Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kargabüken Nerede Yetişir? Karabüken Zehirli Bir Bitki midir?

0 724

Kargabüken Nerede Yetişir? Karabüken Zehirli Bir Bitki midir?Karabüken dünyanın en zehirli bitkileri arasındadır. Hindistan, Uzakdoğu ve Kuzey Avusturalya’da yetişir. Ağaç şeklidedir ve meyve verir. Bu ağaç yabanidir. Küçük yaprakları vardır. Boyu 10 metreye kadar uzar. Kendi kendine üreyen ve yetişen bir ağaçtır. Her mevsim yaprakları yeşildir. Sarı- beyaz çiçekler açar. Yapraklarında ve tohumunda zehir oranı yüksektir. Karabüken ağacının meyvesi tohumları ile birlikte yendiğinde midede bu tohumlar parçalanır ve zehir etkisini gösterir.
Karabüken zehirli bir bitki olmasına rağmen şifalı bitkiler arasında adı geçmektedir. Bu bitkinin tohumundan yararlanılır. Ama bunu ancak uzman kişiler yapabilir. Çünkü ölümcül etkiye sahip bir zehri barındırır.
Bu ağacın meyveleri portakalın küçüğüne benzer. Bu meyvelerin içindeki tohumlar çıkarılır ve kurutulur. Ve kullanılmak istenildiği zaman bu tohumlar toz haline getirilerek kullanılır.
Karabükenin faydaları arasında kuvvet verici olması, idrar kaçırma problemlerine, adet sancılarına, migren ağrılarına, kabızlığa, bulantıya iyi gelmesi vardır. Ayrıca iştah açmasından dolayı kilo da aldırır. Yalnız aşırı zehirli olmasından dolayı çok dikkatli kullanılması gerekir. Bu bitkiden zehirlenildiğinde ilk olarak kusma ve kasılmalar meydana gelir daha sonra kalp yavaşlar, tansiyon düşer. Son olarak ölüm gerçekleşir.

Kargabüken Nerede Yetişir? Karabüken Zehirli Bir Bitki midir?Karabüken bitkisinden sadece doktor kontrolünde yararlanılabilir. Bu bitkiden elde edilen tozdan ilaçlarda kullanılır.
Hastalıkların tedavisinde otlardan yararlanılır. Zaten birçok ilacın hammaddesi otlardır. Ama karşıdan bakıldığında hiçbir zarar görülmeyeceği düşünülen otlardan çok büyük zararlar görülebilir. Tanıdık olmayan otlardan, ağaçlardan uzak durmak da yarar vardır. Her görülen meyve kesinlikle yenmemelidir. Karabüken gibi yararları da olan ama bir o kadar da zararlı olan bitkilerden tarihte zehirlenen insanlar olmuştur. Hatta bu bitkiler özellikle zehir olarak da kullanılmıştır. Bu kadar güçlü bir etkileri olmasından dolayı hangi bitkiden zarar geleceği belli olmaz. Özellikle zehirli otlar çocuklar üzerinde daha etkilidir. Her canlının vücudunun zehre verdiği tepki farklıdır. Aynı orandaki zehirden bir çocuk daha çabuk etkilenirken yetişkin daha az etkilenir. Hayvanlar ise daha yüksek dozlardaki zehirden etkilenir. Bitkiler kendilerini korumak amaçlı toksinler üretir.

Kaynakça:
www.genelsaglikbilgileri.com

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.