Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İrlanda Vizesi

0 61

İrlanda, Avrupa Birliği’ne resmi olarak tam üye olmuş bir ülkedir. Bu anlamda İrlanda, Avrupa Birliği yasaları uyarınca Avrupa Birliği sınırları dahilinde serbest dolaşım öngören Schengen Anlaşması’na taraf zannedilse de, maalesef Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan gibi İrlanda da Schengen Anlaşması’na taraf değildir. Bu da söz konusu ülkeye giriş ve çıkışların kontrol altına alındığı anlamına gelmektedir. Schengen Anlaşması her ne kadar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik bir kolaylık olarak sanılsa da bu aslında öyle değildir. Schengen Anlaşması, hali hazırda zaten Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin pasaportlarını taşıyanlara herhangi bir ayrıcalık sunmaz. O kişiler zaten gümrükten ve giriş çıkış kaydından muaftırlar. Burada gümrük olması bu muafiyete halel getirmez. Ancak Schengen Anlaşması, bu anlamda birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarından çok o ülkelerde bulunan 3. ülke vatandaşlarını doğrudan etkilemektedir. Çünkü bu kişiler Schengen Bölgesi içinde herhangi bir sorun yaşamasalar da başka bir ifadeyle giriş çıkış kaydı tutulmasa da Schengen Bölgesi’nde yer almayan ülkelere giriş ve çıkış kayıtları tutulmaktadır.

Aİrlanda Vizesiyrıca bu kişilere Schengen Bölgesi dışında kalan Avrupa Birliği ülkeleri vize verip vermeme ya da ülkeye girişe kabul edip etmeme de serbesttir. Başka bir ifadeyle, Schengen Bölgesi dışında kalan bir Avrupa Birliği ülkesine seyahat etmek istediğiniz de öncelikle sahip olduğunuz ülkenin pasaportunun vizeden muaf kılınıp kılınmadığına bakmalısınız. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri pasaportu taşıyan herhangi biri Almanya topraklarında resmi olarak ikamet etsin etmesin, İrlanda’ya yapacağı seyahatte herhangi bir vizeye gereksinim duymaz. Çünkü İrlanda Amerika Birleşik Devletleri’ni vizeden muaf kılmıştır. Ancak buradaki muafiyet o kişiye serbest dolaşım hakkı sağlamaz. Sadece belirli bir süre için İrlanda topraklarında turistik amaçlı ikamet hakkı sunar. Bu anlamda eğer İrlanda sizin ülkenizin pasaportuna sahip kişilerden vize talep ediyorsa ki Türk vatandaşları da bu kategoride yer alır, geçerli bir vizeye sahip olmaksızın herhangi bir Avrupa Birliği ülkesinden İrlanda’ya seyahat etmeniz size bir avantaj sağlamaz. Yani eğer Türk vatandaşı iseniz, Türkiye’den ya da Avrupa Birliği ülkelerinden İrlanda’ya seyahat etmeniz hukuken aynıdır. Bu anlamda her iki durumda da geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Bu durumda geçerli bir Birleşik Krallık vizeniz de olsa ya da Schengen vizeniz de olsa İrlanda Cumhuriyeti’ne gerçekleştireceğiniz seyahatiniz öncesinde geçerli bir vizeye sahip olmanız şarttır. Bu ülkeye kabulde zorunluluk arz eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Ancak unutulmamalıdır ki, İrlanda, ayrıca sizden mülakat ya da parmak izi için bir gün tayin edebilir. Geçerli İrlanda vizesi sahipleri sadece kendilerine öngörülen süre doğrultusunda İrlanda topraklarında kalabilirler. Süre aşılırsa ülkeye tekrar girişinize belirli bir dönem için izin verilmez. Bu süre kalıcı olabileceği gibi 1 ila 10 yıl arasında geçici engel olarak da belirlenebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku