Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Oregon Nasıl Bir Yerdir?

0 1.871

Oregon, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biridir. Bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey batı kesiminde yer alan Oregon, ülkenin en önemli eyaletleri arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Washington, güneyinde Kaliforniya ve Nevada, doğusunda ise Idaho eyaletleri yer alan Oregon, Birleşik Devletler’in en gözde yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Batıda eyaletlerinden biri olması sebebi ile aynı zamanda da Pasifik Okyanusu’na kıyısı bulunan Oregon’un başkenti Salem şehridir. Başkenti her ne kadar Salem olsa da Oregon eyaletinin en önde gelen şehri ise Portland’dır. Portland sadece Oregon eyaletinin değil aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirleri arasında sayılır. Bakıldığı zaman yüzölçümü hesaba katılacak olursa, Oregon Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 10 eyaleti arasında yer almaktadır. Her ne kadar yüzölçümü olarak ilk 10 içinde yer alsa da Oregon, nüfus itibariyle Oregon Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 27. eyaleti konumundadır.

AOregon Nasıl Bir Yerdir?merika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 30 eyaleti arasında yer alan Oregon, yaklaşık olarak 4,1 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin eyaletlerinden biri olma özelliğine de sahip olan Oregon, vatandaşlarına yıllık olarak 61 bin Dolarlık refah sunmasıyla da dikkat çekmektedir. Başka bir ifadeyle Oregon’da kişi başına düşen milli gelir 61 bin Dolar civarındadır. Bu rakam Amerika Birleşik Devletleri’nin ortalamasından daha yüksektir. Bu da eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin 20 eyaleti arasında 17. sıraya koymaktadır. Kuzey kesimi oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan Oregon, en yüksek zirvesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin ortalamasından çok daha yükseklerde seyretmektedir. Bu anlamda Mount Hood Dağı’nın 3,429m’lik yüksekliği eyalete ayrı bir hava katmaktadır. Oregon’un en yüksek noktası 3,429m ile Mount Hood olsa da şehir ayrıca deniz seviyesinde olan sahilleri ile de dikkatleri çekmektedir.

Oregon eyalet hüviyetine bürünmeden önce Oregon Bölgesi olarak anılmakta idi. Ancak sonrasında 14 Şubat 1859 yılında Oregon, Amerika Birleşik Devletleri’nin 33. eyaleti olarak haritadaki yerini almayı başarmıştır. Pasifik Okyanusuna da kıyısı olan Oregon’la Türkiye arasındaki saat farkı kış aylarına 11 iken yaz aylarında 10 saattir. Bu anlamda Oregon, Türkiye’ye oldukça uzak bir mesafede yer almaktadır. Oregon, Amerika Birleşik Devletleri açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Portland şehri adeta eyaleti tek başına sırtlamaktadır. ”Oregon, My Oregon” adından eyalet şarkısı da bulunan bu lokasyonun lakabı ise ”Beaver State”dir. Ayrıca eyaletin bir de ”She flies with her own wing” şeklinde mottosu da bulunmaktadır. Oregon’a ulaşmak isterseniz, birçok turist gibi siz de Portland şehrini başlangıç olarak kullanabilirsiniz. Bu anlamda Portland Uluslar arası Havalimanı’na birçok dünyaca ünlü havayolu şirketi tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku