Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanada’ya Ulaşım: Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı

0 335

Kanada'ya Ulaşım: Toronto Pearson Uluslararası HavalimanıToronto,

Kuzey Amerika’da bulunan Kanada‘ya bağlı bir şehirdir. Kanada’nın en gözde yerleri arasında sayılan Toronto, bu anlamda gerek Kanadalılar gerekse de ülkeye seyahat eden çok sayıda ziyaretçinin uğrak yerleri arasında bulunur. Toronto’nun sadece Kanada içinde önemli bir yer olarak lanse edilmesi de aslında yetersiz olur. Bu anlamda şehir Kuzey Amerika’nın en önemli yerleşim yerlerinin başını çeker. Kanada ekonomisi anlamında da çok önemli kabul edilen Toronto, sınırları dahilinde birçok hava meydanı bulundurarak, bölgeye gelen önemli işadamlarına da ulaşım kolaylığı sağlar. Bakıldığında bu şehirde çok sayıda irili ufaklı hava meydanı bulunur. Bunlar arasında bazıları uluslararası uçuşlara açıkken bazıları ise kapalı olması ile dikkat çeker. Ancak bunlar arasında biri vardır ki, o gerek şehrin gerekse de ülkenin en önemli hava meydanlarının başında gelir. Bu hava meydanı Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’dır. Ülkenin en önemli şehirlerinden olan ve de aynı zamanda Ontario eyaletine bağlı olan Toronto, bu hava meydanı ile adeta yüzünü dünyaya döner ve de uluslararası olarak bölgeye ulaşım kolaylığı sağlar. Havalimanının bulunduğu coğrafyada yaklaşık olarak 10 kadar insan yerleşik bir statüde yaşar. Bu insanların hemen hepsi havacılık anlamında ulaşım için Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’nı tercih eder.

Zaten lokasyon olarak da son derece önemli bir yerde bulunan bu hava meydanı bu sayede oldukça kolay bir ulaşım imkanı da sunar. Toronto şehir merkezine sadece 22,5km’lik bir mesafede bulunan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, ayrıca civar bölgelerde bulunan şehirlere de oldukça yakındır. Bu da doğal olarak hava meydanının trafiğine çok ciddi bir katkı sunar. Kanada’da yer alan diğer hava meydanları gibi Pearson Uluslararası Havalimanı da bir kamu iştiraki olup, bizzat devletin gözetiminde işletilir. Hava meydanının sahibi olan ”Transport Canada”, yasal statüsü bağlamında bir kamu kurumudur. Ülkenin en büyük hava meydanlarından biri olan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, birçok önemli havayolu şirketinin tarifeli sefer düzenlediği önemli destinasyonların başında gelir. Bu anlamda Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı Kanada’nın uluslararası havayolu olan Air Canada’ya, uçuş merkezi olarak görev yapmasının yanı sıra aynı zamanda da Amerika Birleşik Devletleri’nin FedEx şirketinin uçaklarına da ev sahipliği yapar. Bu iki önemli havayolu şirketi haricinde ayrıca WestJet’e de ev sahipliği yapan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, ülkenin en popüler hava meydanlarından biri haline gelmiştir.

Kanada'ya Ulaşım: Toronto Pearson Uluslararası HavalimanıKanada’ya ulaşmak isteyen birçok yolcu ağırlıklı olarak ya Monteal’de bulunan uluslararası hava meydanını ya da Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’nı tercih eder. Bu anlamda yolcu sayısı bölüşülmüş gibidir. Bakıldığı zaman 5 adet piste sahip olan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, ülkenin en büyük hava meydanı olarak göze çarpar. Her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan bu hava meydanı yıllık ortalama 45 milyonluk bir yolcu trafiğine sahiptir. Bunun haricinde yaklaşık 457 bin adet uçağın teker koyduğu bir tesis olan Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı, Türk Hava Yolları’nın da tarifeli olarak sefer düzenlediği çok önemli bir destinasyondur. Seferler İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden aktarmasız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu hava meydanını kullanan Air Canada da Türkiye’ye İstanbul Atatürk Havalimanı’na tarifeli sefer düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.