Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kanguru Tedavisinin Mucizevi Faydaları

0 675

Çeşitli komplikasyonlar nedeniyle sorunlu olarak gerçekleşen doğumlar son senelerde oldukça artış göstermektedir. Kadınlarda gebelik yaşının git gide yükselmesi, şehir ve iş hayatının yarattığı stres, GDO’lu ürünlerin gittikçe yaygınlaşması gibi sebepler doğumların sorunlu olmasının başlıca nedenleridir. Tüm bu durumlar alternatif bakım ve tedavi metotlarını zorunlu kılmaktadır. Kanguru bakımı,bu tedavilerden en yaygını olarak karşımıza çıkar. Yaygın bir şekilde erken doğum servislerinde kullanılan kanguru bakımı yahut terapisi, bebek-ebeveyn ilişkisinin inanılmaz doğasını açığa çıkaran özel bir tedavidir. Sosyal medya platformlarında dikkat çekici hayata tutunma hikayelerine konu edilen kanguru bakımı uzmanların hala çeşitli yönleriyle araştırdığı bir tedavi şekli olmakla birlikte binlerce senedir kullanılagelen bir tedavi türüdür. Dünya Sağlık Örgüt’ü, kanguru tedavisini “yeni doğanla anne-baba arasında sürekli ve uzun süreli cilt teması ve emzirme desteği içeren özel bir bakım ve takip uygulaması.” olarak tanımlanmaktadır.

Kanguru Tedavisinin Mucizevi Faydaları
Johnny and Marianny, bond with their twin daughters Zina and Zamira through Kangaroo care or skin-to-skin contact. The benefits of kangaroo care have all been demonstrated in research studies and include stabilizing heart & respiratory rates, improving oxygen saturation, and better regulating of an infant’s body temperature.

Çoğu doğum beklenenin aksine komplikasyonlu bir şekilde gelişir ve çocuğa bakmak travmatik ve stresli olabilir. Meydana gelen komplikasyonlar, endişe, yorgunluk, öfke, suçluluk ve depresyon hissiyle birleşerek gerek anne gerekse de bebeği üzerinde istenmeyen durumlara yol açabilir. Kanguru bakımı işte tam da bu şekilde dünyaya gelene bebeğin; annesinin veya babasının göğsüne çıplak bir şekilde yatırılarak kalp ritimlerinin verdiği rahatlatıcı uyumla bebeğin vücut sıcaklığı, ritim uyumu, duygusal karşılıklı destekleme imkanı sunan bir tedavi olarak karşımıza çıkar. Yeni doğan bebekte doğum öncesi ve doğum anında yaşanan stres ve yorgunluk bu sayede atlatılmaya çalışılır. Görece kolay, ucuz ve karmaşık olmayan uygulama prosedürü sayesinde erken doğun servislerinin tavsiye ettiği bakım metotlarının başında gelir.

Kanguru Bakımının Faydaları

Yukarıda kısaca değindiğimiz faydalarını detaylandıracak olursak şu noktaları belirtebiliriz:
• Bebeğin kalp ritmi, nefes alışveriş düzeni ve sıcaklığı düzenlenir.
• Bebeğin baş çevresi büyümesini dengeli olarak sağlar ve kilo alımını hızlandırır.
• Bebeğin hayati organlarının fonksiyonlarını etkin kılar ve bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmanın kendini düzenleme yeteneklerini güçlendirir.
• Bebeğin daha iyi bir uyku ve uyanıklık dengesi edinmesini sağlar
• Sıcak ve güven veren bir temas içinde olduğu için bebeğin huysuzluk, huzursuzluk, kolik olma gibi durumlarının önüne geçer.
• Yukarıda saydığımız faydaların bileşkesi olarak bağışıklık sistemine olumlu katkılarından dolayı bebeğin enfeksiyonlara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
• Sadece bebek için değil anne için de düzenleyici ve destekleyici olur. Bunun doğal karşılığı olarak annenin süt üretme hormonları daha hızlı ve etkin bir şekilde çalışmaya başlayarak süt verimi artmış olur. Süte verimi ve bebekle kurulan pozitif duygusal temas annede meydana gelmesi muhtemel doğum depresyonunun önlenmesinde de güçlü katkılar sağlar.
• Bebek kanguru tedavisi sayesinde emmeye karşı daha istekli ve iştahlı hale geldiği için beslenme dengesi güçlendirilmiş olur.
• Yapılan araştırmalar kanguru tedavisinin sadece fiziksel ve metabolik iyileşmeyi değil aynı zamanda psikolojik ve duygusal olarak daha sakin ve huzurlu olmasını sağlar.
• Bütün bu destekleyici bakım uygulamaları bütüncül olarak bebeğin daha güçlü toparlanmasının ve gelişmesini sağladığı için bebeğin hastaneden daha erken taburcu olması mümkün olur.
Yukarıda yer verdiğimiz faydalarının yanında bası araştırmalar kanguru tedavisinin sadece doğum sonrası kısa vadeli değil, uzun vadeli olarak da çokça olumlu tarafları olduğunu ileri Kanguru Tedavisinin Mucizevi Faydalarısürmektedir. Bu araştırmalara göre bebeklikten çocukluğa geçilen zamanda kanguru bakımı almış çocukta sosyal yeterlilik hızlı ve erken bir şekilde gelişir. Olumlu bir benlik duygusu oluşur. Bilişsel ve psikomotor beceriler bakımından daha gelişmiş olur. Bu faydaların hepsi olumlu bir sinirsel yani beyin gelişiminin yansımalarıdır.
Amerikan Pediatri Birliği’nin yaptığı 20 senelik bir araştırmada, kanguru tedavisinin özellikle düşük kilolu bebekler ve prematüre bebeklerde fizyolojik ve psikolojik bozuklukları azalttığını doğrulamıştır. Birliğin ortaya koyduğu bu veriler birçok ülkede her sene 15 Mayıs’ta “Uluslararası Kanguru Bakımı Bilinci Günü” olarak kutlanmasına katkı sağlamıştır. Yine APB’nin ulaştığı sonuçlara göre kanguru tedavisi uygulanan bebeklerde,20 sene sonra bile uzun süreli sosyal ve davranışsal koruyucu etkileri kendini göstermektedir. Bu tedaviyi alan bebeklerin 1 sene boyunca IQ ve ev ortamı üzerindeki etkileri inceleyen araştırmalar, en kırılgan bireylerde bile kanguru tedavisi etkilerinin mevcut olduğunu, ebeveynleriyle yapılan görüşmelerde söz konusu çocukların akranlarına nazaran, okuldaki devamsızlıklarının, hiperaktivite seviyelerinin, saldırganlık eğilimlerinin olabildiğince düşük olduğunu kaydederler.

Kanguru Tedavisine Ne Zaman Başlanmalı ?

Bebeğin genel sağlık durumuna bağlı olarak cihazlarla desteklenmesi gereken bir durum veya bulaşıcı bir hastalık riski yoksa kanguru tedavisine doğumdan hemen sonraki ilk ay içinde başlanabilir. Kanguru tedavisine başlamak için uzmanlar bebeğin genel sağlık göstergelerinin stabil hale gelmesini tavsiye ederler. Kanguru tedavisine kuvözler içinde ventilatör desteğinde solunum yapan bebeklerin bile kontrollü olarak kısa seanslar halinde kanguru tedavine alınmasının faydalı olabileceği belirtilir.

Kanguru Tedavisi Nasıl Bir Ortamda ve Nasıl Uygulanır ?

Kanguru bakım desteği için her şeyden evvel rahat ve huzurlu bir ortama ihtiyaç vardır. Anne veya baba bir yastıkla desteklenerek bebeğin rahat bir konumda olması sağlanır. Eğer ebeveyn rahatsa dengeli ve güvenli bir pozisyonda ayakta bile uygulanabilir. Birçok hastanenin yeni doğan ünitesinde ebeveynlerin kanguru bakımı için özel olarak ayrılmış mekanlar bulunmaktadır. Kanguru tedavisi sırasında ebeveyn üstü soyunuk halde bir şekilde cilt cilde temas imkanı sağlanır. Bebeğin altı bağlanarak ısısını korumak için ve mahremiyeti sağlamak için üzeri hafif bir battaniyeyle örtülür. Tedavi sırasında hemşire tarafından çocuğun sağlık göstergeleri hem monitörler hem de fiziksel olarak sık sık takip ve kontrol edilir. Kanguru bakımı bebek ve ebeveynler için çokça iyileştirici yönünün yanı sıra hayli etkili bir sosyalleşme ve kaynaşma fırsatı sunar. Bakım sırasında ebeveynlerin bebeklerine söyledikleri şarkılar, mırıldanmalar ve bu huzurlu ortam içinde minnettar olmak için düşünme, dua etme fırsatı doğar. Yine kanguru tedavisinin uygulama metodundan kaynaklı olarak bebeğin kokusu, nefesi ve kalp ritminin yarattığı yumuşak uğultu ebeveynler için eşsiz bir bağ ve deneyim oluşmasını sağlar.

Kanguru Tedavisi Babalar için de Destekleyici Roller Taşır

Stresli bir doğum sadece anne ve bebeği için değil aynı zamanda baba içinde soldukça travmatik durumların sebebi olabilir. Bununla birlikte doğum olayında sadece annenin değil babanın da aktif bir şekilde bebeğin iyileşmesinde rol oynaması anlamına gelir. Kanguru tedavisi anneler için anneler için birçok güçlendirici fayda taşırken babalar için de aynı olumlu durumların oluşmasını sağlar. Bu tedavi uygulamasında yer alan babanın babalık Kanguru Tedavisinin Mucizevi Faydalarıduyguları güçlenir. Çocuğuyla arasında olumlu kalıcı bağlar oluşur. Doğuma bağlı endişe ve stres etkileri azalarak babanın daha sakin ve huzurlu bir ruh haline kavuşması mümkün olur.
Kanguru tedavisinde yer alan babaların bebek bakımıyla ilgili pratik becerilerde daha yetenekli hale geldiği ve bebek bakımına karşı daha istekli oldukları görülmüştür. Tedavinin bu yönü bile babalar için oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.

Kanguru Bakımına Farklı Yaklaşımlar

Kanguru tedavisinin bebek ve ebeveynler için herkesin pozitif olarak etkilendiği neredeyse her kesimden uzmanın hemfikir olduğu bir konudur. Ne var ki bazı tıp otoriteleri, kanguru tedavisinin abartıldığı kadar etkili olmadığını, etkilerinin iddia edilenden daha sınırlı olduğuna yönelik iddiaları vardır. Bu araştırmalardan birine göre kanguru tedavisinin sadece iki kilodan az ve dördüncü aya kadar özel emzirme döneminde olan bebeklerde olumlu neticeler verdiği, dikkatli uygulanmadığı takdirde ciddi riskler taşıdığı belirtilmiştir.

Kaynakça:
http://bebaby.com.tr/premature-bebeklerde-kanguru-bakimi/
https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/premature-bebekler-kanguru-bakimi-ile-hayata-tutunuyor/
https://handtohold.org/kangaroo-care-benefits/

Yazar: Erdal Uğur

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku