Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cork Nasıl Bir Şehirdir?

0 461

Cork, Avrupa Birliği’nin üyeleri arasında yer alan İrlanda Cumhuriyeti’nin sınırları dahilinde bulunan bir şehirdir. İrlanda’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Cork, ülkenin güney batısında yer alır. Birleşik Krallık’ın bir parçası olmayan İrlanda Cumhuriyeti için oldukça stratejik bir öneme sahip olan Cork, ülkenin en önemli ticari merkezleri arasında yer alır. Başkent Dublin’e nazaran daha sakin bir hayata sahip olan Cork, ülkenin ithalat ve ihracat merkezleri arasında yer almasıyla son derece önemli bir konuma sahiptir. Cork, ”corcach” kelimesinden türetilmiştir ve terminolojik olarak ”marş” anlamına gelir. Ülkenin Munster olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Cork, dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alır. Öyle ki, kayıtlara göre bölgenin M.Ö.’sine uzanan bir geçmişi vardır. Her ne kadar sık bir geçmişe sahip olsa da şehir, resmi olarak 1185 tarihinde bu unvana kavuşmuştur. Onun öncesi dönemde ise şehrin kuruluş tarihi 6. yüzyıl olarak kabul edilir. Ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Cork, ülke ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sunar. Nüfus itibarıyla da başkent Dublin sonrasında ülkenin en kalabalık şehri olan Cork, bu anlamda ülkenin en kalabalık ikinci yerleşim yeri olmaktadır.

İCork Nasıl Bir Şehirdir?rlanda’nın en önemli liman şehirleri arasında yer alan Cork, ülkede üretilen birçok ürünün dünya pazarına dağıtıma çıkarıldığı merkez olarak bilinir. Bunun yanı sıra şehir ayrıca da ülke tarafından ithal edilen ürünlerin çok büyük bir kısmının kabul edildiği bir uluslar arası limana da sahiptir. Bir ada olması sebebiyle İrlanda’nın en önemli şehri olan Cork, bu anlamda ülke için ekonomik bir figür konumundadır. Özellikle şehir, sahip olduğu dünya çapında tersaneler ile de dikkatleri çekmektedir. Ülkenin en önemli gelir kalemleri arasında gemi ve gemi inşası sektörleri de gelir. Bu anlamda Cork, bu endüstriye merkezlik eden en önemli şehir olarak bilinir. Ülkenin en kalabalık iki şehrinden biri olan Cork, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 400 bin kişinin yerleşik olarak yaşamasına olanak sağlar. Tipik bir İrlanda şehri olan Cork, son yıllarda başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden hatırı sayılır oranda turist çekmektedir. Ayrıca şehir, Avrupa’nın en gözde perakende merkezleri arasında yer alır. Bunun başlıca nedeni, İrlanda’nın uyguladığı makul vergi oranlarıdır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri merkezli birçok uluslar arası kuruluş şirket merkezlerini Amerika Birleşik Devletleri’nden İrlanda Cumhuriyeti’ne taşımıştır.

Şehir, devasa uluslar arası popülariteye sahip birçok yabancı şirkete ev sahipliği yapar. Bu sayede İrlanda Avrupa’nın en refah ülkeleri arasında yer alır. Oldukça kompakt bir yapıya sahip olan ülke, bunu en iyi şekilde Cork şehri ile de göstermektedir. Bölgeye ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye üzerinden direkt seferler bulunduğu gibi aktarmalı olarak da şehre ulaşmak mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku