Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jan Van Eyck Hayatı ve Eserleri

0 467

Jan Van Eyck Hayatı ve EserleriKuzey Rönesansının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Jan Van Eyck’ın, 1390’lı yıllarda Hollanda, Maaseik’da doğduğu tahmin edilmekte.

1425’te Van Eyck güçlü ve etkili olan Valois prensinin, Burgundy’nin Dükü Philip’in hizmetine girdi. Dük adına çeşitli görevlerde bulundu ve resimden daha fazlasını gerektirecek birçok proje üzerinde çalıştı. Dekorasyon, gravür, kostüm tasarlama, boya kalkanları, leke afişleri ve renklendirme heykelleri ile resimden çok daha fazlasıyla ilgilendi.

1432’de Margaret’le evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu dünyaya geldi.

Jan Van Eyck Hayatı ve EserleriSanatsal prestiji kısmen resimsel illüzyonizmdeki rakipsiz yeteneklerine dayanıyordu. Tüm resimlerinde belirgin olan dokuları ve atmosferik ışığı detaylandırarak tasvir etti. “Impasto” kullanımı, Van Eyck’in farklı renk paletleri elde etmesini ve nesneyi tanımlayan gölgede çok ince değişikliklere izin vermesini sağladı.

Tek bir ışık kaynağının kullanımı, diğer bölgelerdeki Rönesans hareketi içinde popüler hale gelirken, Van Eyck, yüzeyleri yansıtan dolaylı ışık kullanımında usta idi. Tek bir ışık kaynağı açılardan oluşan bir labirent haline geldi.

Yağlı boyalar, ısı ile bezenmiş keten tohumu yağı ile yapılmış güneş ışığına maruz bırakıldı. Bu da boyaya parlak bir doku kazandırdı ve Van Eyck’in resimlerini katman üzerine inşa etmesini sağladı. Bu katmanlı teknik, Van Eyck perspektifinin ve zengin renklendirmenin yanı sıra ışığın kullanımı için çok önemliydi. Dolaylı ışıklandırmanın kullanımı, çalışmalarına mistik bir his vererek zamana yayılan pürüzsüz bir ton veriyordu.

Jan Van Eyck Hayatı ve EserleriFlorentine Rönesansı’nda yer alan mekânsal perspektiften yoksun olmasına rağmen, Van Eyck, tüm karakterlerine ve resimlerine, dünyevi bir tasarımla sıkı sıkıya bağlılık göstererek, dünyevi bir benzerliği yeniden üretti. Eserlerinde dünyanın şiirsel yönünü yansıtarak, ışık ve uzay içindeki organik gerçeği ustaca dile getirdi.

1441’de Brugge’de hayata gözlerini yumdu ve St Donatian Kilisesi’ne gömüldü.

En önemli eserleri:

Arnolfini’nin Düğünü, Kilisedeki Madonna, Tebliğ, Madonna, Margaret Van Eyck, Jan Van Eyck’ın Kendi Portresi, Ghent Altarpiece, Aziz Barbara, Şarkı Söyleyen Melekler, Vaftizci Yahya’nın Doğumu, Üç Mary Mezar Başında, Kardinal Nicholaes Albergati, Müjde, Virgin ve Çocuğu, Madonna ve Şansölye Rolin, Çarmıha Gerilme, Mistik Kuzu…

Kaynakça:
https://www.artble.com
http://www.jan-van-eyck.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.