Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

K2 Kara Panter Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

0 431

K2 Kara Panter Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?K2 Black Panther ana muharebe tankı XK2 programından evrildi. Bu yeni nesil MBT, yalnızca yerli teknolojiyi kullanarak Güney Kore‘de geliştirildi. Gelişimi 1995 yılında başladı. İlk prototip 2007 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri bu tank denenerek değerlendirildi. İlk 100 K2 tankı için üretim sözleşmesi 2014 yılında imzalanmıştır. 2016’da bu 100 tankın ilk partisi bildirildi ve ek tanklar inşa edildi. Güney Kore Ordusu’nun bu yeni tanklardan, yaklaşık 300’ü için bir ihtiyacı vardır. K2 Black Panther eski K1 ana muharebe tanklarının yerini almıştır.

Şu anda K2, dünyanın en gelişmiş ana muharebe tanklarından biri olarak, Kuzey Kore veya Çin’in sahip olduğu her şeyi geride bırakıyor. Ayrıca, Japon Tipi 90 MBT’yi geride bırakarak bugüne kadarki en pahalı ana muharebe tankıdır.
Bu tank, açıklanmayan tipte ve Patlayıcı Reaktif Zırh (ERA) bloklarının hem modüler hem de kompozit zırhını kullanır. Ön zırhın, L55 silahlarından ateşlenen 120 mm’lik tank mermilerinden direkt vuruşlara karşı dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Kara Panter tankı da aktif bir koruma sistemi ve karşı önlem sistemi ile tamamlandı. Tank ayrıca bir NBC koruma sistemi ile tamamlandı.

K2 Kara Panter Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?K2’nin korunması, K2’nin önemli ölçüde daha hafif olduğunu dikkate alarak, M1A2 Abrams MBT’ye geniş ölçüde benzer K2’nin M1A2 Abrams’tan daha üstün olduğu iddia edilmektedir. Kara Panter, Rheinmetall 120 mm / L55 pürüzsüz bir tabanca ile donatılmıştır. Bu silah Güney Kore’de lisanslıdır. K2 otomatik bir yükleyici ile tamamlanır. Bu MBT, dakikada 15 turda maksimum ateşleme oranına sahiptir. Otomatik yükleyicinin Fransız Leclerc ana muharebe tankında kullanılanlara benzediğini belirtmek gerekir . Otomatik yükleyicide toplam 16 tur saklanır. Kalan 24 mermi gövdenin içinde saklanır.

Aynı zamanda, sadece ana muharebe tanklarını değil, düşük uçan helikopterleri de takip etmeyi ve bunlara katılmayı sağlayan çok gelişmiş bir yangın kontrol sistemine sahiptir. Maksimum etkili yangın aralığı 10 kilometredir. Ayrıca, yangın kontrol sistemi, bir insan operatöründen herhangi bir girişe ihtiyaç duymadan, görünür araç boyu hedeflerinde otomatik olarak tespit, takip ve yangın yapabilir.

120 mm’lik silah, çeşitli mühimmatı ateşleyebilir. Tüm standart NATO tank turlarıyla uyumludur. Ayrıca yeni KSTAM (Kore Akıllı Top-Saldırı Mühimmatı) turlarını da ateşleyebilir. Bunlar akıllı hedefle harekete geçirilen yangın ve unut mermileridir, ancak tanksavar güdümlü füzelerle karıştırılmamalıdır. KSTAM, dört dengeleme kanatçık tarafından desteklenen kendi kılavuz sistemine sahiptir. Son aşamada, düşüşünü yavaşlatmak ve hedefi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için bir paraşüt açılır. Bu prensip, harç lansmanı yapılan anti-tank mühimmatlarına çok benzer. Ayrıca K-2 tankı KSTAM mühimmatını kapağın arkasından ateşleyebilir. KSTAM, 8 kilometrelik maksimum etkili menzile sahiptir.

K2 Kara Panter Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Sekonder silahlar, tavanın üstüne monte edilmiş, koaksiyel 7.62 mm makineli tüfek ve K6 12.7 mm ağır makineli tüfeğe sahiptir. Bu makineli tüfeğin her ikisi de çok saygın bir mühimmat yüküne (12 000 x 7,62 mm ve 3 200 x 12,7 mm) sahiptir. Dahası, K6 ağır makineli tüfek, arkadaşı bir düşmandan tanıyan otomatik bir sisteme sahiptir.
Bu ana muharebe tankı, komutan, topçu ve şoför de dahil olmak üzere üç kişilik bir mürettebata sahiptir.
K2 tankının diğer özellikleri arasında hızlı koordinasyon için dijital savaş alanı yönetim sistemi ve navigasyon sistemi bulunmaktadır. K2, savaş durumunu hızlı bir şekilde rapor edebilir ve böylece dost kuvvetlerinin durumsal farkındalığını arttırabilir.

Kore K2, 1 500 beygir gücü geliştiren, lisanslı MTU MB-883 Ka500 motoru tarafından desteklenmektedir. Ayrıca 400 beygir gücü geliştiren bir yardımcı gaz türbini güç ünitesi de var. Ana motor kapatıldığında yerleşik sistemlere güç sağlar. K2 Black Panther, son teknoloji yarı aktif hidropnömatik süspansiyona sahiptir. Her boogie tekerleği ayrı ayrı kontrol edilebilir ve bu MBT’nin “oturacak”, “duracak”, “diz çökecek” veya herhangi bir yönde “yalın” olmasını sağlar. Bu özellik, tanka bir çok avantaj sağlar, ayrıca bu süspansiyon sisteminin, geleneksel olanla kıyaslandığında, bakımı daha kolay olduğu iddia edilir.

Kara Panter tankı derin bir kama kiti ile donatılmıştır. Aracın 4,2 metre derinliğe kadar nehirleri ve diğer su engellerini geçmesini sağlar. Önceki K1 ve K1A1 MBT’leri bu özellikten yoksundu. K2 tankının fiyatı 7.5 milyon dolar. Aynı zamanda ihracat müşterileri için teklif diliyor. Türkiye, K2 alt sistemlerinin ithalat veya lisans üretimini başarıyla gerçekleştirdi. Yeni Türk Altay MBT , K2 Black Panther MBT’nin bazı teknolojilerini kullanıyor.

Menşei ülke: Güney Kore

Üretim: 2016
Mürettebat: 3 kişi

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: 55t
Uzunluk: 10 m
Gövde uzunluğu: 7,5 m
Genişlik: 3,6 m
Yükseklik: 2,5 m

silâhlanma

Ana silah: 120 mm / L55 pürüzsüz
Makinalı tüfekler: 1 x 12,7 mm, 1 x 7,62 mm

Yükseklik aralığı

Çapraz aralığı : 360 derece

Savaş yükü

Ana silah: 40 mermi
Makinalı tüfekler: 3 200 x 12,7 mm, 12 000 x 7,62 mm

Hareketlilik

Motor: MTU MB-883 Ka500 dizel
Motor gücü: 1 500 hp
Maksimum yol hızı: 70 km / s
Menzil: 400 – 430 km

Manevra Kabiliyeti

Meyil: % 60
Yan eğim: % 40
Dikey adım: 1,3 m
Hendek: ~ 2,8 m
Fording: 1,2 m
Hazırlıklı Forsing: 4.2 m

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku