Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İyimser Kişilerin Ortak Özellikleri

0 883

Hayatın içinde herkesin iniş ve çıkışları vardır, ancak bazı insanlar her zaman daha mutlu ve daha iyimser görünürler. Bu kişiler her zaman bardağın dolu tarafını görürler ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaştıklarında kendilerini çabuk toparlarlar. İyimserler daha mutlu, daha sağlıklı ve daha üretken görünen kişilerdir ve bu tutumları gelecek adına umut vadeden keyifli bir hayat yaşamaları için ideal bir yol gibi görünmektedir. İyimser olmak için kesin bir yol olmamasına rağmen, iyimser olan kişilerin hayatlarından alıntılar yapmak bu konu üzerine yazılmış kitaplar okumak veya hayatın güneşli tarafını görmeye çalışmak faydalı olabilir. İşte iyimser olan kişilerin diğerlerinden farklı olan 15 alışkanlık ve ortak noktaları:

1. Başarısızlığı Öğrenme Deneyimi Olarak Görme

Hayattaki her tecrübenin olumlu ve olumsuz yanları vardır. Bir durum negatife doğru döndüğünde, kişinin yaşamı üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Mesela işyerinde bir öneride bulunulduğunda reddedilmesi, ya da kilo vermeye çalışırken başarısız olunması gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlar çok büyük başarısızlıklar gibi görünebilir ve kişi tamamen pes etmek isteyebilir. Fakat iyimserler bu senaryolara öğrenme deneyimleri olarak bakmayı seçerler. İşverenlerinden verdikleri teklif hakkında yapıcı eleştiriler isterler veya diyet ve egzersizlerinizde yanlış yaptığı noktayı analiz ederek spor salonuna geri dönmeyi seçerler.

2. Her Olayda Şükredecek Bir Nokta Bulurlar

İyimser Kişilerin Ortak Özellikleriİyimserler olan kişiler günlük olarak minnettarlık üzerine odaklanır ve bu tutumları işleri perspektifte tutmaya yardımcı olabilir. Her şey ters gittiğini hissettiklerinde bile, olumluya konsantre olmak zor olsa bile şükredecek şeyleri aramak kişinin ruh halini iyileştirebilir. Yapılan bilimsel çalışmalar göre kişilerin şükretmesinin ruh ve fiziksel sağlık olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır.

3. Her Olayın Olumlu Tarafına Odaklanırlar

Kötü bir olay yaşanmış olsa bile muhakkak surette her olayın birde iyi tarafı vardır. İyimserler bu olumlu tarafı bulmak zor olsa da bunu başarabilirler. Mesela yaptıkları hızdan dolayı aldıkları bir trafik cezasına sinirlenmek yerine belki bir kazanın önlendiğini düşünerek olaya yaklaşırlar. Ya da iş yerine kaldıklarında bu geç kalmanın onları bir kötülükten koruduğuna inanırlar. Bu bakış açısı için hayata yaklaştıklarında sürekli olarak iyi giden şeyleri görürler.

4. Çevrelerinde Pozitif ve İyimser Kişileri Toplarlar

İyimser kişiler iyimserleri çekerler. Şayet bir kişi iyimserlik konusunda yeniyse, mutlu hissetmek için, kendini iyimser kişilerle kuşatması iyi bir başlangıç olacaktır. Farkında olunsa da olmasa da, etrafındaki kişiler ruh halini etkiler. Sürekli olarak şikâyet eden biriyle arkadaş olan biri, yaşamın kötü tarafını düşünerek negatif ruh halinde olması daha olası bir durumdur. Bu, durum kişinin tüm huysuz negatif olan arkadaşlarından vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez, ancak birinin şikâyet ettiği fark edildiğinde olayın olumlu tarafı gösterilerek şikâyet etme alışkanlığından vazgeçirilmeye çalışılabilir.

5. Olumsuz Duygulardan Kurtulma Konusunda Başarılıdırlar

İyimser Kişilerin Ortak Özellikleriİyimserler olumsuz duyguları bırakma konusunda başarılıdırlar. Dışarıdan bakıldığında bu onlar için kolay gibi görünen bir durum olsa bile stres ve öfke bırakılması zor duygulardır. Çoğu kişi kendini kötü bir olaydan sonra olumsuz duygularla kuşanırlar. Ve üzerinde durulan stres ve öfke zamanla büyür ve bu da baş ağrıları, kilo alımı, tansiyon sorunları ve daha fazlası gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Olumsuz düşünceler oluştuğunda onlardan nasıl kurtulacağı konusunu öğrenmek gerekir çünkü bu stres seviyesini değiştirecek ve genel olarak daha mutlu hissedilmesini sağlayacaktır.

6. Kendilerine Saygı Duyarlar

Kendine güvenen ve kendinden emin insanların kendilerine büyük saygı duyma eğilimi vardır. Diğerleriyle sınır belirleme konusunda iyidirler. Bu da daha kolay ve daha rahat bir yaşam sağlamaktadır. Kendine saygı duymak ve kendini bilmek, daha sağlıklı ilişkiler ve arkadaşlıklar kurulmasını sağlar. Eleştirileri daha iyi ele almayı, kıskançlık hissini kaybetmeyi ve daha eksiksiz bir insan gibi hissetmeyi öğretir. Araştırmalar iyimser bir yaşam tarzı yaşamanın ve kendisine saygı duymanın zihinsel sağlık ve iyiliğe yol açacağını göstermektedir.

7. Anı Yaşarlar

Kişiler geçmişi düşünmeyi ya da gelecekle ilgili endişelenmeyi bırakmayı öğrendiğinde, otomatik olarak daha az stresli hale gelmektedirler. Beş yıl önce olan yaşadıkları bir ayrılık hakkında düşünmek veya gelecekleri hakkında endişe duymak yapılabilecek hiçbir şey olmadığı halde sağlık sorunları geliştirir çünkü gereksiz endişe stres ve öfkeye yol açar. Eğer kişiler anı yaşar ve çözebilir sorunlar üzerinde durmayı öğrenirse anın tadını çıkartarak andaki işler üzerine daha sağlıklı şekilde odaklanabilirler.

8. Hayatın iniş Çıkışlarını Gerçeğini Kabul Ederler

Kimsenin hayatı hiçbir % 100’ü kadar iyi olmayacağı gibi bunun tersine, % 100’ünde kötü de olmaz. Yaşamın iniş ve çıkışlarla birlikte geldiği gerçeğini benimsemek, zor zamanların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Kötü zamanlarda durarak o ana odaklanmak yerine şimdiki zamanda kişiyi daha verimli hale getirecek olan iyi zamanlara odaklanmak daha olasıdır.

9. Açık Fikirlidirler

Önyargılı bir bakış açısı olan birinin sonuçlar konusunda sürekli karamsar bir düşünceye sahiptir. Oysa iyimser olan kişiler her olayın büyük resmine bakarak bütüne odaklanacak açık fikirliliğe sahiptir. Fikirler sınırlayıcı düşüncelerden kurtarıldığında, değişim gerçekleşir ve pozitif bir düşünceye sahip olunur. Bu sayede sevgi dolu bir insan olmak için daha büyük bir güce sahip olunur ve çevre ile olan ilişkiler büyük ölçüde gelişir.

10. Tüm Fırsatlardan En İyi Şekilde Faydalanırlar

Bakıldığı zaman karşılaşılan her fırsat cazip olmayabilir. Mesela işveren tarafından uzun ve sıkıcı bir projenin ilk etapta fırsat olduğu belli olmazken, tamamlandıktan sonra büyük bir terfi için şans yaratabilir. Ya da arkadaşından arabasını emanet isteyen biri araç sahibi tarafından can sıkıcı bir durum olarak nitelendirirlerken ileriye dönük çok sıkı bir dostluğun temeli olabilir. İyimserler, görünüşte rahatsız edici bir durumdan en iyi şekilde yararlanmak için bu fırsatları kullanacaklardır iyi fırsatlar da vardır. Ve bu durumlardan en iyi şekilde yararlanmak, daha mutlu bir yaşam sağlayacaktır.

11. Sahip Oldukları Şeyleri Takdir Ederler

İyimser Kişilerin Ortak ÖzellikleriSahip olunmayan şeylere odaklanmak ve üzülmek kolaydır. Mesela yeni bir arabaya sahip bir iş arkadaşına veya en son model bir cep telefonu alan bir yakını gören birinin kıskançlık hissetme eğiliminde olması yoğun yaşanan bir durumdur. İnsanlık her gün göze alamayacağı kadar lüks şeyleri hatırlatan reklamlarla bombardıman edilmektedir. Ancak, sahip olunan şeyleri durdurmak ve düşünmek için bir dakika ayırmak, hayatı biraz daha takdir etmeyi öğretir. İstediği halde ulaşamadığı bir şey hakkında kıskançlık hissedildiğinde, sahip olunanların bir liste oluşturmak ve müteşekkir olması gerekenler hakkında düşünmek iyimser bir bakış açısı oluşturmayı sağlar. Bu iyimser kişiler en belirgin özelliklerinden birisidir.

12. Başkalarını Yardım Ederler ve Güçlendirirdiler

İyimserlik bulaşıcıdır ve hayata dair olumlu bir bakış açısı benimsendiğinde, başkalarını da yanınıza almaya çalışmak daha olası bir durumdur. İyimser biri düzenli olarak işyerinde, okulda veya hatta kişisel yaşamlarında başkalarına yardım ederler ve güçlendirirler. Mesela yeni bir iş arkadaşına mesleğinde yeni bir beceri öğrenme konusunda yardım ediliyorsa ya da başka bir konuda başkalarına yardım etme duygusu kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

13. Kendi Bakımlarına Dikkat Ederler

İyimser olan kişiler kendi bakımlarına, yeterli miktarda uykularına, kişisel bakımlarına ve sağlıklı olmak adına yapılmasına gerekenlere dikkat ederler. Çünkü iyimserler olumlu bir yaşam tarzı sürdürmek için öz bakımın anahtar olduğunu bilmektedirler. Öncelikle bir kişi kendine bakmıyorsa, düzenli olarak pozitif kalması neredeyse imkânsızdır. Mesela yazmayı seven biri için bir blog da düzenli olarak yazı yazması, ılık duş almak, bir hobisini yapmak gibi sevdiği konularda kendine zaman ayırmak pozitif bir yaşam sürmek için önemli faktörler arasındadır. Bunları yaptığında kişi kendi mutlu hisseder ve bir o kadar zinde hisseder. Ve başkaları ile paylaşmak için daha fazla birikime sahip olurlar.

14. Bahaneler Yaratmaz Harekete Geçerler

Kişilerin önüne zor bir iş çıktığında neden başlamamak gerektiği konusunda bahane üretmesi kolaydır. İyimserler olan kişiler hemen harekete geçme ve bir göreve başlamak için hazırdırlar. Yapmaları gereken bir şey olduğunu bildiklerinde bir görevin ne kadar karmaşık olduğundan şikâyet etmezler. İyimserler ayrıca, daha az strese neden olan, vaktinden önce görevleri tamamlama konusunda da proaktifdir. İşleri halletmek için bir sisteme sahip olmak kişiye ne zaman yapacağını seçme özgürlüğü verir ve acil önlem almak gelecekteki taahhütlerde bulunmasına yardımcı olur.

15. İlgi Alanları ve Hobileri Vardır

Kişisel ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi uygulamak için zaman ayırmak zihin sağlığına faydalı olur, yaratıcılığı geliştirir, stresi azaltır ve ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olur. Keyif alınan İyimser Kişilerin Ortak Özellikleribir hobiye sahip olmak kişisel mutluluğu arttırır ve mutluluk iyimserliğe sebep olur. Mutluluk düzeyinin artması ruh sağlığını olumlu yönde etkilerken daha az çekici görünebilecek diğer görevlerle başa çıkmak için daha fazla motive olmayı sağlamaktadır. Dolayısıyla kişinin başarı düzeyinde artış gözlemlenir.
İyimser bir yaşam tarzı benimsemek pratik isteyen bir durumdur. İyimser olmak isteyen kişiler şimdiki zamana odaklanmalı, iyi ve kötü durumları adım adım aşmalı ve öz-bakımlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu ipuçlarını uygulamak için pratik yapmak, iyimserlik bir kişi olmak için ilk adımlarken bu tutum zamanla yaşam tarzı haline gelir. Ve iyimser bir yaşam tarzı mutlu ve sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Kaynakça:
curiosity.com
inc.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku