Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Altay Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?

0 374

Altay Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Altay, Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü kuşak ana muharebe tankıdır (MBT). Milli Tank Üretim Projesi ALTAY (MİTÜP ALTAY) programı (Altay Ulusal Tank Projesi) kapsamında yerli olarak geliştirildi. Altay, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (TLFC) için geliştirilen ilk ulusal MBT dir.

Türk Ulusal Ana Muharebe Tankı Projesi 2005 yılında başladı. Eylül 2010’da Altay’ın kavramsal tasarım aşaması tamamlandı. İlk prototip 2015 yılında ortaya çıktı.

2016 Ağustos ayında, Otokar Altay ana muharebe tanklarının seri üretimi için son teklifini Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) sunmuştur.

Türkiye, başlangıçta 250 MITÜP Altay MBT üretmeyi ve sonuçta 250 ayrı, dört ayrı lotta, 1.000 yeni tank üretmeyi planıyla yola çıkmıştır. Altay, bir tankın en modern özelliklerini bünyesinde barındırıyor. MBT’nin sürücü, topçu, yükleyici ve komutandan oluşan dört kişilik bir ekibi var.

Altay ana muharebe tankı gelişimi

SSM, Türk savunma sisteminin teknik yeteneklerini geliştirmek ve ulusal savunmaya yönelik ulusal katkısını artırmak için Ulusal Tank projesine başladı.

Tank, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında V Süvari Kolordu’na komuta eden Genelkurmay Fahrettin Altay’ın ismini almıştır. Altay tankının gelişimi üç aşamada tamamlanmıştır.

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Türkiye’nin savunma sanayi satın alma karar organı olan Yüklenici Otokar’ı Mart 2007’de bir yarışma ile seçti.

Altay Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?500 milyon dolarlık sözleşme, Altay’ın tasarım, geliştirme ve entegrasyonunun yanı sıra, prototip ve test yoluyla tankın niteliğini de içerir.

Altay projesinde çalışmalar Ağustos 2008’de Otokar fabrikasında başladı ve 2016 yılında tamamlandı. Otokar test için dört prototip geliştirdi. Altay, Güney Koreli K2 MBT için Hyundai Rotem tarafından geliştirilen teknoloji sistemlerini kullanıyor. Prototiplerin başarılı bir şekilde test edilmesi 2017’nin başında tamamlandı. Türkiye, tasarım ve fikri mülkiyet haklarına sahiptir.

Altay ana muharebe tankı tasarımı ve özellikleri

Altay’ın 3D görüntüsü Ağustos 2010’da halka açıldı.
Tankın geleneksel bir düzeni vardır. Güç paketi arkada, öndeki sürücü oturuşunun yanı sıra ortada bir kavga bölmesi bulunur. Yükleyici, taretin sol tarafında oturuyor, komutan ise taretin sağ tarafında oturuyor. Topçu komutanla aynı tarafta oturur, ancak daha ileri ve alçak bir pozisyondadır.

Altay, K2 Black Panther MBT’nin daha güçlü şasi özelliklerine sahiptir . Yeniden tasarlanmış bir Türk taretine ve K2’den daha ağır bir zırha sahip. Ayrıca yedi paletli jant ve daha uzun bir gövdeye sahiptir.
Yangın kontrolü

Altay Ana Muharebe Zırhlısı Nasıl Bir Tanktır?Tank, gelişmiş bir bilgisayarlı Volkan-III modüler (veya Deniz Araçları Platformu (TAKS)) Ulusal Yangın Kontrol Sistemini (FCS) kullanır. Komut, kontrol ve bilgi sistemlerinin geliştirilmesi için SSM’nin yazılım bölümü olan STM ile ortak olan Aselsan tarafından geliştirilmiştir.

Silâhlanma

Altay 120mm L / 55 pürüzsüz bir tabanca ile donatılmıştır. Bir namlu referans sistemi, bir termal kılıf ve duman çıkarıcı ile donatılmıştır. Mühimmat çatıda panelleri söndürebilir ile taret koşuşturma içinde yerine yerleştirilir. Tank ayrıca, ana silahlandırmanın sağına eş eksenli olarak monte edilmiş 7.62 mm’lik bir makineli tüfeğe sahiptir. Komutanın çalışması için taretin sağ tarafına 12.7 mm ağırlığında bir makineli tüfek monte edilmiştir.

Nefs-i müdafaa

Tankın ön tarafı özel modüler reaktif kompozit zırh korumasına sahiptir. Tank kimyasal, biyolojik ve radyolojik (CBR) saldırılara direnecek şekilde tasarlanmıştır.
Hem topçu hem de komutan, bir avcı-öldürücü kabiliyetine sahip bir lazer menzil-bulucu ile birleştirilen stabilize gündüz / termal mekanlarla donatılmıştır.

İtme

İlk iki toplu Altay tankı, MTU Friedrichshafen 1.500hp (1,100kW) dizel motorlarla güçlendirildi. Motor bir Renk iletimi ile birleştirildi. Tankın son iki partisinde yerli 1,800hp (1,300kW) motor kullanıldı. Tank maksimum 70 km / s hıza ve 4.1m su derinliklerinde manevra kabiliyetine sahiptir.
müteahhitler

Koç Grubu iştiraki Otokar, Altay MBT geliştirme programının ana yüklenicisi. Teknoloji sistemleri transfer lisansı, tank geliştirmede teknik destek ve yardım da sunan Hyundai Rotem tarafından sağlanmaktadır.

Aselsan, alt sistemler ve yangın kontrol sisteminden sorumludur. Devlete ait mühimmat üreticisi olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), ana silah sistemini üretirken, Roketsan zırh paketini geliştirip üretiyor. Taşeronlar, Otokar ile işbirliği içinde ilgili ekipmanın tankta entegrasyonundan sorumludur.

Menşei ülke: Türkiye
Giriş servis: 2017
Mürettebat: 4 erkek

Boyutlar ve ağırlık

Ağırlık: ~ 55 t
Uzunluk (silah ileri): ~ 10 m
Gövde uzunluğu: ~ 7.7 m
Genişlik : ~ 3,6 m
Yükseklik: ~ 2.5 m

Silâhlanma

Ana silah: 120 mm pürüzsüz
Makinalı tüfekler: 1 x 12,7 mm, 2 x 7,62 mm
Çapraz aralığı: 360 derece

Mühimmat yükü

Ana silah: ~ 40 mermi

Hareketlilik

Motor: MTU 883 dizel
Motor gücü: 1 500 hp
Maksimum yol hızı: 70 km / s
Menzil: ~ 500 km

Manevra Kabiliyeti

Meyil: % 60
Yan eğim: % 30
Dikey adım: ~ 1 m
Hendek: ~ 2,8 m
Fording : ~ 1,2 m
Fording (hazırlık ile): 4,1 m

Kaynakça:
History CH.

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku