Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Beyaz Saray (The White House)

0 907

5673_white-house-04Tüm dünyaca “”The White House”” ismi ile bilinen Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkanlarının resmi olarak ikamet ettikleri, Washington’da yer alan resmi bir binadır. Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri’ne federal anlamda başkentlik eden, Washington’da yer alan pek çok sayıdaki resmi binanın en önemli olanıdır.

5673_fft81_mf2319033Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanı olan George Washington, başkent için yer tespiti yapıp, çeşitli tasarım ve planlar çizdirmiştir. Fakat Washington, yeni kurulan bu başkentte hiç oturamamış ve 1799 yılında hayata veda etmiştir. Washingtonun ölümünün ardından tam bir sene sonra, başkanlık binasının açılışı yapılmıştır. Bu binanın her yeri, baştan sona beyaz renge boyanmıştır. Beyaz Saray John Adams’tan bu yana, tüm Amerika Birleşik Devletleri başkanlarına ev sahipliği yapmıştır. Başkanlık sarayının geniş bir parkı ve bu park alanı içinde de yaklaşık olarak altı hektar büyüklüğünde bir arazisi bulunmaktadır. Sarayın yüksekliği 52,5 metre uzunluğunda ve eni de 25,5 metre genişliğindedir. Bina, 2,5 katlı bir yapıdır. Binanın merkez kısmında ve orijinal bölümlerinde, Virjinya kum taşı kullanılmıştır. Beyaz Saraya ilk banyo, 1877 yılında eklenmiştir.

5673_beyaz-saray1814 yılına gelindiğinde, Washington’da bulunan tüm kamu ve amme hizmeti veren binaların İngiliz kuvvetlerince yıkılıp yakıldığı görülmüştür. yakılmıştı. Yakılan binaların arasında, Beyaz Saray da bulunmaktaydı. Ancak Beyaz Saray, James Hoban’ın nezaretinde tekrar yapılmaya başlandı. Bütün yenilemeler ve çalışmalar sonucu, bu bina 1817 yılında kullanılmaya hazır hale getirildi. İç tasarımı ve mobilya döşemeleri, dönemin başkanı James Monroe tarafından, Fransa‘dan getirtilen eşyalar ile birlikte, imparatorluk stiline benzetilerek yeniden döşendi. Beyaz Sarayın yanmış ve siyah renge gelmiş olan dış cephe duvarları, tekrar beyaz renge boyandı. Tarihsel gelişimi incelendiğinde, binanın yeniden yapılanma ve boyama sonrasında “Beyaz Saray” olarak nitelendirildiği söylense de, sarayın ilk tasarımı ve yapım aşamasının da beyaz renk ağırlıklı olduğu düşünüldüğünde, bu savın doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

5673_beyaz_saray_rusyadaki_gosteriler_iyi_isaret_h611361949 yılında Harry Truman başkanlığı döneminde, başkanlık ekipleri adına pek emniyetli bulunmayan bina, tekrar inşa edilmek üzere yeniden planlanmıştır. Sadece dış duvarların sabit kalarak, tüm iç duvarların yıkılıp yeniden yapılması ve çelik ile beton bir çerçeve üzerinde binanın tekrar inşa edilmesi, Beyaz Sarayın son tadilatıdır. Bu yenileme sırasında, orijinal ahşap, mermer ve alçı işleri ve kullanılan orijinal malzemeler özellikle korunmuştur. Modern tesisat ve diğer yenilemeler yapılırken, Beyaz Sarayın orijinal kat planları da muhafaza edilmiştir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Beyaz_Saray

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.