Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adsense Yazıtipi Değiştirme Özelliği Kullanıma Sunuldu

0 376

adsenseyazitipi

Neredeyse her blog sitesinde görmeye alıştığımız ve yazıtipine aşina olduğumuz Google reklamları artık 2 farklı yazıtipiyle daha kullanılabilecek. Gönül isterdi ki, çok daha fazla yazıtipi seçeneği olsun fakat bu da ilk adım olarak umut vaadedici gözüküyor. Artık adsense reklamlarını standart Verdana yazıtipi yanında Times New Roman ve Arial yazıtipleriyle de kullanabileceğiz. Bunun için adsense kontrol panelinize girip; “AdSense Kurulumu? > Reklamları Yönetin” bağlantılarını takip ederek yeni eklenmiş olan adsense yazıtipi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Burada konuyla ilgili verilen ufak bir not ise şu şekilde: “Özel yazı tipiniz, ağırlıklı olarak Latin karakterlerin kullanıldığı dillerdeki sayfalarda görünen reklam birimlerinde gösterilecektir. Ağırlıklı olarak Arapça, Japonca, Korece, Çince, Rusça ve diğer bazı dillerde yazılmış sayfalardaki reklamlar, özel yazı tiplerinde gösterilmez.” yani latin karakterlerinin kullanılmadığı Japonca gibi dillerde bu değişiklik doğal olarak görüntülenmeyecek.

Bu yenilik hakkındaki genel düşüncem ise, pek faydalı bir değişiklik olmadığı yönünde. Bence tıklama sayılarının artması için göze daha hoş gelen yapıların kullanılması gerekiyor. Yazıtipi gerçekten pozitif bir değişiklik fakat bu kadar az seçenekle değil.

Şu haliyle adsense çok fazla olmasa da zaman zaman itici bir görünüm oluşturabiliyor. Hele ki her tarafı reklamla dolmuş olan sitelerde bu iyice katlanılmaz bir görüntü kirliliği oluşturuyor ve çoğu kullanıcı ihtiyacı olan içeriği reklamlar arasından seçip zorlukla okuduktan sonra siteyi hışımla terk ediyor. Aslında bu durum internette gezinmeye alışkın kişiler için pek rahatsız edici olmasa da, yeni başlayanlar için ciddi bir karmaşa kaynağı olabiliyor. Öyle ki, yanlışlıkla reklamlara tıklayanlardan(belki site sahibinin asıl amacı da budur) tutun da aradığı şeyi reklamlar yüzünden göremeyip sayfayı kapatanlara kadar birçok canlı örneğine de şahit oldum. Bizim için çok basit olan şeyler, işi bilmeyenler için gerçekten zor olabiliyor. Bu durumda biz webmaster’lara düşen görevin insanlara içeriği daha kolay sunmak olması gerektiğini düşünüyorum.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku