Karel Christian Appel Hayatı ve Eserleri

Figüratif soyutlamalar etkileyici renkler ve formlar kullanan Hollandalı ressam Appel, 1921’de Hollanda’nın Amsterdam şehrinde doğdu. On dört yaşında resimle ilgilenmeye başladı. İlk heykellerinden birini bisiklet parçalarından yaptı. Çöp kutularını, halatları ve telleri sanatını icra etmek için kullandı.

1940-1943 yılları arasında Rejksakademie Van Beeldende Kunsten’de Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim aldı. İlk kişisel sergisi, 24 yaşında Hollanda’nın Groningen şehrinde Het Berrenhuis’de gerçekleşti.

1948 yılında avangart hareketin öncüsü olarak Cobra akımının da kurucularından biri oldu. 1949’da Amsterdam’da Şehir Lokali için ‘Soru Soran Çocuk’ adlı duvar resmini yaptı. 1950’de, çalışmalarına ve sergilerine devam ettiği Paris’e taşındı. Caz hareketinden büyülenen Appel, caz ustası Miles Davis ve Dizzy Gillespie’nin portrelerini yaptı. Amerika Birleşik Devletleri’ni, Meksika’yı, Floransa’yı, İtalya’yı gezdi. Dünyanın dört bir yanındaki kamu ve özel binalarda sayısız duvar resimleri yaptı. 1957’de Paris’teki Unesco Binası’nın dekorasyonunun yapımı için seçilen en genç sanatçı oldu. İtalya’da non-figüratif resim ödülüne layık görüldü. Yugoslavya’da düzenlenen Ljublana Bianeli’nde uluslararası resim ödülünü kazandı. 1960 yılında ise Guggenheim Uluslararası Sergisi’nde ‘Vrov Met Strous Vogel’ adlı eseri ile birincilik kazandı.

Eserlerinde kalın boya tabakasını özgürce kullandı. Kalın bir pigment tabakası, şiddetli fırça çalışması ile indirgeyici figürasyonlar karakterize etti. Ahşap ve metaldeki figüratif heykelleri, resimlerlerindeki gibi acımasız ve hayali bir dışavurumculuğu gösterir. Gerçek bir sanatçının tarzının olmadığını düşünerek, stili bir dış dekoratif unsuru olarak gördü. Hayal gücünü zorlayan eserler ortaya çıkardı.

2006 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle Zürih’te hayatını kaybetti.

En önemli eserleri:

Soyut Kırmızı, Soyut Kompozisyon, Yine Mavi Kafa, İnsanlar Kuşlar ve Güneş, İsimsiz, Sorgulayan Çocuklar, Amsterdam Palyaço, Dövüş, Masum Kedi, Uçan Balık, Soyut, Başkan, Siyah Yüz, Köyün Üzerinde Kuşlar, Neşeli Figürler, Mutlu Savaş, Astronot, Tavuk, Şahsiyet, Dans Eden Adam, Mavi Gözlü Yaratık, Kompozisyon, Uykucu Kuş, Avcılıkta, Yüzen Gümüş Tutku, Dört Figürlü Baskı, Yürüyüş, Fil, Roma Piyade Adamı, Ağlayan Timsah Güneşi Yakalamaya Çalışıyor, İki Büyük Kafa, Tibet Kuşu, Dans Eden Kız, Fırtınadaki Karakter…

Kaynakça:
http://www.notablebiographies.com

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar