Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Porsuk Bitkisi Ölümcül müdür? Bilmediğimiz Zararları Nelerdir?

0 1.408

Porsuk Bitkisi Ölümcül müdür? Bilmediğimiz Zararları Nelerdir?Porsuk bitkisi ağaç şeklindedir. Porsukgiller familyasına aittir. 20 metreye kadar uzar. Yaprakları ince, kısa, uzundur. Açık yeşil bir rengi vardır. Bu ağaç aynı zamanda meyve verir. Ana vatanı Büyük Britanya olmakla birlikte Türkiye’de de yetişir. Türkiye’de Toroslar ve Kuzey Anadolu’da yetişir. Eylül ayından itibaren meyve verir ve bu süreç Şubat ayına kadar devam eder. Görsel olarak çok güzeldir. Süs bitkisi olması için de dikilebilir. Ama zehirli bir bitkidir. Hatta dünyanın en zehirli bitkileri arasında yer aldığı için dekoratif olmasından dolayı özellikle çocukların olduğu yerlere dikilmemesi gerekir. Ama park ve bahçelerde bu ağaca rastlamak mümkündür. Üstelik meyvelerinin olması bu bitkiyi daha cazip hale getirir. Meyveleri bilinçsizce yenebilir. Bu bitkinin her yeri zehirlidir ama meyvesinin içindeki çekirdeği çok fazla zehirlidir. Bu bitkiden zehirlenince baş döner, ağız kurur, göz bebekleri büyür, kalbin ritmi bozulur. Bu reaksiyonlardan biri görüldüğünde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Bu bitkinin ölümcül etkisi vardır. Sadece insanları değil hayvanları da öldürebilecek kapasiteye sahiptir. İnsanlar 2 gramından ölebilirken, hayvanlar 12 gramından ölebilir.
Porsuk ağacı her mevsim yeşildir. Genellikle ormanlık alanlarda yetişir. Ama şehirlerin içinde de yetişebilir. Süs ağacı olmasından dolayı tercih edilir. Kırmızı meyveleri ağacın daha güzel görünmesini sağlar. Ağaç toplu olarak yetiştiği gibi tekil olarak da yetişir.

Porsuk Bitkisi Ölümcül müdür? Bilmediğimiz Zararları Nelerdir?Porsuk ağacı nesli tükenmekte olan bir ağaçtır. Çünkü tohumlarından ağacın üremesi zordur. Aslında zehirli olmasının yanında ilaç sektöründe kullanılır. Özellikle bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kızamık tedavisinde de kullanılmıştır.
Bu ağacın meyvesi yenir ama çekirdeği yenmez. Yine de meyvesini yerken de dikkatli olmak da fayda vardır.
Porsuk ağacından elde edilen ahşap oldukça iyi bir ahşaptır. Bu ağacın tahtasından yapılan ürünler uzun yıllar kullanılır, dayanıklıdır. Tarihte taht, ok yapımında kullanılmıştır.
Porsuk gibi zehirleme potansiyeli yüksek olan bitkilerden yararlanma işini uzman kişiler yapmalıdır. Çünkü hastalıklara karşı şifa bulmak amacıyla kulaktan dolma bitkilerle hareket edildiği zaman fayda yerine zarar görülür.

Kaynakça:
www.calismaprensibi.com/dogada-bulunan-en-zehirli-7-bitki.html
https://www.agac.gen.tr/porsuk-agaci.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku