızca birkaç saat sonra işitme kaybına neden olmaktadır. Yüksek sesli müzik veya endüstriyel gürültüye düzenli olarak maruz kalınması köpük kulak tıkacı gibi işitme korumasını düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

İşitme kaybı, kulağımızdaki her bir mekanizmanın görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kulak kokleası, ses titreşimlerini sinir uyarılarına dönüştürerek beyne gönderilmesini sağlamaktadır. İşitme kaybı ayrıca beyne ses bilgisi taşıyan sinir hasarı veya beynin bu bilgiyi işleyen kısmına zarar vermesi nedeniyle oluşabilir. Bu tip işitme kaybı genellikle kalıcı olmaktadır. Hafif, orta veya ağır hasar kaybı olabilmektedir.

Odyometrisinin Riski
Odyometri, hiçbir risk taşımamaktadır.

Odyometri testine nasıl hazırlanılır?
Odyometri testi özel bir hazırlık gerektirmemektedir. Tek yapılması gereken zamanında randevuya gelmek ve odyolog’un talimatlarına uymaktır.

Odyometri Nedir?Odyometri nasıl yapılır?
Odyometride yer alan birkaç test mevcuttur. Saf ton testi, farklı sahalarda duyabileceğiniz en sessiz sesi ölçmektedir. Kulaklıklar yoluyla ses çalan bir makine olan bir odyometri kullanmayı içermektedir. İşitme aralığını belirlemek için odyolog sesler ve konuşma gibi çeşitli sesleri, farklı aralıklarla bir kerede bir kulağa dinlettirmektedir. Odyolog her sese talimat vermektedir. Büyük olasılıkla bir ses duyulursa elin kaldırılmasını isteyecektir.

Başka bir işitme testi, işitme uzmanına konuşmanın konuşmayı arka plan gürültüsünden ayırt etme becerisini değerlendirmesine olanak tanımasıyla yapılmaktadır. Sesli bir örnek ile söylenecek ve duyduğunuz kelimeleri tekrarlamanız istenecektir. Kelime tanıma, işitme kaybının teşhisinde yardımcı olmaktadır.

Titreşimlerin kulaklarda ne kadar iyi duyulduğunu belirlemek için bir ayar çatalı kullanılmaktadır. Mekanik bir cihazdır. Bu test herhangi bir ağrı ya da rahatsızlığa neden olmaz ve yaklaşık bir saat gibi bir zaman dilimi sürmektedir.

Test sonrası, odyolog kişiyle birlikte sonuçları tahlil eder. Ses seviyesinin ve tonunun ne kadar iyi duyulduğuna bağlı olarak, odyolog kişiye yüksek sesi önleyen kulak tıkacı takılması veya bir işitme cihazı kullanmak gibi ihtiyaç duyabilecek düzeltici tedbirler almak gibi önlem alınması gereken herhangi bir tedavi hakkında kişiye bilgi verecektir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku